Tiesiog pritrūko pusantro žingsnio – tramvajus nuvažiavo, teks laukti penkiolika minučių.

Kažkiek žingsnių pritrūko Elenytė ir jos mama iki troleibuso. Senukas vagonas subildėjo ir nuriedėjo nuo stotelės. Dabar reikės laukti kokias penkiolika minučių, jei ne daugiau.

– Tai juk visada delsiesi! Kiek kartų tau sakiau: atėjai į darželį iš lauko – pakabink daiktus tvarkingai, sudėk batus į vietą, kad vėliau nereikėtų tiek laiko švaistyti susiruošimams. Ir kam tau reikėjo tų pieštukų ieškoti? Gal negali be jų namuose apsieiti?

– Mama! Na kaip tu nesupranti! Juk pažadėjau vakar Austėjai. O pati sakei, kad jei pažadėjai, tai būtinai turi ištesėti! – Elenytė gudriai prisimerkė, – sakė gi?

– Na… Sakiau. Tai ką dabar, troleibuso laukti?! O man naktį į darbą. Dar tau suknelės neišlyginau, vakarienės ir pusryčių neparuošiau. Kas visa tai padarys? Močiutė Laimutė?

– Mamule, nesijaudink. Viskas bus gerai, tik nereik nervintis. Močiutė Laimutė taip sako. Oi! Žiūrėk, mama! Gėlytės! Kaip jos vadinasi? – ant suoliuko gulėjo mažas nuvytęs puokštelis.

– Tai varpeliai. Jie auga miške. Kažkas prisiskynė, o po to išmetė. Arba pamiršo.

– Mamule, jie tokie gražūs, varpeliai! Paimkime juos!

– Ir tau mažai šiukšlių… Na gerai, pasiimk ir eime, va troleibusas mūsų jau atvažiuoja.

Visą kelią, iki pat savo stotelės, Elenytė nepaleido puokštelio iš rankų. Varpelių koteliai buvo nulūžę, pumpurai sutrinti, bet Elenytei tai buvo gražiausios gėlės. Švelniai alyviniai, su plonu, vos juntamu aromatu, jie atrodė jai kaip kažkas stebuklingo, lyg iš pasakos.

Vienas diedukas sakė, kad jei pasodinsi puokštelį į žemę, varpeliai atgis. O moteris su pilvu papurtė galvą ir įsitikinusi pareiškė: „Ne jokiai žemei. Reikia į vandenį. Tik į vandenį“. O dar kita teta, išlipdama iš troleibuso, piktdžiugiškai šnypštelėjo: „Nesąmonėmis užsiiminėja, geriau gvazdikus būtų nusipirkę!“. Elenytės mama tyliai žiūrėjo pro langą, o Elenytė uostė gėles ir šnabždėjo: „Va parvažiuosim, ir aš jus paslėpsiu. Tada tegu sako, ką nori!“.

Elenytė su mama gyvena antrame aukšte. O po jais – močiutė Laimutė su vyru, kurį visi pagarbiai vadina „Kuzma Jurgis“. O Elenytė vadina „senelis Kuzis“. Ir visi prie to priprato. Močiutė Laimutė su Kuzma Jurgiu nėra Elenytei ir jos mamai giminės. Jie tiesiog kaimynai.

Bet santykiai tarp jų geresni nei tarp giminaičių. Močiutė Laimutė visada padeda Elenytės mamai su namų ruoša. O senelis Kuzis – su namu. Jei, pavyzdžiui, durys nuo spintos nukrenta ar spyna sugenda, senelis greitai pataiso. O jei su pyragu padėti, arba Elenytę į darželį nuvesti, tai jau močiutė Laimutė. Patys jie, močiutė ir senelis, niekada pagalbos neprašo. Laiko, kad viską turi ir dar patys susitvarko. Taip ir gyvena.

Po močiutės Laimutės ir senelio Kuzio balkonu auga alyva. O po alyva – Elenytės slapčiausioji paslaptis. Tai tokia slėptuvytė, apie kurią niekas neturi žinoti. Tik Elenytė. Tiesa pasakius, senelis Kuzis taip pat apie ją žino. Ir močiutė Laimutė. Bet jie tyli ir niekam nesako. Kitaip kokia gi tai paslaptis būtų?

Nuo stotelės iki namų Elenytė bėgo šokinėdama. Reikia greitai prisipilti vandens į butelį ir labai greitai pasodinti varpelių į žemę. Ir palaistyti. Antraip jie visai numirs, kaip sakė viena teta iš troleibuso. Kol mama ruošė vakarienę ir pusryčius, o paskui lygino lygintuvu Elenytės suknelę darželiui, Elenytė kastuvėliu iškasė duobutę po alyva, pasodino ten savo varpelius ir palaistė vandeniu. Dėl kažkokių priežasčių varpeliai neatgijo. „Turbūt jie dar neprabudo, – mąstė Elenytė, – na gerai, miegokite, o aš nubėgsiu pas mamą, palydėsiu ją į darbą ir grįšiu, gerai?“.

Elenytė palydėjo mamą, pavakarieniavo, nusiplovė už savęs indus ir nubėgo prie savo varpelių. Netgi apie pieštukus Austėjai pamiršo.

***

Saulutė pasislėpė už horizonto. Prieblanda apgaubė miestą pilka antklode. Močiutė Laimutė baigė savo vakaro darbus ir ruošėsi jau eiti pas Elenytę. Kai Elenytės mama dirbdavo naktinėje pamainoje, Elenytę pasiimdavo senelis Kuzis su močiute Laimute pas save. Bet tada senelis Kuzis pamojavo žmonai į balkoną, tyliai parodydamas pirštu, kad ši netriukšmautų. Senelis ištiesė ranką Elenytės slaptosios vietelės link. Ten, susirietusi, sėdėjo Elenytė. Ir verkė. Prieš ją balutėje gulėjo apsvaigę varpeliai. Močiutė Laimutė viską suprato. Ji tyliai išėjo iš buto, sėlindama prasmuko pro alyvos krūmą prie Elenytės.

– Kas nutiko, Elenyte?

– Močiute Laimute! – Elenytė šniurkščiodama ištarė, – močiute Laimute, mano varpeliai nenori atgyti! Jau tiek daug vandens jiems supyliau, o jie vis guli ir guli! Močiute Laimute, jie numirė?

– Na kaip tu, mano gera, jie tik susirgo. Visos gėlės, jei jas nuskini, suserga.

– Aš jų neskyniau, močiute Laimute. Jie gulėjo ant suoliuko. Kažkas juos išmetė.

– Na, būna ir taip. Tu neverk. Žiūrėk, ką mes su tavimi padarysim. Kurioje nors vietoje turiu stebuklingų miltelių. Tu pasėdėk čia, aš netrukus grįšiu.

Močiutė Laimutė nuėjo namo. Iš lentynos paėmė stiklainį su miltais, atsijojo miltų į degtukų dėžutę ir sugrįžo prie Elenytės.

– Štai, mano gera. Tik keletas liko, bet to užteks.

– O kas čia?

– Stebuklingi milteliai gėlėms. Turtą išleista, bet jis stebuklingas. Va, žiūrėk, – močiutė Laimutė iš pažasties ištraukė žiupsnelį miltų, supylė juos ant varpelių, šnabždėdama: „Burk močiutė, burk senelis, visiems į džiaugsmą šimtas metų!“ Paskui supylė likučius miltų aplink balutę. – Na, viskas, Elenyte. Dabar jiems reikia pailsėti. Stebuklingi milteliai savo darbą atliks.

– Močiute Laimute, jie tikrai stebuklingi?

– Tikrai, mano gera.

– O kada varpeliai prabus?

– Va, ryte pažiūrėsim. O dabar einam. Jau vėlu, vaikams laikas miegoti.

Elenytė atsiduso, neramiai pažvelgė į savo varpelius ir su močiute Laimute nuėjo miegoti.

***

Elenytė jau matė dešimtą sapną, kai senelis Kuzis raižydamas išstatė iš balkono savo senąjį dviračį.

– Kuzi, tu pasiėmei žibintuvėlį?

– Taip, paėmiau, žinoma, kas tu!

– O savo kastuvėlį?

– Kaipgi be jo?

– Kuzi, aš tau į termosą įpyliau arbatos.

– Liduše, arbatos kam?

– Na kaipgi! Pavargsi – išgersi.

– Nereikia. Aš gi ne į žygį.

– Tu tik neužtruk miške, jaudinsiuosi.

– Nagi, tiek to! Greitai būsiu. Paimk plėvelę?

– Paimk, Kuzi, paimk. Eime, su Dievu.

Senelis atsargiai išvedė dviratį iš laiptinės, o močiutė tyliai uždarė duris ir grįžo pas Elenytę.

***

Rytas. Pabudo ankstyvieji žvirbliai, kartu su jais ir Elenytė. Užsimovusi šlepetes, tiesiai naktinėje bėgo prie savo slaptosios vietelės. O ten jos laukė tikras stebuklas: purvinų balučių vietoje augo gražus krūmelis tikrų, gyvų varpelių. Elenytė atsargiai juos uostė, tyliai glostė alyvines galvutes, kažką meiliai joms šnabždėjo. O iš balkono su šypsena stebėjo senelis Kuzis ir močiutė Laimutė.

Ir dar nežinia, kas tuo momentu buvo laimingesnis – Elenytė su savo „atkūrusiaisiais“ varpeliais ar močiutė Laimutė su seneliu Kuziu, padovanoję vaikui džiaugsmą…

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

5 × 1 =

Tiesiog pritrūko pusantro žingsnio – tramvajus nuvažiavo, teks laukti penkiolika minučių.