Albinas su Kotryna, gyvenimą laimingi kartu pradėjo. Pamilę vienas kitą surengė puikias vestuves. Ir vos tik po vestuvių – jau savame name. Albinas jį kartu su tėvu pastatė. Aukštas, dailus namas gavosi, su dideliais langais, žvelgiančiais į kiemą ir gatvę. Kiemas erdvus, šiek tiek nuokalnėje, su gėlių klombomis. Už kiemo pastatėles gyvuliams ir nemažas daržas, su tolygiomis lysvėmis, tęsiančiomis iki pat saulėtekio.
Šeimininkams vos per trisdešimt, o namuose jau šeši vaikų, šurmuliuojančių po kiemą. Viskas taip ir turi būti.
Bet netikėtai Albino jauniausioji sesuo Violeta, gyvenusi kaimyniniame kaime ir kasmet gimdžiusi nežinia nuo ko, nuo degtinės paskendo – vieną rytą, po nakties išgertuvės, neatsikėlė.
Ko čia diskutuoti? Albinas susikrovė daiktus ir išvyko. Kotryna gi namų ir vaikų negalėjo palikti. Laidojo žmogų, kaip reikia. Parvažiavo namo.
Grįžęs, ant slenksčio stovėdamas, drauge su vaikais apkabinęs keturis sesers vaikus. Mažiausiam, Jonukui, ketveri metukai.
Kotryna tyliai atsisėdo ant kėdės ir žiūrėjo. Ir vaikai žiūri, tylūs.
Kotryna rankas prijuoste nušluostė ir sako:
– Ir druskos man nebeužteks, kad visiems vaikams sriubą sūdyčiau.
Albinas atsako:
– O mes, tą ir bus, nesūdytos sriubos pavalgysim. – Ir su šypsena.
Ir Kotryna pradėjo šypsotis. O ką jai daryti?
Pusseserės pribėgo prie atvykusių ir pradėjo juos nurengt ir apvilkti.
Šeima gera gavosi, kai vaikai susimaišė. Ir viso labo jų – dešimt po tokiu dideliu namu.
Pasibaigus kitai vasarai, per kaimą, kaip audra, prasisuko čigonų taboras. Nutrenkė kaip ugnis, kas tik kelyje buvo. Po tos audros daug šeimininkių nesuskaičiavo ant tvorų džiovinusių kilimų, vištų ir ančių. Pas Sviridavičius net paršiuką iš galinio kiemo pavogė!
Tik Albino su Kotryna namo neskriaudė čigonai.
Vakare Kotryna išėjo į verandą, o ten – raudonų skudurų ryšulėlis. Iš pirmo karto net nesuvokė, kas tai, nes skudurai tylėjo ir – viskas.
Kai jau namuose išvyniojo ant stalo – viduje tamsus berniukas. Ir toks gražus. Guli, guguoja ir žiūri į visus su anglies juodumo akytėmis.
Albinas žvilgtelėjo per žmonos petį ir pasakė:
– Kas gi? Viskas gerai. Dabar vyrai šeimoje virš Amlos bus. O mūsų blykščią odą su juodais garbanom paįvairins.
O Jonukas, buvęs jauniausias, stalo kampą įsikibęs, žiūrėjo į mažesnįjį brolį ir sako:
– Kokie mes laimingi, tėveli! Kitiems čigonai viską ką nors pavogė, o mums netgi Vasį dovanojo!
Ir visi puolė tuo pačiu metu, pasikėlė rūpintis naujuoju broliu.
Ką dar pasakoti? Viskas kaip pas visus: vaikai auga, tėvai sensta. Albinas tik kaskart stalą ilgino troboje. Kai dar vienas sūnus ar dukra į mokyklą pradeda eiti, reikia kur nors pamokas daryti. Taip ir darė, stengėsi, ir visi kartu dėl visko dirbo.
Kai vieną kartą mokykloje mokytoja prakalbo apie paauglystės sunkumus, Albinas su Kotryna (jie juk visada kartu į tėvų susirinkimus eidavo) susižvalgė ir patys susigėdo, nes praleido tų sunkumų pradžią. Liko tik mažojo Vasio nepaleisti.
Ir kaip jį paleisi, jei viskas kaip turi būti? Mokykloje pirmūnas. Namo visą vyrišką darbą keturiolikos metų daro ir bando kitiems padėti.
Ramybėje ir oriai dukros ištekėjo, pasiruošė vykti su vyrais. Berniukai taip pat tuokėsi ir savo gyvenimus pradėjo.
Vasis atliko tarnybą kariuomenėje ir sugrįžo pas tėvus. Norėjo į miestą važiuoti mokytis toliau – kur ten. Kiekvieną vasarą kiemas pilnas anūkų, Vasio sūnėnų.
Jis laukia visų, kaip princo. Ruošiasi…
Sūpynes kieme pastatė. O mažiesiems smėlio dėžę įrengė. Į ją dar kibirus smėlio iš upės privežė. Arti tvoros, vaikams, kurie negali prie upės eiti, baseiną iškasė-įrengė. Ten žarnu vandens privežė ryte, kad sušiltų, kad vaikai nebūtų peršalę. O parduotuvėje pripirko antinų ir delfinų, kad visai jūra primintų.
Taip kiekvieną vasarą ši ožė ne važiuoti pas senelius galvojo, o pas dėdę Vasį.
O jis, beveik iki akių, juoda barzda apaugęs, atsisėda kieme ir laukia. Pamatęs kokį naują sūnėną ar dukterėčią, išsitiesia plačiai ir su savo cukrine šypsena atsidžiaugia, vaikai bėga į jį, glaustosi, glaustosi į spygliuotas užpakalius, o patys norėtų ausy padainuot: „Tu, dėde Vasi, manęs laukei?“
Jis bučiuoja, bučiuoja kiekvieną ir tikrai atsako: „Taip laukiau! Labiausiai!“
Bet vakaro laimė didžiausia, kai indai nuplauti, vaikai maudosi ir turi eiti miegoti.
Vaikai visi iki vieno susitūpė ir laukia. Dėdė Vasis atsistoja tada ir garsiai sako:
– Na… Kas šiandien ant šieno miegoti eina su manimi?…
Ir visi rėkia. Rėkia, gal net kaip anksčiau „ura“ per demonstracijas…
Ryte jau anksti bobutė Kotryna lips ant šieno tikrinti, ar ne koks neregimas kiaušinis nepadėtas, ir pamatys: viduryje išskleistas didelis paletė ir ant jo miega absoliučiai laimingas ir gražus žmogus. O aplink, kaip viščiukai, vaikai glaudžiasi prie jo veido, rankų, kojų. Ir paaaailsę. Visi dvylika.
Ir ką?
Albinas su Kotryna jau vienuolika anūkų susilaukė…