Aš nenoriu tekėti – man nereikia papildomų problemų gyvenimo saulėlydyje.
Man yra 56 metai. Jau dvejus metus gyvenu su vyru, kurį myliu ir su kuriuo jaučiuosi rami. Tačiau jis vis dažniau kelia tą patį klausimą: „Kodėl mums nesusituokus?“ O aš vis labiau jaučiu, kad ne tik nenoriu to – aš bijau. Šiame amžiuje, po išgyventų audrų, žmogus nustoja svajoti apie vestuves kaip apie stebuklą. Jis trokšta stabilumo, šilumos ir paprastumo. O santuoka – tai atsakomybė, biurokratija, nuosavybės teisės, nepatenkinti suaugę vaikai ir begaliniai „o kas jei…“. Aš pavargau nuo šių „jei“.
Mano partneris – Algis. Jis vyresnis už mane penkeriais metais. Susipažinome atsitiktinai – sanatorijoje, į kurią atvykau po sunkios ligos, kad atsigaučiau. Iš pradžių viskas buvo paprasta: pasivaikščiojimai, pokalbiai iki vėlų vakarų, išvykos į artimiausius miestus, bendras humoro jausmas. O paskui prasidėjo tikrasis gyvenimas. Jis persikėlė į mano trijų kambarių butą, kurį paveldėjau iš tėvų. Mano sūnus jau suaugęs, dirba Vilniuje. Dukra – studentė, gyvena su manimi. Algis – taip pat išsiskyręs. Jis turi dvi dukras iš pirmosios santuokos, kurios abi studijuoja, gyvena su motina.
Gyvename kartu, dalijamės buitimi, ilsimės, važiuojame į užmiestį, tačiau kiekvienas gyvename iš savo pinigų. Jis turi savo pensiją, savo automobilį. Aš turiu butą, sklypą netoli Vilniaus, santaupas ir automobilį, įsigytą už savo atlyginimą. Algis padeda savo dukroms – kartais daugiau, nei reikėtų. Aš taip pat palaikau dukrą, bet stengiuosi ugdyti jos savarankiškumą.
Pas mus viskas tvarkoje. Nesipykstame, nesiaiškiname santykių. Kiekvienas turi savo erdvę. Tačiau štai jis nori antspaudo pase. O aš – nenoriu.
Ne todėl, kad jo nemyliu. O todėl, kad jau kartą buvau ištekėjusi. Santuoka baigėsi sunkiai – su riksmais, turto dalybomis, teismu ir pažeminimu. Buvęs vyras bandė iš manęs atimti butą, kuriam taupiau daug metų, teigdamas, kad buvo nuskriaustas. Po to man prireikė metų, kad vėl pradėčiau pasitikėti.
Dabar Algis vėl sako: „Kodėl tu nenori būti mano žmona?“ Jis nesupranta. O aš negaliu paaiškinti taip, kad jo neįskaudinčiau.
Nenoriu, kad mano namai, mano darbas, mano gyvenimas taptų priežastimi dalyboms, jei mes nesutarsime charakteriais. Mes juk ne vaikai. Mes nesusilauksime bendrų vaikų, mes nebestatysime „gyvenimo nuo nulio“. Viskas jau pastatyta. Kam griauti ir perstatyti?
Ir dar – mano vaikai. Jie niekada nesakė nieko prieš Algį, bet matau, kaip dukra laikosi nuo jo atokiai, nors ir yra mandagi. Sūnus apskritai nieko nekomentuoja apie jį. Esu įsitikinusi: tik susituoksime – ir prasidės kalbos. „O kas, jei jis dabar pretenduos į butą?“ „O jei mama nuspręs ką nors perrašyti jam?“ Jiems ir taip sunku šiais laikais. Norėčiau ateityje parduoti butą, nusipirkti sau nedidelį, jaukų vieno kambario butą, o likusius pinigus atiduoti vaikams. Kad jie galėtų paimti paskolą arba bent jau išsinuomoti tinkamą būstą. O jei aš ištekėsiu – viskas pasunkės. Tai taps „bendru turtu“.
Nenoriu papildomų popierių, nenoriu po to bylinėtis, jei kas nors netikėtai nepavyks. Aš tiesiog noriu gyventi su mylimu žmogumi ir būti tikra, kad jis su manimi ne dėl registracijos, ne dėl buto ir ne dėl baimės likti vienam.
Bet pastaraisiais mėnesiais Algis pasikeitė. Tyli, užsidaro savyje, vis dažniau kaltina mane, kad „jo nemyliu“. Tampa įžeidus, kandus. Sako, kad aš viską darau „apskaičiavimais“. Man skaudu tai girdėti. Nes esu su juo iš meilės, iš noro būti šalia. Tiesiog nenoriu tekėti.
Mes nebe dvidešimtmečiai įsimylėjėliai, kurie tiki, kad antspaudas ką nors pakeis. Jis nepakeis. Jis tik pridės sudėtingumo. Mūsų metų meilė – tai ne vestuvės, ne žiedai ir ne pavardė. Tai ranka, paduodama sunkiais momentais. Tai žmogus, su kuriuo gali tylėti vakarais, žiūrėti televizorių ir žinoti – jis šalia, ir tau ramu.
Bet kažkodėl Algis mano, kad be antspaudo aš nesu rimta. O aš vis dažniau susimąstau: gal tai ir yra tikroji branduma – mylėti be sutarčių ir įsipareigojimų?
Nežinau, kaip baigsis mūsų istorija. Galbūt jis išeis, įsižeidęs. O gal supras. Tačiau aš nesiruošiu atsisakyti savo pozicijos. Per daug išgyvenau, kad vėl prarasti save santykiuose. Noriu ramybės, pagarbos ir vidinės taikos. O ne aiškinimųsi, turto dalybų ir formalaus „vyro“.
Man nereikia statuso – man reikia žmogaus. Ir jei jis to nesupranta, galbūt jis ir nėra tas žmogus, kurio laukiau.