Maža ir švari palata su pavasario kvapu pripildytu oru.

Ligoninės palata buvo nedidelė, bet švari su šviesiu langu ir šiek tiek praviromis durimis. Gaivus rytinis oras skverbėsi pro siaurą tarpą, pripildydamas palatą artėjančio pavasario kvapu. Rūta gulėjo lovoje ir mąstė: „Ar pamatysiu pavasarį?…“

Durys tyliai girgždėjo ir pasirodė buvusi anyta Elžbieta su svainėle Nadie. Jų pasirodymas nebuvo netikėtas, bet vis dėlto labai nemalonus, ypač anytos.

Rūta metė į jas abejingą žvilgsnį ir pagalvojo: „Įdomu, ar pasiteiraus apie mano sveikatą, ar iškart paklaus apie butą?“ Bet šios mintys nesukėlė jokio skausmo ar kančios. Viskas širdyje seniai buvo išdeginama, o nuoskaudos, ypač prieš anytą, jau nuėjo į antrą planą prieš užgriuvusią bėdą. Kol kas neaišku, ko tikėtis iš numatomos operacijos. Ar širdis ją atlaikys?

Daktarai prognozių nekūrė ir tuščių pažadų nedalino. Šiandien susirinks konsiliumas, jis ir nuspręs. O kol kas tenka laukti tyrimų rezultatų ir medicinos galingųjų sprendimo.

Elžbieta ir Nadie sėdėjo prie ligonio lovos niūriai nusiminusios, jų veidai turėjo išreikšti užuojautą. Tačiau jos kol kas tylėjo. Matyt, nežinojo, nuo ko pradėti šį emocingą pokalbį.

Nuo Nadies sklido pigus parfumerijos kvapas, o nuo buvusios anytos kaip visada kvepėjo prieskoniais. Matyt, kepė nuo ryto.

– Štai, – galiausiai prabilo ji. – Aš tau atnešiau pyragėlį ir viriau džiovintų vaisių kompotą. Jis gerai širdžiai…

Ir vėl aš, o ne mes. Savo stiliuje. Neabejotinai Nadie patarė atnešti šį „skanėstą“. Rūta tylėjo.

„Atnešė ir atnešė. Pereikime prie reikalo,“ – šmėkštelėjo jos galvoje, ir ji žvilgsniu pakvietė kalbėti.

– Rūta, – pagaliau pratarė anyta. – Tu tikrai negali paneigti, kad nepaisant tavo skyrybų su Eduardu, mes visada gerai elgėmės su tavimi ir, žinoma, su anūkėliu Giedriumi…

„O kaip dainuoja… Kur tu buvai anksčiau, mylima močiute, kai aš vežiau sūnų pas psichologą po to, kai tavo sūnus jį paliko ir išėjo į kitą šeimą?!“

– … labai gaila dėl Giedriaus, – tęsė ji mokytus žodžius, – mūsų kraujo. Ar ne, Nadie? Ko tyli? – anyta apsiblausė, teatrališkai prabraukdama akis kvepiančia nėriniuota nosinėle.

Rūta negalėjo atsispirti šypsenai, o anytos žodžiai kabojo ore, neradę atsako ar patvirtinimo. Svainė sėdėjo, nuleidusi pečius ir žiūrėdama kažkur į šalį. Tačiau staiga ji pažvelgė į ją užuojautos pilna akimi ir paklausė:

– Kaip jautiesi, Rūta? Ką sako gydytojai?

Moteris tyliai stebėjo jų liūdnas figūras ir nežinojo, ką atsakyti, išskyrus sausą: nieko kol kas. Šį atsakymą buvo galima pritaikyti tiek savijautai, tiek gydytojų atsakams.

– Aš taip dėl Giedriuko nerimauju. Su kuo jis? Aš pasiūliau Nadie imti atostogas ir pabūti su juo, kaip tu į tai žiūri? – nerimu skambėjo anytos balsas.

Rūta nusisuko į langą. Ji buvo ligoninėje jau kelias dienas po priepuolio, o sūnų priėmė pas save kaimynė, vieniša pensininkė. Ji vedžiojo jį į darželį, pasiimdavo, maitindavo, maudydavo. Duok Dieve jai sveikatos! O jis, tikriausiai, stovi prie lango vakarais ir laukia mamos grįžtant iš darbo…

O jei kas netikėto atsitiktų, jei… jai tebebūtų pačiam baisiausiam lemta nutikti? Tuomet šios dvi ir atvyko, suskrido kaip ereliai, nujausdami greitą grobį. Rūta pajuto pasibjaurėjimą, ypač anyta buvo nemaloni. Aišku, kad liežuvautojė ir bevalė Nadie buvo atvesta čia dėl stipresnio įspūdžio efekto, kad įrodytų, jog visa šeima yra čia sunkioje akimirkoje.

– Mes čia pagalvojome…, – pradėjo Elžbieta, vis dar laikydama nosinę prie akių, – tavo butas…

Bet Nadie stipriai timptelėjo ją už rankovės ir šiek tiek pastūmė:

– Rūta, atleisk mums, gerai? Kad anksčiau neapklausėme ir nesirūpinome dėl Giedriaus. Egoizmas ir abejingumas. Aš visą gyvenimą buvau kažkieno pavyzdžiu – tai pas mamą, tai pas vyrą, dabar vėl. Bet aš tikrai dėl jūsų jaudinuosi ir noriu padėti…

Anyta užsikirto nuo šių žodžių. Aišku, kad ji nesitikėjo jų iš visada nuolankios, tylos dukters. Elžbieta atsistojo visu savo dideliu ūgiu ir pareiškė:

– Einam, Nadie, kol tu neįsisukusiai į visišką nesąmonę.

Nadie liko sėdėti, laikydama Rūtos ranką.

– Jai reikia pasilikti vienai ir viską apsvarstyti. – Elžbieta nenurimo. – Mes sutinkame perimti Giedriaus globą, jei…

– Mama! – šiek tiek pakėlė balsą Nadie. – Liaukis, prašau. Išeik, būk gera. Eik pas savo mylimąjį sūnų, juk pas jį skubi?

Rūta netikėjo savo ausimis, kad visada nuolanki ir tyli Nadie kalba su motina tokiu tonu! Ar tai aktorinis meistriškumas pasiekė aukščiausią tašką mintyse apie jos butą vaizdingoje miesto žalumos vietoje? Taip, jie galėjo tikėtis jos buto tik tuo atveju, jei įformins globą anūkui ir sūnėnui.

Jos buvęs vyras nekeitė buto, jo naujos žmonos butas leido jam persikelti pas ją su naujausia plazma ir tik ką atidėtu automobiliu. Jis per visą šį laiką nė karto neaplankė sūnaus. Vaikas ilgėjosi tėvo, verkė – net ir po darbo su psichologu. Rūta jaudinosi ir kartą paskambino jam:

– Gal gali pasiimti sūnų savaitgaliui? Pasivaikščiotumėte, pabendrautumėte, – paprašė ji, į ką tas šaltai atsakė:

– Tau kas, svarbus susitikimas? Eik su sūnumi ir nemaišyk vyrui galvos, lai iškart sužino, kad turi „prikabą“.

Rūta nutraukė pokalbį ir pravirko. Giedrius ramino ją, glostė galvą ir žadėjo elgtis gerai, nuo ko jos širdis dar labiau plyšo.

Po to paskambino anyta ir autoritetingai pareiškė, kad laikas Rūtai susitaikyti ir netrukdyti jos sūnui skambučiais ir gudrybėmis. Šituo ji nieko nepasieks. Visos šios prisiminimai verpė galvoje, ir ji staiga išgirdo:

– Pareik, Nadie! Leisk jai pailsėti ir viską apsvarstyti…

Rūta neišlaikė ir atsakė:

– Ką apsvarstyti? Kaip jums butą palikti? Nieko negausite, išeikit! O dėl Giedriaus yra kas pasirūpins, jei kas…

Elžbietą tai šiek tiek sutrikdė, bet tada ji pamokslaujančiai pakėlė pirštą į viršų ir iškošė:

– Kaip buvai nebendraujanti, taip ir likai! Nepasigailėk, žiūrėk.

Ji parodė dukteriai išeiti ir garsiai trenkė durimis.

Bet Nadie nejudėjo iš vietos, taip ir sėdėjo šalia, nuleidusi pečius. Rūta nusisuko nuo jos, o tada ši vėl prabilo:

– Žinok, aš tau ne priešas, Rūta. Ir turiu tau rimtą pasiūlymą. Po avarijos, kai žuvo mano vyras, man liko butas, kuriame gyvenu. Be to, jo kaimo namas. Jis visada jį nuomojo ir sakė: „kaip tik gimusi vaikas, mes ten persikelsime“. Jo motina apie jį nežino, vaikelis taip ir negimė, o vyro nebėra.

– Ir ką? – paklausė Rūta. – Ką tai turi bendra su manimi?

– Namas didelis, su patogumais, Rūta. Kai išeisi iš ligoninės po operacijos, persikelkime ten? O mūsų butus išnuomosime. Aš padėsiu jums su Giedriumi, tau tikrai sunku bus vienai, supranti? Aš tikrai noriu padėti, o mama net nebesužinos, kur mes esame.

Rūta stebėjo savo buvusią svainę su nuostaba.

– Tu nepagalvok, aš neprašau oficialios globos, tik žmogiškai. Pagalvok, gerai? Aš nebegaliu su ja, ji visus nekenčia, išskyrus sūnų. O savo naują žmoną labiau už visus, yra niūresnė už tave…

Tuo metu į palatą įėjo daktaras su patenkinta veido išraiška ir pasakė:

– Na, ką gi, Margarita, viskas ne taip blogai. Konsiliumas baigėsi, rytoj jus dar pažiūrės profesorius Semėjus ir spręsime, kaip toliau gydyti. Operacija šiuo etapu nereikalinga. Širdis tvarkosi ir tinkamai gydant dar nemažai laiko gyvensite. Tik nesinervinkite ir nesijaudinkite. Stresai draudžiami!

Gydytojas pamerkė akį moterims ir išėjo iš palatos.

Jos apsikabino kaip dvi seserys, ir Rūta pravirko, garsiai, kaip vaikystėje. Jai atrodė, kad didžiulė sunki plokštė, slegianti jos širdį, staiga nukrito ir išlaisvino kvėpavimą, sielą nuo baimės ir širdį nuo skausmo…

Nadie glostė ją per nugarą ir tyliai kalbėjo: „Dabar viskas bus gerai, viskas bus gerai, pamatysi…“

O duryse stovėjo Elžbieta su nosine rankose, neramiai perstatydama kojas, ir mąstė: „Ką aš čia veikiu? Ten sūnus laukia su notaru dėl buto klausimų… Reikia paskambinti, atšaukti susitikimą“.

Greitai Rūtą išrašė namo, o Nadie jau rūpinosi nuomininkų paieška, neįtraukdama motinos į savo planus. Juk tai ne svetimi žmonės, jiems tikrai viskas pavyks.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

2 × two =

Maža ir švari palata su pavasario kvapu pripildytu oru.