Marti — rožiniu šypsniu skaičiuojanti mūsų dienas dėl buto.

Aš tau pasakysiu mūsų šeimos istoriją, kurią sunku atskleisti. Ne todėl, kad noriu pagražinti savo žodžius, o todėl, kad pati esu sutrikusi, kaip tai nutiko: sėdžiu virtuvėje, prispaudusi prie krūtinės seną siuvinėtą pagalvę, ir šnibždu savo vyrui, kad, tikriausiai, paliksime butą… bažnyčiai. Taip, jūs išgirdote teisingai – ne sūnui, ne anūkams, o šventovei. Nes kitaip šis namas, kuriame palikome dalelę savo sielos, atitektų moteriai, atėjusiai į mūsų gyvenimą tyliai ir su parengtu planu it vagis tamsoje.

Mano vardas yra Virginija Elenutė, man 67 metai ir gyvenu su vyru centre Kaune erdviame trijų kambarių bute, kurį įsigijome prieš 22 metus. Tada pardavėme sodybą, sudėjome visas santaupas, paėmėme paskolą – kiekvienas šio buto kvadratas alsuoja mūsų prakaitu, baimėmis, vilčių likimais. Augindami sūnų, svajojome, kad vieną dieną jis atsives namo nuotaką – gerą, protingą, patikimą. Tokią, kuri įžengs ne tik į mūsų namų slenkstį, bet ir į širdį. Deja, atsitiko kitaip.

Prieš penkerius metus mūsų sūnus Giedrius – vienintelis vaikas – pirmą kartą atsivedė Aistę. Iš karto supratau: ši mergina – svetima. Ne charakteriu, ne skoniais ar žvilgsniu. Bet savo esme. Ji tarsi nepritapo. Paprasta, garsoka, su išdidžia šypsena. Bet svarbiausia – jos akys. Juose nebuvo nei pagarbos, nei nuoširdumo. Tik šaltas skaičiavimas ir apsimestinis mandagumas.

Giedrius, lyg užkerėtas, klausosi kiekvieno jos žodžio. Ji kalba – jis nuolankiai klausosi. Siūlo susituokti – jis bėga į civilinės metrikacijos biurą. Mano patarimų, kad jiems per anksti, kad reikia vienas kitą geriau pažinti – nesiklauso. Įsižeidė. Sakė, kad myli. O aš… aš tylėjau. Nenorėjau prarasti sūnaus.

Po vestuvių jie nuomojosi butą. Mes nesikišome, padėjome, kaip galėjome – pinigais, maistu, dovanomis. Bet su kiekvienu vizitu Aistė save leido vis daugiau. Priekaištus, pašaipas, užuominas. O Giedrius? Sėdi ir šypsosi. Lyg iš tikrųjų patikėtų, kad jo žmona – auksinė.

Pernykščio Kūčių vakaro situacija vis dar skaudžiai įstrigusi mano širdyje. Pakvietėme juos į vakarienę. Paruošiau sūnaus mėgstamiausius patiekalus – antį su obuoliais, balti mišrainė, naminiai pyragaičiai. Norėjau, kad jaustųsi kaip namuose. O vakarienės metu, tarsi tarp kitko, pasiūliau:
— Gal verta pagalvoti apie savo būstą? Kol jauni, galima paimti paskolą. Mes padėsime.

Aistė, nė kiek nesutrinkusi, atsakė:
— Kam? Jūs juk turite butą. Jis vis tiek atiteks mums.

Išgirdusi šiuos žodžius, pajutau, kaip širdis į ledą virto. Žiūriu į ją, ir prieš akis – ne nuotaka, ne mano anūkų motina, o plėšrūnė su lūpų dažais. Ir baisiausia – Giedrius nieko nepasakė. Nei žodžio! Tik numojo ranka ir nusijuokė.

Po jų išėjimo ilgai sėdėjau su Pauliumi, mano vyru, virtuvėje. Jis, paprastai ramus ir sulaikytas, pirmą kartą gyvenime tarė:
— Tai nebepriimtina. Mes jiems nieko neprivalome.

Tuomet mes pirmą kartą pradėjome kalbėtis apie testamentą. Nusprendėme: jei taip tęsis ir toliau, butas atiteks bažnyčiai, prie kurios praleidome didžiąją savo gyvenimo dalį. Ne iš keršto. O todėl, kad nenorime, jog vieta, į kurią įdėjome sielą, atitektų moteriai, kurios širdis – skaičiuotuvas.

Visą gyvenimą svajojome palikti sūnui namus, kuriuose aidės vaikų juokas, bus saugomos šeimos tradicijos. Bet ne už tokią kainą.

Galvoju: ar pasakyti Giedriui viską tiesiai? Bet jei pasakysiu – sukelsiu santykių griūtį. O jei nepasakysiu – kasdien matysiu, kaip Aistė trina rankas, laukdama mūsų mirties. Man sunku, man skaudu.

Viliuosi tik stebuklu – kad Giedrius atsipeikės. Kad supras, kaip juo manipuliuoja. Tačiau su kiekviena diena ši viltis blėsta. Jis lyg berniukas, sužavėtas suaugusios moters. O ji… sukinėja jį, kaip nori.

Galbūt kuris nors iš jūsų buvote panašioje situacijoje? Gal galite patarti, ką daryti? Juk širdis plyšta, kai matai, kaip tavo mylimas sūnus virsta savo šešėliu… dėl tos, kuri laukia, kol užmerksite akis – ne iš liūdesio, o tam, kad atlaisvintumėte jai kelią į „paveldą“.

Prašau, patarkite. Kol dar nevėlu. Kol dar gyvi esame.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

nineteen − 10 =

Marti — rožiniu šypsniu skaičiuojanti mūsų dienas dėl buto.