Akis už akį: abejingumo atpildas

„Akis už akį: atpildas už abejingumą“

Drąsučio miestely prie Nemuno Liuda Juozapienė ilgus metus stengėsi būti ideali motina ir anyta. Ji aukojo laiką, jėgas ir pinus dėl sūnaus ir jo žmonos laimės. Tačiau jų abejingumas ir nedėkingumas sudaužė širdį. Kai marti Veronika beviltiškai paprašė pagalbos, Liuda pirmą kartą atsakė atsisakymu, nusprendusi, kad laikas atsilyginti ta pačia moneta. Dabar ji klausia savęs – ar jos kerštas teisingas, ar tai tik pradžia šeimos ryšių galui?

Neseniai paskambino marti Veronika. Jos balsas virpėjo nuo silpnumo: „Liuda Juozapienė, maldauju, atvažiuokite! Karščiuoju, skauda gerklę. Man taip blogai! Pažiūrėkite į Janiną, padėkite!“ Liuda, sėdėdama savo bute Vilniuje, šaltai atsakė: „Atsiprašau, Veronika, bet negaliu. Aš dabar sodyboje, Žemaitijoje, ir grįžti nesiruošiu.“ Ji padėjo ragelį, jaudama, kaip viduje verda pyktis, sumaišytas su kartokai saldžiu pasitenkinimu.

Kai Liuda papasakojo tai kaimynei Aldonei, ši suplojo rankomis: „Liuda, ką tu darai? Juk esi mieste, ne sodyboje! Veronikai tikrai sunku su kūdikiu, jai tik trys mėnesiai! Kaip galima taip elgtis?“ Liuda susiraukė: „Mana anūkė, taip, trys mėnesiai. Bet Veronika tai nusipelnė. Penkerius metus bandžiau būti jai drauge. Vestuvėms davė nemažai eurų, padėjau su remontu, apstatyau jų butą. Bet ar bent kartą padėkojo? Ne! Tik pinigus švaisto madingam drabužiui, naujiems telefonams ir kelionėms po kurortus!“

Jos balsas virpėjo nuo skausmo: „Kai Veronika buvo nėščia, vedžiojau ją pas geriausius gydytojus, pačia nešdavau jos tyrimus į polikliniką. Atnešdavau naminių patiekalų į gimdymo namus, o prieš išrašymą išvaliau jų butą kaip veidrodį. Ir ką? Nė žodžio padėkos! Jie viską priėmė kaip savaime suprantamą, lyg aš jiems esu skolinga.“ Aldonė atsidususi tarė: „Liuda, vaikai dažnai taip elgiasi – mano, kad tėvai privalo padėti.“ Bet Liuda papurte galvą: „Privalo? O kai aš paprašiau pagalbos, jie nusisuko!“

Vienintelį kartą Liuda kreipėsi į sūnų Vytą. Ji grįžo iš Kauno, kur lankėsi pas seserį, su sunkiomis lagaminėmis. „Vytai, sutik mane stotyje, prašau“, – pareikalavo ji. Vytas sutiko, bet po valandos paskambino Veronika: „Liuda Juozapienė, imkite taksi. Vytui reikėtų prašyti atleidimo iš darbo, o tai nepatogu. Traukinys anksti ryte, jis nepailsės ir bus išvargęs.“ Liuda užspringo nuo įžeidimo. „Jie rado laiko, kai Veroniką su kūdikiu reikėjo vežti į ligoninę! O man negalėjo?“ – pyko ji Aldonei.

„Veronika teisi, nereikia nereikalingai prarasti darbo valandų, – ramino kaimynė. – Vytas išlaiko šeimą, negali rizikuoti.“ Bet Liuda nesutiko: „Galėjo! Aš retai ko prašau, o jie net nepaskambino, nepasiteiravo, ar sėkmingai grįžau. Lagaminai buvo nepakeliami, pati neatnešiau. Laimei, keleiviai padėjo ištraukti iš vagono, o paskui samdžiau nešiko. Taksi vairuotojas, svetimas žmogus, atnešė iki buto durų! O savas sūnus ir martis mane paliko!“ Jos akys užliejo ašaros, bet balsas tapo kietesnis: „Tada ir aš nusprendžiau – gana. Daugiau neduosiu jiems nieko.“

Aldonė papurte galvą: „Liuda, bet kūdikis gi nė kaltas.“ Liuda nutilo, pajusdama sąžinės graužimą, bet įžeidimas buvo stipresnis. „Jie pasidarę įžūlūs, Aldone. Aš turėjau jiems tarnauti, o jie man – nieko? Tai nesąžininga! Tegul dabar pajunta, ką reiškia būti ignoruojamam.“ Ji prisiminė, kaip didžiavosi sūnumi, kaip svajojo apie draugišką santykį su martimi. Bet kiekvieną jos žingsnį sutikdavo šaltai, o gerumą priimdavo kaip savaime suprantamą. Dabar ji nusprendė – jei jie nėkina ją, ji atsakys tuo pačiu.

Kiekvieną naktį Liuda vartėsi be miego, kankinama pykčio ir liūdesio. Įsivaizdavo mažytę Janiną verkiančią lopšyje bei Veroniką, švaistančią karštyje. Širdis verkė, bet Vyto ir Veronikos išdavystės prisiminimas užgniaužė gailesį. „Jie patys pasirinko šį kelią“, – šnibždėjo ji tamsiai, bet ašaros riedėjo. Ji žinojo, kad šis sprendimas gali visam laikui atskirti ją nuo sūnaus ir anūkės, bet atsitraukti jau per vėlu. „Teisingumas turi laimėti“, – kartodavo, nors gelmėse bijojo, kad šis teisingumas ją paliks vieną.

Liuda žiūrėjo pro langą į apšalusias Vilniaus gatves ir galvojo – ar teisingai pasielgė? Jos širdis plyšo tarp noro nubausti nedėkingus artimuosius ir baimės juos pamesti amžiams. Prisiminė, kaip džiaugėsi Janinos gimimu, kaip svajojo auginti anūkę. Bet sūnaus ir marties abejingumas nužudė tą džiaugsmą. Dabar ji laukė, kad jie patys žengs pirmą žingsnį, bet telefonas tylėjo. „Ar sutiktumėte su manimi?“ – klausdavo savęs, ir atsakymo nerado.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

7 + seventeen =

Akis už akį: abejingumo atpildas