Išvykau į Italiją užsidirbti. Ten susipažinau su moterimi iš savo šalies, kuri taip pat buvo atvykusi dėl darbo. Parsivedžiau Emiliją namo, ir per tris mėnesius susituokėme. Netrukus gimė mūsų sūnus. Išvykau vėl, iš pradžių tik mėnesiui, bet mano buvimas išsitęsė. Sugrįžęs namo nupirkau sūnui daug žaislų, bet užeinant į namus, mano žmonos nebuvo, o sūnumi rūpinosi auklė. Kai padovanojau jam naują mašinėlę, jis pasakė, kad tokį jau gavo iš dėdės Jono. Mano žmona pasirinko savo kelią, o likimas viską sudėliojo į vietas.
Autorius: Kinga Karolina
Mano mama paliko mane, kai man buvo vos dveji metai ir paliko su tėvu. Tėtis niekada nevedė dar kartą ir visas savo dėmesys skirtas man. Jo sesuo, teta Rūta, padėjo auginti mane. Ji turėjo savo vaikus, mano bendraamžius, su kuriais leisdavome vasaras. Kai įstojau į universitetą, mano tėvas mirė. Nežinojau, kur yra mano mama ir ne itin domėjausi. Žinojau, kad jos tiesiog nėra. Nejaučiau jai jokių jausmų, neturėjau nė jos nuotraukos.
Baigęs studijas kurį laiką dirbau Lietuvoje, bet vėliau nusprendžiau išvykti į Prancūziją. Man patiko darbas užsienyje, tačiau Prancūzija nebuvo vienintelė vieta, kurioje dirbau. Komandiruotės buvo organizuojamos į įvairias vietas. 30-ies metų buvau aplankęs jau pusę pasaulio. Kartą, būdamas Italijoje, sutikau merginą. Pasirodė, kad ji taip pat iš Lietuvos ir atvyko dirbti. Jos vardas buvo Emilija.
Tai buvo meilė iš pirmo žvilgsnio, todėl neskubėdami po trijų mėnesių nusprendėme susituokti. Grįžome į šalį, nusipirkome butą Vilniuje, o po metų gimė mūsų sūnus – Lukas. Norėjau turėti daugiau vaikų, bet Emilija buvo prieš, teigdama, kad yra dar jauna ir nori pasimėgauti gyvenimu. Tai buvo pirmasis signalas, kurį tuo metu ignoravau.
Dirbau režime nuolatinių komandiruočių. Vis mažiau laiko praleidau su šeima. Emilija ir Lukas buvo visiškai aprūpinti, nes uždirbau nemažai. Žinoma, kartu leisdavome atostogas, o kai tik būdavo galimybė, išsiveždavau į užsienį. Labai ilgėjausi sūnaus ir žmonos. Kai būdavau namuose, stengdavausi būti kiek įmanoma daugiau su jais. Tačiau vieną akimirką pajutau, kad kažkas ne taip. Pasirodė, kad Emilija atrodė tarsi svetima.
Vieną kartą vėl išsiuntė mane į komandiruotę. Iš pradžių planavau išvykti mėnesiui, bet dėl nuo manęs nepriklausančių priežasčių tai prasitęsė beveik keturiems mėnesiams. Stengiausi dažnai skambinti žmonai, bet mūsų bendravimas vis silpnėjo.
Viskas kada nors baigiasi. Mano kelionė taip pat baigėsi. Grįžau namo, tačiau žmonos neprisipildė, o Luku rūpinosi auklė, kurią periodiškai kviesdavome padėti priežiūrai. Pamačiusi mane, ji kiek sumišo ir pasakė, kad Emilija išėjo apsipirkti ir neatrodė, kad ketino grįžti greitai. Padėkojau jai už rūpestį, atleidęs tą dieną nuo tolesnių pareigų. Nusprendžiau pasirūpinti sūnumi, kurio labai ilgėjausi, ir pradėjau apdovanoti jį kelionėje įsigytais dovanomis. Jis buvo labai laimingas ir patenkintas dovanomis. Jam jau buvo penkeri, tad su juo galėjau laisvai bendrauti. Netikėtai, paėmęs vieną mašinėlę, pasakė, kad tokią jau turi, nes gavo iš dėdės Jono. Buvau labai nustebęs, nes mūsų šeimoje, tiek aš, tiek žmona, neturėjome jokio dėdės Jono.
– Jis man padovanojo daug daugiau mašinų, – džiaugsmingai pasakojo Lukas.
Atrodė, kad turiu greitai rasti žmoną ir paprašyti paaiškinimo. Nuėjau po šalto dušo, kad šiek tiek atsigaivintum. Tam tikru momentu negalėjau liesti jokių mūsų buto daiktų.
Emilija įbėgo į butą besišypsodama.
– Džiugu, kad grįžai! – bandė priartėti prie manęs, tačiau atsitraukiau.
– Ne visai. Turime pasikalbėti. Sėsk, prašau. Jaučiausi, kad iš manęs sklido šaltis ir atrodė, kad tai neįvyksta.
– Ar ilgai susitikinėji su dėde Jonu? – mano veidas virto kauke. Esu tikras, kad Emilija niekada manęs taip nematė. Ji nuleido galvą, vengdama mano žvilgsnio.
– Beveik metai, – kalbėjo tyliai. – Norėjau tai baigti, bet jis yra stipresnis už mane. Tavęs beveik niekada nebūna namuose.
– Tu esi suaugusi ir pati padarei pasirinkimą. Noriu skyrybų. Lankysiu Luką. Prisimink, kad tai mano butas. Ieškok kažko sau.
Tyliai atidariau duris ir išėjau. Be emocijų, su dideliu šalčiu viduje. Pirmiausia paliko motina, dabar mylima žmona. Papurtau galvą, išvaikydamas įkyrėjančias mintis. Laikas parodys, kas bus toliau.
Teismas skyrybas patvirtino labai greitai. Neįsivaizduoju, ką Emilija pasakė teisėjui, bet buvau suvoktas kaip blogas žmogus, kad būtų švelniau pasakius. Man net neleido lankyti Luko be Emilijos sutikimo. Kurį laiką gyvenau viešbutyje, kol Emilija rado kitą savo butą. Vis tiek neleido man matytis su sūnumi, tad stebėjau jį iš tolo. Stebėjau ir dėdę Joną. Jis buvo jaunas, turėjo 23 metus. Neturėjau supratimo, kaip jis išlaikys šeimą.
Praėjo mėnuo, kai Emilija man paskambino. Ji sakė, kad negali sau leisti mokėti už buto nuomą ir mūsų sūnus neturi kur gyventi. Tylėjau. Neturėjau ką pasakyti, ypač, kai tuo ją įspėjau.
– Turi butą. Parduok jį ir padėk savo vaikui! – kalbėjo Emilija.
– Ir tuo pačiu tau ir tavo kambariokui. Atsiprašau, bet tu pati žinojai, ką darai. O butą ir visus kitus daiktus įsigijau už savo pinigus.
– Kaip gali nesirūpinti savo sūnumi?
Pabaigoje pasakiau nieko neatsakydamas. Praėjo dar dvi savaitės. Vieną dieną, grįždamas iš darbo, pamačiau Emiliją prie įėjimo, laikančią Luką už rankos.
– Ar galėtum pasirūpinti sūnumi? Jonas ir aš persikraustome. Kai įsikursime, sugrįšiu Luko. – kalbėjo, vengdama žvilgsnio.
– Tačiau vaikas yra per sunkus tavo kambariokui? – ji tylėjo.
Dėl Luko mano gyvenimas pradėjo įgauti prasmę. Mano viršininkas leido man dirbti nuotoliniu būdu, bet svarbiausia buvo tai, kad šalia buvo mano sūnus, kuris kasdien tapo vis labiau suaugęs. Vieną dieną jis paklausė, kur yra jo mama, tada nutilo, lyg viską supratęs. Emilija nesistengė susisiekti su manimi ir nesirodė. Nebuvo lengva, norėjau vėl vesti, kad mano sūnus turėtų motiną. Tačiau greitai supratau, kad jokia moteris nenori svetimo vaiko, todėl mes vis dar gyvenome dviese.
Praėjo penkiolika metų. Daug kas pasikeitė. Lukas studijavo Jungtinėse Amerikos Valstijose, o aš dirbau ir vėl pradėjau keliauti po visą pasaulį darbo reikalais.
Vieną dieną, po eilinės komandiruotės, nuėjau į prekybos centrą apsipirkti ir staiga prie kasos pamačiau Emiliją. Atrodė, kad pajuto mano žvilgsnį ir apsidairė. Matydamas, kaip laukia klausimų, bet tylėjau. Galiausiai ji prabilo.
– Kaip sekasi Lukui? Tikiuosi, kad viskas gerai? – jos žvilgsnis tapo šiek tiek kaltas.
– Viskas gerai, jis studijuoja užsienyje, – stengiausi atsakyti į klausimą, o nieko kito jos neklausiau.
Emilija norėjo klausti kažko kito, bet prie mūsų priėjo maža mergaitė.
– Mama, kas čia toks? – pažvelgė į mane ir grįžo į Emiliją.
– Tai senas pažįstamas. Kartu dirbome. – Emilija pasuko ir nuėjo su dukra link išėjimo.
Praėjo keli metai. Įsigijau didelį namą kaime, Lukas baigė studijas ir grįžo namo ne vienas, o su būsimąja žmona. Pavakarieniavome vasaros terasoje, kai suskambo durų skambutis. Sūnus pakilo ir nubėgo atidaryti vartų.
– Tėte, atėjo kažkokia moteris pas tave.
Išėjau ir pamačiau Emiliją. Ji stovėjo prie vartų, žiūrėdama žemyn.
– Čia vos radau tavo adresą, atėjau pas sūnų, ne prieš ką nors?
Lukas pažvelgė į mane nustebęs.
– Taip, sūnau, tai tavo motina, – stengiausi kalbėti ramiai.
– Aš neturiu motinos. – sūnus sugrįžo ir tyliai priėjo prie stalo.
– Girdėjai viską. Tikiuosi, kad daugiau nebetrukdysi mums.
Grįžau prie stalo ramus, bet vis dar turėjau širdyje randą, likusį po išdavystės, kurios niekada neatleisiu.