Gyveno vieniša senolė, netekusi sūnaus.

Valė Semionienė seniai gyveno viena. Sūnus, Juozapas, mirė nesulaukęs šešiolikos metų. Vaikinui pasidarė bloga kūno kultūros pamokoje. Mokytojas pasodino jį ant suoliuko ir tęsė pamoką, o Juozapas ten, ant suoliuko, ir užgeso. Jai pasakė, kad tai buvo širdies ritmo sutrikimas. Vienintelis, vėlyvasis, mylimasis. Jie su tėvu taip didžiavosi juo. Po Juozapo mirties vyras išėjo, rado jaunesnę moterį. Antroji žmona netrukus pagimdė jam du vaikus. O Valė Semionienė liko viena. Kokia gi jai gyvenimo prasmė? Ji išėjo iš gamyklos, kur kas nors nepamiršdavo priminti apie Juozapą. Įsidarbino valytoja gretimame kieme. Pinigai nebuvo dideli, bet ar jai daug reikia vienai? Drabužių ji beveik nebeperka, maitinasi kukliai. Visą laisvą laiką praleidžia namuose. Peržiūrinėdavo senus fotoalbumus ir sūnaus daiktus.

Valė Semionienė jaunystėje buvo puiki mezgėja. Pirkdavo madingus žurnalus. Kokie džemperiai ir megztiniai buvo jos berniukui! Tarsi importiniai. Valė Semionienė kruopščiai juos saugojo, apdėdama levandomis. Kartą darbe prie jos prigijo šuniukas. Nekoks, kreivakojis. Taip jo pagailo, kad baigusi darbą, Valė Semionienė parvedė šuniuką namo. Praminė jį tiesiog Draugu. Tarsi atgijo. Draugas pasirodė esąs švelnus ir santūrus šuo, lydėjo Valę Semionienę į darbą ir kantriai laukė, kol šeimininkei baigsis darbo diena. Jis buvo neįnoringas maistui, saugojo butą, o vakarais gulė ant moters kelių ir snaudė šalia, kol ji žiūrėjo televizorių ar skaitė knygą.

Valė Semionienė, jei kur išeidavo be Draugo, visada skubėjo grįžti. Namie jos laukdavo ištikimas šuo. Kartu gyveno septyniolika metų. Kartą, prabudusi, Valė Semionienė suprato, kad Draugo nebėra šalia. Jis išėjo tyliai, miegodamas, negadindamas šeimininkės ligomis ir bereikalingomis rūpesčiais. Ji nugabeno Draugą į kapines. Miesto pakraštyje, beržyne, buvo vieta, kur žmonės laidojo savo mirusius gyvūnus. Valė Semionienė apie tai girdėjo, tačiau dabar pamatė pačios akimis. Kokios tik čia nebuvo kapinaitės. Net paminklai stovėjo tikri, ne blogesni nei žmonių.

Paminklo ji nestatė. Padarė lentelę, kur užrašė tiesiog „Draugas“ ir trumpą jo gyvenimą. Ji, žinoma, suprato, kad šuniui tai solidus amžius, tačiau pagal žmogiškus standartus jai reikėjo toliau gyventi visiškai vienai. Teliko važinėti į dvi kapines: prie sūnaus ir prie ištikimo draugo. Grįžusi Valė Semionienė namo atsigulė. Kildavo tik į tualetą ir atsigerti vandens. Po trijų dienų suprato, kad nebegali daugiau būti bute. Išėjo ir nuėjo į autobusų stotelę. Beržynė prisilietė prie beržo ir, glostydama žemės kalnelį, pasiskundė.

– Bloga man be tavęs, Drauge. Kaip dabar gyventi? Kadaise tu man padėjai. Visus metus buvai šalia. Nei tavo dubenėlių nepanaikinu, nei guolio. Negaliu. Netikiu, kad tavęs nebeliko. Ašaros tekėjo jos įdubusiais skruostais ir čia pat susigerdavo į žemę. Jei taip pat būtų galėjusi pranykti skausmas. Pro sūrumą staiga jai pasirodė, kad kalnelis pajudėjo. Ji nusibraukė akis ir pamatė, šalia Draugo kapelio knibždėjo mažas margas katinėlis.

Jis buvo toks liesas, kad po reta žiemine vilna švietė šonkauliai. Akys pūliavo. O už ausies žiojėjo atvira, uždegta žaizda. Kaip gi ji jo nepastebėjo? Tikriausiai atėjo, kol ji kalbėjosi su Druge. Valė Semionienė pakėlė katinėli ant rankų. Kilo sumaištis, skubėdama kuo greičiau grįžti namo. Rastas gyvūnas audeklu gulėjo ant jos rankų. Pažiūrėjus dar kartą į katinėlį, ji ryžtingai apsisuko ir kelaitės pasuko veterinarijos klinikos link, kur Draugui daugelį metų darė skiepus.

– Valė Semionienė? – nustebo jauna gydytoja. – Kas čia pas jus?

– Oi, Onute, už miesto radau.

– Tai… – Onutė atsargiai paėmė katinėli ir pradėjo jį apžiūrėti. Baigusi gydytoja užjaučiančiai pažvelgė į pagyvenusią moterį. – Valė Semionienė, mažai tikėtina, kad ši mažylė išgyvens. Aš galiu pabandyti imtis jos, bet, patikėkite, tai bus labai brangu ir be garantijų.

– O kiek? – Valė Semionienė mintyse skaičiavo dienas, likusias iki pensijos. Rezervo neturėjo, tačiau turėjo nedidelį maisto atsargų likučį, kurio nereikėjo leisti. – Skaičiuok, Onute.

– Na, eime. – Gydytoja atsisėdo prie kompiuterio. – Analizės, rentgenas, echoskopija, operacija, atsigavimas, gydymas, vitaminai, vakcinacijos…

Valė Semionienė beveik neklausė, vis stebėjo, kaip laikosi katinėlis. Pabudo, tik išgirdusi sumą, viršijančią jos pensijos dydį.

– Gydyk, Onute, – ryžtingai tarė ji. – Pinigų rasiu.

Ir rado. Pasiskolino iš dviejų kaimynių, kurios ją pažinojo daugelį metų. Vis dėlto gera gydytoja buvo Onutė. Išgydė katinėlį. Rastas gyvūnas buvo mergaitė. Sako, kad trispalvės katės neša laimę. Tikra tiesa, galbūt. Nes atėjus katinėliui į namus, tuščioje bute vėl apsigyveno džiaugsmas. Džiaugsmas buvo vadinamas Dėmele dėl spalvotos, tarsi išteptos snukutės.

Tik skolą reikėjo kažkaip grąžinti. Kartą valant, Valė Semionienė pamatė, kad katytė gainioja, nežinia iš kur atsiradusį, mėlyną kamuoliuką. Ir iš kur tik jį rado, neklaužada. Moteris paėmė jį į rankas, tada ryžtingai nuėjo prie spintos, kur iki šiol saugojo Juozapo daiktus. Ištraukė džemperį iš tos pačios vilnos, akimirkai prispaudė prie krūtinės ir pradėjo jį ardyti.

Ji taip įsitraukė, kad nepastebėjo, kaip laikrodis peržengė vidurnakčio. Ryte, vos atsikėlusi, kažkokio džiaugsmingo jaudulio apimta pradėjo ieškoti dėžės su kabliukais ir virbalais. Atpratę nuo mezgimo pirštai nepakluso, Valė Semionienė turėjo ne kartą ardyti eilutes, kad pagaliau prisimintų tai, ką anksčiau puikiai mokėjo.

Po kelių dienų priešais ją gulėjo mielas vaikiškas kostiumėlis. Jo pasirodo, ir priderinančia kepuraitę. Įsitraukusi, pririšo dvi poras batelių. Šeštadienį išėję prie parduotuvės, kur savaitgaliais susirinkdavo mažas, spontaniškas turgelis. Beveik iš karto priėjo jauna moteris:

– O dieve, koks grožis! Man vaikystėje buvo toks pat. Net nuotrauka išliko. Oi, noriu, noriu! Kiek kainuoja?

Valė Semionienė nedrąsiai pasakė kainą. Moteris nustebusi pažvelgė į ją.

Brangu, tikriausiai išsigando Valė Semionienė. Bet nepažįstamoji jai padavė dvigubai didesnę sumą, nei prašyta.

– Imkite. Ir neparduokite taip pigiai. Tai iš tiesų verta daugiau. Nenoriu jūsų apgauti.

Valė Semionienė buvo tokia laiminga, kad moteriai įdavė megzti ir kepuraitę su bateliais, nors ji ir atsisakė. Tebūnie. Viduje viskas dainavo iš džiaugsmo.

Namai atrodė lyg skriejo ant sparnų. Nuo to laiko nebeliko laiko liūdėti. Ji atnaujindavo ir ardydavo senus daiktus, su malonumu megzdavo vaikiškas megztukus. Parduodavo taip pat prie parduotuvės, nebrangiai. Ir perimdavo.

Netrukus Valė Semionienė grąžino skolą vienai kaimynei, netrukus – antrai. O kartą priėjo moteris ir paklausė, ar Valė Semionienė nepadarytų pagal užsakymą megztinio iš jos vilnos. Esą, pasiruošusi sumokėti gerus pinigus, tik rankdarbinių niekaip neranda. Susitarė. Rezultatas klientei patiko. Taip pradėjo atsirasti pirmieji užsakymai.

Ji nebe buvo visai viena. Kažkas skambindavo, kažkas ateidavo. Jos rankos buvo užimtos darbu, o laikas nebetempė nepakeliamą lėtą tempą. Dėmelė augo, virto linksma jauna kate. Ji vis dar mėgdavo ridenti kamuoliukus, ir Valė Semionienė specialiai palikdavo jai mažus rutuliukus.

Stebėdama žaidžiančią katę, jai tapdavo šilta ir jauku. Kartais atrodė, kad Juozapas iš nuotraukos taip pat žvelgia į katės išdaigas ir šypsosi. Ir valydama beržų lapus nuo mažo kapelio, ji kaskart sakydavo:

– Ačiū, Drauge. Žinau, kad tai tu man padėjai. Dabar vėl turiu kuo rūpintis. Tebūnie tau ten gerai. O aš, kol jėgų yra, ateisiu.

Ir skubėdavo namo, kur jos laukė margas murkiantis šiluma. Juk taip svarbu, kad šiame pasaulyje nebūtum vienas, kad kažkas tikrai tavęs lauktų…

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

20 − eighteen =

Gyveno vieniša senolė, netekusi sūnaus.