Vyras skubiai išbėgo į parduotuvę prieš uždarymą: vakarienė be duonos ne viliojo.

Juras išbėgo iš daugiabučio ir greitai patraukė parduotuvės link. Jis skubėjo spėti iki uždarymo, nes vakarieniauti be duonos nenorėjo.

Prie parduotuvės stovėjo ketverių metų mergaitė ir glaudė prie savęs mažą šunelį.

– Teta, nupirkite mano šuniukui duonos, – tyliai paprašė mažylė, su viltimi žvelgdama į moterį, kuri įeidavo į prekybos centrą.

– Mergaitė, kur tavo mama? Kodėl esi lauke tokiu vėlyvu metu? Eik namo! – griežtai atsakė moteris ir įėjo į parduotuvę.

Juras stebėjo situaciją ir sustojo. Mergaitės žvilgsnis buvo liūdnas ir nelaimingas. Jaunuolis suprato, kad problema ne šunelyje… Skirtingai nei ta moteris, jis įtarė, jog mergaitė alkana ir greičiausiai maisto prašo sau.

– Ar tavo šunelis valgo duoną? – nusišypsojo Juras, priartėjęs prie vaiko.

– Taip, – skubiai patvirtino mažylė. – Bet šiaip jis labiau mėgsta dešrelę ir saldainius. Bet kai yra alkanas, ir duoną valgo.

– Supratau, – liūdnai tarė Juras. – Palaukite čia kelias minutes, tuoj grįšiu…

Parduotuvėje jis greitai paėmė duonos, į krepšį įdėjo pieno, jogurto, sausainių, saldainių ir daktariškos dešros. Laukdamas eilėje, netyčia prisiminė savo vaikystę. Jo motina mėgo išgerti, savo tėvo jis niekada nematė. Juras prisiminė, kaip kartais kelias dienas badavo, kai motina gaudavo menką valytojos atlyginimą ir pradingdavo savaitę.

Kartais vakarais eidavo per vaikų žaidimų aikšteles. Giliai nakčiai atėjus, jis švietė mažu žibintuvėliu smėlio dėžėse ir dažnai rasdavo saldainį ar sausainį… Jis prisiminė savo žvilgsnį. Tais laikais jis žiūrėjo į pasaulį bejėgėmis alkanomis akimis. Ši mažytė mergaitė prie parduotuvės turėjo tokį patį žvilgsnį…

Išėjęs į lauką, jis priėjo prie mergaitės. Juras norėjo jai duoti nedidelį maišelį su prekėmis, kurias jai nupirko, bet suprato, kad pati ji jo nenuneš. Mergaitės rankose drebėjo mažas šunelis.

– Aš tavo šuneliui nupirkau šiek tiek maisto. Ar toli gyveni? – paklausė Juras.

– Ne. Ten tame name, – mergaitė parodė į penkiaaukštį priešais kelią.

– Eime, padėsiu tau nunešti maišelį.

Mergaitės žvilgsnis akimirksniu sušvito. Ji linksmai nuėjo vyrui prieš akis, po nosimi dainuodama Jurui pažįstamą melodiją.

– Kuo vardu esi? – pasidomėjo jis.

– Kotryna, – prisistatė mergaitė. – O čia mano draugas, Bonis.

Mažylė parodė į šuniuką. Pakeliui ji papasakojo, kad gyvena su mama ir močiute. O visai neseniai Bonį surado gatvėje ir pasiėmė gyventi pas save. Juras dar vylėsi, kad klydo savo spėjimuose. Galbūt Kotrynos mama yra normali, tik gyvena nelabai pasiturinčiai.

– Štai čia gyvenu, – Kotryna parodė į antro aukšto langą, iš kurio sklido garsiai muzikos. – Nenoriu eiti namo. Pažaisiu prie įėjimo. Duok mums maistą, pavakarieniausime su Boniu.

– Ar močiutė tavo namie? – paklausė vyras. Laikas jau ėjo link vienuoliktos nakties ir Juras suprato, kad vaikui nėra ko veikti lauke tokiu vėlyvu metu.

– Taip. Pačioje. Močiutė gavo pensiją, jos geria virtuvėje, – surūgo Kotryna.

Juras stovėjo visiškai sutrikęs. Lauke jau buvo visiškai tamsu, aplink nebuvo gyvos dvasios. Jis nenorėjo palikti mergaitės prie įėjimo ir įtikinamai paprašė eiti namo.

– Užsisklęskite su Boniu kambaryje, pavakarieniaukite ir eikite miegoti. Vėlu jau. Pavojinga vaikščioti lauke. Ar nenori, kad tavo šunelį kas nors pavogtų.

Kotryna linguodama galvą dar stipriau prisiglaudė šuniuką prie savęs. Juras palydėjo mergaitę iki durų, įsitikinęs, kad įėjo į butą, greitai patraukė namo. Nuotaika buvo prasta. Kodėl jis manė, kad dabar yra kiti laikai ir socialinės tarnybos labiau atsakingai atlieka savo darbą. Bet, matyt, niekas nepasikeitė.

Žmona iš pradžių subarė Jurą, kad ilgai užtruko. Vakarienė buvo atšalusi, ji vis išlisdavo prie lango, laukdama su nerimu. Bijodama, kad Jurui kas nors nutiko.

Kristina buvo šeštame nėštumo mėnesyje, todėl Juras seniai buvo pratęs prie nuotaikų kaitos ir nuolatinių mylimosios kaprizų. Kai pamatė, kad Juras kažkuo nusivylęs, Kristina pradėjo klausinėti, kas nutiko.

Per vakarienę Juras papasakojo apie Kotryną, apie jos mažą šuniuką, kuris, atrodo, buvo vienintelis mergaitės draugas.

– Gerai padarei, kad padėjai mergaitei, bent pasisotins, – liūdnai tarė Kristina. – Nesijaudink, vaikų be namų yra daugybė, mes fiziškai negalime visiems padėti. Be to, netrukus turėsime sūnų, turi juo rūpintis, o ne kitų vaikais.

Juras suprato, kad žmona teisi ir jis niekaip negali pakeisti situacijos. Tą naktį jis beveik nesudėjo akių. Pats nesitikėjo, kad mažytė Kotryna taip įstrigs jam į širdį.

Po savaitės jie su žmona grįžo iš pasivaikščiojimo. Nusprendė užsukti į parduotuvę, ką nors saldaus nusipirkti prie arbatos. Prie parduotuvės vėl stovėjo Kotryna… Mergaitė verkė priepuoliais, tarsi būtų įvykusi kokia nors nelaimė.

– Kotryna! Kas nutiko? – Juras pribėgo prie mergaitės ir pritūpė šalia jos.

– Jie paėmė Bonį! – per ašaras pasakė mergaitė. – Berniukai jį iš manęs atėmė ir nuėjo į šitą kiemą.

– Lik čia, netrukus grįšiu! – suriko Juras ir nubėgo į tą pusę, kurią nurodė Kotryna.

Jis grįžo praėjus vos penkioms minutėms su šuniuku ant rankų. Kristina sėdėjo su mergaite ant suoliuko, guosdama kaip tik galėjo.

– Neverk! Dėdė Juras surado tavo šuniuką, – nusišypsojo jo žmona, pamačiusi savo vyrą. – Jūra! Negalime palikti to kaip yra. Mergaitė turi mėlynę ant skruosto, o ant rankų mėlynių žymės. Tai pirštų įspaudai. Kotryna pasakojo, kad vakar mama ją auklėjo. Nežinau, kaip tu, bet aš kviečiu policiją!

– Kviesk! – pritarė Juras ir priėjo prie Kotrynos.

Kotryna apsikabino jį už kaklo, pradėjo maldauti jos neatiduoti policijai. Vyras jautėsi išdaviku, tačiau suprato, kad Kotrynai negalima gyventi tokiomis sąlygomis, kokiomis gyvena.

Policija atvyko per penkias minutes. Kristina priėjo prie jų ir pradėjo pasakoti apie Kotryną. Ji reikalavo, kad atitinkamos tarnybos pasirūpintų mergaitės likimu.

– Tu blogas! – šaukė Kotryna Jurui. – Maniau, kad esi mano draugas, o tu išdavikas. Duokit mano Bonį atgal! – reikalavo mažylė.

Policininkui teko paimti vaiką ant rankų, kad bent kiek ją nuramintų. Po poros minučių mašina nuvažiavo, o Juras liko sėdėti ant suoliuko su Kotrynos šuniuku.

– Kaip nori, bet aš jo neatiduosiu! – su pykčiu tarė vyras.

– Gerai. Palikime šuniuką sau, – sutiko Kristina. – Nenusimink, jai bus geriau prieglaudoje.

– Norėčiau pamatyti, ką tu žinai apie prieglaudas ir apie tai, kaip gyvena ši mergaitė? – piktai paklausė jis. – Nepyk, bet tau to nesuprasti!

Po įvykio visą vakarą sutuoktiniai nekalbėjo tarpusavyje. Kristina išmaudė šuniuką ir apkabinus sėdėjo su juo fotelyje. Juras sėdėjo virtuvėje ir žvelgė pro langą. Viduje buvo sunkumas, kuris neleidžia ramiai kvėpuoti.

– Jura, nuolat apie ją galvoju, – prisipažino Kristina, įėjusi į virtuvę.

– Neverk, juk žinai, kad tavo būsenoje nederėtų jaudintis.

– Jura, o kas, jei pasisavintume Kotryną? – tyliai paklausė žmona. – Man taip gaila jos…

– Tu rimtai? – Jurui iš laimės akys sušvito. – Net nesitikėjau apie tai svajoti.

– O jei jos mums neatiduos? Juk ji turi motiną, – spėjo Kristina.

– Atiduos! – įsitikinęs tarė vyras. – Žinai, turiu gerų ryšių.

Po trijų mėnesių Juras važiavo prieglaudon pasiimti Kotrynos. Mergaitė žaidė kieme, kai vyras įėjo į prieglaudos teritoriją.

– Jura! – apsidžiaugė mergaitė. – Ar šiandien mane pasiimsi namo?

– Taip. Šiandien! – juokėsi vyras, džiaugdamasis kaip vaikas.

– O kodėl mama Kristina neatvažiavo? – klausė Kotryna.

– Mama laukia mūsų namie. Dabar tu turi mažą broliuką.

– O Bonis? Ar ji taip pat manęs laukia? – klausinėjo mergaitė.

– Žinoma! Juk tu jos geriausias draugas, – nusišypsojo vyras.

Į namus Juras grįžo puikiai nusiteikęs. Jie pasiekė savo, gavo globą Kotrynai. Dabar jis galės ramiai miegoti. Taip, jis suprato, kad visiems be namų likusiems vaikams nepadės, bet bent jau vieną iš jų padarys laimingą.

Jis padarys viską, kad jo vaikų vaikystė būtų geresnė už jo. Jie niekada nebadės ir nesieško nedvalgytų sausainių smėlio dėžėje.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

ten − 9 =

Vyras skubiai išbėgo į parduotuvę prieš uždarymą: vakarienė be duonos ne viliojo.