Ona grįžo namo po darbo. Ruduo, purvina, tamsu… Net gatvių žibintai nesugeba apšviesti visko aplink, tik mažą plotelį, o toliau – tamsa. Ona nemėgo rudens. O ypač šio rudens. Būtent šį rudenį ji išsiskyrė su savo sužadėtiniu. Iki vestuvių buvo likę du mėnesiai. O tada įvyko baisus dalykas: jis pakėlė ranką prieš ją. Tokių dalykų Ona atleisti negalėjo.
Žinoma, jis atsiprašinėjo, sakė, kad net nežino, kaip taip įvyko. Bet buvo tikras, kad daugiau taip nepasikartos.
– Ir kaip tu gali būti tikras, jei net dabar nesupratai, kaip tai nutiko? – piktai paklausė Ona.
– Onute, pati mane privedei prie to, aš tiesiog nesusilaikiau. Na, atleisk! Pažadu, daugiau niekada!
Bet Ona netikėjo šiais pažadais. Jei smogė vieną kartą, smogs ir antrą. Ir nebuvo jokios rimtos priežasties. Nebuvo nė menkiausio pateisinimo. Pavyzdžiui, jei būtų jį išdavusi. Arba jei būtų įžeidusi jo motiną. Bet ne, nieko panašaus. Ona tiesiog pasakė, kad pavargusi ir kad jis pats galėtų pasidaryti vakarienę.
O tada žodis po žodžio, ginčas dėl to, kas ir kokias pareigas namuose turi, abipusiai įžeidinėjimai, ir tada tas smūgis…
Tą pačią dieną Ona susikrovė daiktus ir visiems parašė, kad vestuvės atšaukiamos. Jos tėvai gyveno kitame mieste, bet čia Ona jau turėjo darbą ir draugų. Tik būsto neturėjo. Ji metus gyveno su sužadėtiniu. Tačiau prisiminusi sunkią jaunystę, Ona išsinuomojo mažą butą miesto pakraštyje. Kaimynai ne patys maloniausi, bet kaina Onai labai patiko.
Šitaip mąstydama, Ona ėjo namo tamsiu skersgatviu. Ji labai tikėjosi, kad niekas čia jos neužpuls.
Iki namų buvo likę apie šimtą metrų, kai Ona pamatė žmogaus siluetą. Tas siluetas kažkaip keistai siūbavo.
„Narkomanas ar pamišėlis“ mąstė Ona, norėdama apeiti žmogų dideliu lanku. Onos regėjimas buvo prastas, todėl tik priėjusi arčiau ji pamatė, kas ten stovi.
Tai buvo jauna moteris, o siūbavo ji keistai, nes ant rankų laikė kūdikį. Spalį oras nėra pats šilčiausias, šiandien apskritai nulio laipsnių riba. Bet moteris buvo apsirengusi tik plona striuke, o ant kojų – šlepetės. Net kūdikis buvo suvyniotas tik į antklodę.
Iš pradžių Ona norėjo praeiti pro šalį. Tas faktas, kad tai moteris su vaiku, dar nereiškia, kad ji nėra narkomanė ar psichologinių problemų turinti asmenybė. Ypač tokioje vietoje.
Vis dėlto sąžinė Oną pabartė už abejingumą. Ji prisiminė, kad abejingumas – baisiausias jausmas. Įveikusi baimę, Ona priėjo prie nepažįstamosios.
– Atsiprašau, ar jums viskas gerai? – paklausė Ona.
Moteris pakėlė galvą ir nustebusi pažvelgė į ją, tarsi net nesuvokusi, kad Ona priėjo.
– Taip… viskas tvarkoje, – skubotai atsakė ji, apsidairydama į laiptinę.
– Ar nešalta? Lauke vėsu.
Moteris neatsakė, bet matėsi, kad Ona atspėjo. Ji tikrai šalo.
– Ar jūs čia gyvenate? – tęsė Ona.
– Taip. Jau greitai eisiu namo, – bandė nusišypsoti nepažįstamoji jau pamėlynavusiomis lūpomis.
Onai reikėjo eiti, bet kaip galėjo palikti?
– Aš gyvenu gretimame name, galime užlipti pas mane, sušilsite.
Moteris akimirką pagalvojo, o tada linktelėjo.
Jos užlipo pas Oną į butą. Nors Ona ir nerimavo, kad moteris gali pasirodyti vagilė ar dar blogiau, širdyje Ona jautė, kad kažkas jai nutiko.
– Ar galiu padėti sūnų kur nors? – paklausė ji.
– Žinoma. Galite padėti ant sofos, o aš tuo tarpu užkaitsiu vandens.
Neprašyta viešnia po kelių minučių pasirodė virtuvėje. Ji vis suspaudinėjo pirštus į kumštį, nes jie akivaizdžiai sustingo.
Ona padarė arbatos ir iš karto pastūmė puodelį moteriai.
– Ačiū, – tyliai tarė ji, šildydama sustingusius pirštus.
– Turiu šaldytą picą, įdėsiu ją į orkaitę, – šypsojosi Ona. – Pavakarieniausime.
– Man taip nepatogu… – sumurmėjo viešnia nenuleisdama akių.
– Nesijaudinkit, gi viena vis tiek jos nesuvalgysiu!
Moteris nusišypsojo. Ji akivaizdžiai suprato, kad Ona ją skatina.
– Ačiū jums, – po kelių minučių pasakė ji. – Aš tikrai labai sušalau.
– Mane vadina Ona, – prisistatė šeimininkė.
– O mane Julija. O sūnų – Dominykas.
– Malonu.
Julija Onai daugiau nebeatrodė grėsminga. Priešingai, atrodė pasimetusi ir išsigandusi.
– Kas nutiko, Julija? – paklausė mergina.
Ji atsiduso ir iš karto paraudo. Akivaizdu, kad jai buvo gėda.
– Mano vyras… Jis pasigėrė, pradėjo man grasinti. Paskui pasiėmė peilį. Tad aš sugriebiau sūnų ir išbėgau į lauką. Supraskite, – tuoj pat sumurmėjo ji, – kai jis blaivus, jis labai geras. Bet kai išgeria…
– Julija, tokio elgesio nereikia toleruoti, aš žinau, apie ką kalbu, – tyliai pasakė Ona. – Mano vaikinas taip pat pakėlė prieš mane ranką ir aš išėjau. Jei smogė vieną kartą, smogs ir dar kartą. Ir kas žino, kas vyksta girto žmogaus galvoje? O jūs turite mažą sūnelį. Jums reikia išeiti.
Julija liūdnai nusišypsojo.
– Žinau ir pati, bet neturiu kur eiti. Tėvai mirė, o brolis apgaule pasiėmė jų namą. Neturiu santaupų, dabar negaliu eiti į darbą – Dominykas labai mažas. Neturiu artimų draugų, ir kas priims tokią moterį su vaiku. Todėl ir tveriu, kad sūnus miegotų šiltoje lovoje. Kai vyras grįžta girtas, stengiuosi išeiti pasivaikščioti su vaiku. Ir kai jis užmiega, grįžtu. Šiandien neišėjau pakankamai anksti…
Ona labai gailėjosi Julijos. Kai pati išsiskyrė su vaikinu, turėjo daug palaikymo. Tėvai, draugai. Turėjo kur eiti ir turėjo darbą. Neturėjo ant rankų mažo vaiko. Ir taip, Onai buvo lengva kalbėti apie tai, kad reikia išeiti. Bet kur eiti Julijai, neaišku. Yra pagalbos centrai, bet neaišku, kokios ten sąlygos.
– Turbūt jau eisiu, nenoriu jums daugiau trukdyti. Vyras, turbūt, užmigo. Labai jums ačiū, – tarė Julija, kol Ona mąstė apie visą šią situaciją.
– Palaukite.
Ona pati nesuprato, kaip atėjo iki šios minties. Galbūt ji tik šiek tiek prisilietė prie to siaubo, kuriame gyvena Julija, ir suprato, kaip jai baisu, skaudu ir pikta. Ji norėjo padėti šiai nelaimingai moteriai.
Julija klausiamai pažvelgė į šeimininkę. Ona turėjo progą persigalvoti, bet ja nepasinaudojo.
– Dabar eikime, pasiimsime tavo ir sūnaus daiktus, o tada gyvensime kartu pas mane. Susitvarkysime. Paduosi dėl alimentų, tegu moka. Gal vaikui auklę dar surasim, tu galėsi pradėti dirbti.
– Ne-ne, – išsigandusi pasakė Julija, – taip negaliu. Tu manęs net nepažįsti.
– Bet žinau, kad negaliu palikti tavęs bėdoje.
Kol Julijos vyras miegojo, moterys perkėlė visus Julijos ir jos sūnaus daiktus į Onos butą. Taip, Julijai teko miegoti ant grindų, bet šią problemą nusprendė išspręsti vėliau. O Dominyką paguldė vežimėlyje, kurį taip pat pasiėmė.
Kai Onos pažįstami sužinojo, ką ji padarė, jie buvo priblokšti. Kaip taip? Tai ne tas pats, kas pasiimti kačiuką! Bet Ona tik ranka mojo, sakydama, kad susitvarkys.
Ir jos susitvarkė. Ona ir Julija tapo geriausiomis draugėmis. Po skyrybų Julija padavė dėl alimentų, kurių pakako sūnaus išlaikymui. Vėliau, kai sūnus šiek tiek paaugo, Julija rado papildomą darbą internete, ir iš karto tapo lengviau. Dar šiek tiek vėliau, ji nuvedė Dominyką į privatų darželį, nes valstybinis nepriėmė tokių mažų, o pati pradėjo dirbti.
Dabar jų užteko pinigų išsinuomoti dviejų kambarių butą. Ona tapo Dominyko krikšto mama, ir jis ją tiesiog dievino.
Kai Dominykui suėjo treji, Ona susipažino su vyru ir netrukus jos su Julija gyveno atskirai. O tada ir Julija susirado vaikiną.
Tačiau jų draugystė nesibaigė. Jos labai dažnai matėsi, vėliau ir šeimomis draugavo. Abiejų gyvenimai stabilizavosi, ir Julija nuolat dėkojo Onai. Ji sakė, kad jei ne Ona, Julija nebūtų išgyvenusi.
Julija ir Ona sukūrė šeimas. O ir Julijai netrukus gimė antras vaikas. Mergaitė.
Iš pradžių ji paskambino vyrui, o tada iš karto draugei.
– Pagimdei?! – susijaudinusi paklausė Ona. Ji taip pat buvo nėščia, bet jai gimdyti reikėjo tik po trijų mėnesių.
– Taip! Mergaitė!
– Valio! Sveikinu.
– Ačiū.
– O kaip pavadinote? Nes iki pat galo neatskleidei.
Julija nusišypsojo. Taip, neatskleidė. Norėjo palikti siurprizą.
– Gražiu vardu. Jį turintys žmonės labai stiprūs. Ir labai geri. Aš tai tikrai žinau. Aš pavadinau dukrą Ona.