Telefonas suskambo, ir aštrus vyro balsas nuaidėjo ragelyje:
– “Alo, man nesvarbu, kad tu sergi! Paruošk man maisto darbui – ir greitai! Po to galėsi gulėti!”
Jolanta visą savaitę dirbo, vos laikydamasi ant kojų. Ji taip svajojo, kad savaitgalį galų gale pailsės. Bet, kaip sakoma, nori prajuokinti Dievą – papasakok jam savo planus. Visą savaitgalį ji praleido tvarkydamasi, gamindama, padėdama uošvei sodyboje…
Pirmadienio rytas ją sutiko silpnumu, skausmu nugaroje ir šalčiu, kuris skverbėsi iki kaulų. “Na va, susirgau”, – pagalvojo Jolanta, žvelgdama į vyrą, saldžiai miegantį greta.
Žiūrėdama į pažįstamą veidą, Jolanta jautė tas pačias emocijas kaip ir anksčiau, tačiau jose nebeliko jokios šilumos. Jie kartu jau šešeri metai, bet kada jis nustojo būti jos mylimuoju, sunku buvo prisiminti. Dabar ji tik tarnaitė savo namuose.
“Atnešk-paduok, ir netrukdyk!” – tai, kas liko iš kadaise šiltų jausmų.
Įveikus skausmą, Jolanta privertė save atsikelti – reikia paruošti sūnų Martyną į darželį.
Rytas buvo šaltas, o jos senas paltas – apgailėtina viršutinės aprangos parodija. Neseniai, kai ji užsiminė vyrui apie poreikį naujai striukei, Darius tik piktai burbtelėjo:
– Kokia striukė? Jau beveik žiema baigėsi! O pinigų vis tiek nėra, juk man gręžtuvas sugedo! Nori – palauk iki kitų metų!
Jolanta paskutinį kartą bandė kreiptis į vyrą:
– Dariau, prašau, išvesk Martyną į darželį, aš baisiai jaučiuosi. Reikia pas gydytoją…
Darius papurtė, nepatenkintas atsiduso:
– Tu ką, galvą pametei? Patikėk sūnų pati, o paskui eik pas gydytoją. Aš pavargau, man reikia miego. Tuoj vėl į darbą.
– Tai bent duok pinigų vaistams. Visus savo išleidau automobilio paskolai, kaip supranti.
– Kokie dar vaistai? Juk viskas nemokama! O ir pinigų man neliko, – piktai sumurmėjo vyras.
Ašaros pačios riedėjo iš akių. Tačiau atsakymas buvo tik:
– “Na! Greitai susiruošk, pabudinkis, patikėk mažąjį – ir pas gydytoją! Po to pailsėsi!”
Jolanta, nepaisant silpnumo, pasiekė sūnaus kambarį ir ištraukė iš po lovos dėžutę su savo kukliais santaupomis „juodai dienai“. Ji žinojo, kad daugiau jai niekas nepadės.
Kieme ledinis vėjas iškart pervėrė jos paltą. Darželyje ji vos sulaukė, kol Martynas nusirengs, ir atsisėdo ant suoliuko – tamsoj apmirė jos akys.
– Jolanta, ar jums viskas gerai? Atrodote tokia blyški… – susirūpinusi paklausė auklėtoja.
Tai buvo netikėta. Svetimas žmogus pamatė jos būklę iš pirmo žvilgsnio, o jos vyras tik šaukė ir reikalavo. Su kartėliu širdyje Jolanta patraukė į rajoninę ligoninę, kur koridoriuje prieš gydytojo kabinetą neteko sąmonės.
Atsigavo nuo amoniako kvapo, pamačiusi virš savęs gydytoją. Tasai griežtai pažvelgė į ją:
– Jums ūminis pielonefritas. Pradėsime dabar antibiotikais, nes kitaip negalima, per aukšta temperatūra. Gydymą reikia tęsti namuose. Rasite ką nors, kas jums darys injekcijas?
Jolanta tik linktelėjo. Po to nuėjo į vaistinę, nusipirko švirkštų ir vaistų, parėjo namo. Įžengusi į butą, ji išgirdo, kaip vyras virtuvėje jau gaminosi pusryčius. Išsekusi, ji nugriuvo ant sofos su termometru rankose.
Darius pasirodė svetainėje po kelių minučių:
– O, gerai, kad grįžai, jau pats ruošiausi keptis kiaušinienę. Eik paruošk man bulvinius blynus. Ar yra grietinės? Jei ne – užsuk į parduotuvę už kampo, ten suferiks.
– Man temperatūra 39,7… – tyliai atsakė Jolanta, ištiesdama termometrą. – Net nėra jėgų gulėti. Gydytojas sakė, kad reikia kuo daugiau gulėti.
Vyras sušuko:
– Na ir kas?! O man ką, dabar alkaniam būti? Gerai, viskas, visą gyvenimą nieko negalėsi man padėti!
Darius kažką pasigamino ir išėjo į darbą, trenkdamas durimis. Jolanta liko viena namuose. Vos surinkusi jėgas, ji surinko direktoriaus numerį ir paprašė savaitės atostogų.
Tą pačią dieną, kai vyras grįžo iš darbo, Jolantos namie jau nebebuvo. Ji pasiėmė sūnų ir išvažiavo pas tėvus. Paskelbė skyrybas, ir, kaip ir reikėjo tikėtis, jų istorija baigėsi išsiskyrimu.
Po dvejų metų Jolanta sutiko naują vyrą, ir dabar ji laiminga. Jis vertina ją tokią, kokia ji yra. Štai čia ir visas skirtumas.