Aleksandra Vasiliauskienė nusivilko prijuostę, išėjo į prieškambarį ir prieš veidrodį virpindama plaukus pataisė šukuoseną. Penkiasdešimt penkeri – tai solidus amžius. Bet tai nereiškia, kad gimtadienį galima pasitikti bet kaip. Ji atrodė puikiai. Taip, veide buvo nemažai raukšlių, figūra prarado ankstesnį lengvumą, bet akys vis dar blizgėjo, ji tiesiai laikė nugarą, avėjo bateliais su aukštakulniais, o liemuo buvo aiškiai matomas. Per gimtadienį ji vilkėjo naują suknelę, makiažas buvo profesionalus, o plaukai nudažyti.
Iš pagrindinio kambario sklido garsai – sūnūs Maksimas ir Gena ištraukė ir sustatė didelį stalą. Reikėjo daug vietos, nes tiek Maksimas, tiek Natalija atvyko su „puselėmis“ ir vaikais. Ji galėjo tvirtai sakyti, kad jos gyvenimas pavyko. Su Petru jie gyveno kartu net beveik trisdešimt penkerius metus, ir keisti ką nors nebuvo prasmės. Maksimas ir Natalija baigė mokslus, susikūrė šeimas ir gyveno atskirai. Jie turėjo penkis anūkus, kurie laukė, ar močiutė padarys daugiažvakį tortą! Ir jaunėlis Gena džiugina – įstojo į universitetą ir mokėsi puikiai.
Taip, ji pati nepadarė karjeros. Bet ir labai nenorėjo. Darbas mokykloje nėra medus, tačiau leido anksčiau išeiti į pensiją, pabūti su anūkais. Su pinigais didelių bėdų jie neturėjo, Petras visada gerai uždirbo. Greitai jis turėtų grįžti iš darbo ir galima bus sėsti prie stalo. Reikia pasakyti Natalijai ir Liubai, marčiai, kad pradėtų ruošti stalą.
Staiga durų skambutis. Anūkas Paulius su dviem kėdėmis rankoje pasižiūrėjo iš kambario, bet pamatė, kad ji ruošiasi atidaryti pati, ir grįžo atgal. Aleksandra Vasiliauskienė nuspaudė durų užraktą.
Prie slenksčio stovėjo moteris iš tų, kurias vadina „rūpestingai prižiūrėtomis“ ir „įspūdingomis“. Ne jauna, maždaug 35–40 metų. Madingas paltas lyg pižama, kelnės, dideli balti sportbačiai – kaip moteriškų žurnalų nuotraukose. Šukuosena… įmantri, smulkūs auksiniai auskarai, kažkuo panašūs į Mobijaus juostą. Puiki veido spalva, meistriškas makiažas, aukšta, išdidi. Tikrai ir įspūdinga, ir prižiūrėta.
– Labas, kuo galiu padėti? – maloniai paklausė Aleksandra Vasiliauskienė.
Netikėta viešnia apžvelgė ją nuo galvos iki kojų, lyg rengiasi siūti jai pilną garderobą:
– Jūs tikriausiai Petro Mažeikos žmona?
– Taip! Bet jo dar nėra. Ar turite reikalų su juo?
– Tiesą sakant, taip. Ir su jumis. Atvykau, kad paimčiau Petrą Mažeiką. Mes vienas kitą mylime. Gyvenu Palangoje, dirbu sanatorijoje, susipažinome, kai jis atvyko komandiruotei prieš tris mėnesius.
Aleksandros Vasiliauskienės pilve lyg susuktumas pradėjo pintis. Na, Peteli, užsižaidė! Dabar gėda per šventę!
Ji buvo tikra, kad vyras jai tikrai neišduoda. Bet Petras nuo jaunystės turėjo silpnybę – negalėjo praeiti pro patrauklią moterį nepradėjęs klaidžioti plunksnelių! Reikėjo nuolat patvirtinti, kad jis buvo įdomus gražioms damoms! Už užuominų ir dviprasmiškų komplimentų tai nenuėjo toliau, tačiau Aleksandra Vasiliauskienė galėjo įtarti, kad šiai madingai vidurmieste jis galėjo papasakoti ir apie neįžemytą meilę. Sidabrinė barzda, kad jam būtų geriau pakiršti!
Iš esmės viskas, ką pasakojo netikėtoji lankytoja, sutapo. Petro įmonė užsiėmė medicininių prietaisų gamyba ir remontu, jis nuolat važinėjo po įvairiausius kurortus – juk sanatorijoms ir visureigiškoms gydykloms visiems šiems technikos stebuklams labiausiai reikia! Ir prieš tris mėnesius į Palangą važiavo. Negi ten adresėlį vietinei gražuolei paliko?
Visus bendro gyvenimo metus Aleksandra Vasiliauskienė bandė kovoti su šiomis vyro savybėmis. Periodiškai atsirasdavo ramybės laikotarpiai, o Petras Mažeika elgdavosi ramiau už vandenį. Bet tada viskas sugrįždavo į pradinę padėtį. Vyras aiškindavo, kad šie nuotykiai reikalingi kaip perkūrimas nuo realios „apgaulės“ pagundos.
Jaunystėje Aleksandra Vasiliauskienė net grėsė skyrybomis. Bet vėliau susitaikė, ypač todėl, kad jo flirtas niekada nepasiekdavo tikrosios bylos.
Ir juolab neteko įsitraukti į duris pasirodančias pietines gražuoles! Tai jau niekur netinka!
O madingoji dama laiko veltui nešvaistė:
– Suprantu, kad ši naujiena jums nemaloni. Bet tikiuosi, kad be skandalo apsieisime? Būsto dalintis nereikės, nesirūpinkite, esu apsirūpinusi. O jūs nesiruošiate trukdyti mūsų laimės?
Aleksandra Vasiliauskienė pagalvojo, kad iš jos padėties dabar protingiausia būtų atgauti sveiką protinę pusiausvyrą. Bet tada tikrai bus neišvengiama skandalų dalyvaujant kompetentingoms institucijoms. Anūkai išsigąs.
– Man labai gaila, kad Petras Mažeika pats jums situacijos nepaaiškino. Bet čia jau nieko negalime padaryti, turite suprasti, kad jis turi tam tikrų trūkumų. Bet mūsų meilei jie netrukdo!
Svarstyklių įtampa kilo iš didžiojo kambario – matyt, kažkas mėgino slaptai sužinoti situaciją. Ir staiga Aleksandros Vasiliauskienės mintyse švystelėjo geniali idėja!
– Na, sveikinu – turite gerą skonį. Petras vis dar puikus vyras. Manau, jūs teisūs – man teks jį jums atiduoti. Bet vienu sąlyga: su įkaitu!
Madingosios damos kaktos srityje akivaizdžiai pasirodė skaičiavimo mašinos langės, kurioje pradėjo šokinėti skaičiai ir skirtingos sutartinės pasaulio valiuotos. Aleksandra Vasiliauskienė stumtelėjo duris ir įžengė į didelį kambarį.
Jai pasitiko didžiulės penkių centų monetos akys.
– Mama, kas ten vyksta? – šnibždėdamas, slaptai paklausė Genutė.
– Tuoj pamatysi, – tuo pačiu šnabždėjo Aleksandra Vasiliauskienė.
– Eime visi su manimi!
Jie visi išbėgo į prieškambarį: Maksimas su Liuba, Natalija su Pauliu, Genutė, taip pat Kirius, Tanius, Antonius, Timus ir Liza. Ir visi įsistebeilijo į nepažįstamąją. O ji į juos.
– Štai! Petro Mažeikos įkaitas! O čia kaip lyg ir jo nauja žmona iš Palangos. Meilė tarp jų! – paskelbė Aleksandra Vasiliauskienė.
Prieškambaryje beveik idealiai įsikūnijo nebyli scena iš „Revizoriaus“. Aleksandra Vasiliauskienė pradėjo nerimauti, ar jos idėja pasiteisins. Bet tada atsigavo Liuba, greita sprendimu ir veiksmams. Jos apvalus skaisčiai raudonas veidas išreiškė nuoširdų džiaugsmą, ir ji su įsižavėjimu išrėkė:
– Oho, Palanga! Maksimai, pagaliau galėsime nuvežti vaikus prie jūros! Kitaip savo reikalavimais jau beveik nužudžiau! Ech, kaip tavo tėtis gerai susitvarkė – šaunuolis!
Ir Gena pritarė – ne be reikalo turiu vien „puikiai“ užrašyne, vaikeli supranta:
– Šneka tiesą, Liūbai! Palangoj turbūt algos ne tokios, kaip mūsų užkampyje! Dabar tėčiui nepavyks išsisukti – teks jam man automobilį nusipirkti, kai įgysiu diplomą!
– O tu mus ant jo į pietus nuveši! – džiaugsmingai pritarė sesuo Natalija. Gena entuziastingai linktelėjo:
– Žinoma, Nata! Turbūt į dvi mašinas jūsų čigonų tabore tilps! Taip, Maksimai?
Maksimas vis dar mirkčiojo akimis, bet gavo pastebimą smūgį į kelį ir prabudo:
– Na taip, su dviem mašinomis nuvyksime… O jeigu už būstą nereikia mokėti, tada kodėl gi ne?…
– Įsivaizduokite, man trisdešimt, o prie jūros dar nebuvau! Na, dabar visi pasiausime! – prisidėjo Paulius.
Pretendentė į Petro Mažeikos rankas ir širdį perkėlė spoksnius kaip bandoma stirna iš vieno į kitą, o „įkaitas“ visapusiškai aptarė ilgai lauktos kelionės į pietus perspektyvas su patikima „atyka“, leidžiančia nepermokėti milijonų už viešbutį. Be šios pagrindinės temos partitūroje taip pat skambėjo partijos automobilio Gena, Pauliaus teta reikia sanatorinio gydymo, silpnosios Lizos poreikis vaisiuose ir Makso kalnų slidinėjimo įgūdžiai. Viešnia buvo šypsoma ir jai buvo užtikrinama, kad jos vizitas labai laiku, bet klausti jos nuomonės apie šeimos planus niekas neskubėjo.
Galų gale atsibudo ir vaikai, iki tol per daug supainiojami nuo netikėtumo. Penkiametis Antanas padarė porą žingsnių pirmyn ir atidžiai apžiūrėjo nepažįstamąją tetą:
– Ar tu dabar būsi ir mūsų močiutė?
Nepamiestanti teta nuo jo atsišliejo, bet berniukas atsakymo nelaukė:
– Tik nevirkite man avižų – aš jų nevalgau! Visiškai nevalgau. O Timui negalima pomidorų. O tu turi kompiuterį? O filmukus apie kariuomę?
Tai pasirodė esantis galutinis smūgis – kaip toji kavalierių kariuomenė, kuri bent kai kur nors kada nors pristatė laiku. Palangos dama skubiai apsisuko ir išskubėjo – tik laiptais šnypštė. Pamiršo net, kad liftas veikia.
Prieškambaryje kartojosi scena iš „Revizoriaus“. Ir ji vėl buvo nutraukta Liubos:
– Na ką, priešas sutriuškintas ir pasitraukė. Manau, kad persekiojimas nereikalingas. Kas stovi? Vyrai, ar neaišku, kad dabar pats laikas kelti pirmąjį tostą už jubiliatės sveikatą! Maksimai, parodyk pavyzdį!
Visi staiga atsipalaidavo. Aleksandra Vasiliauskienė atsikvėpė ir tik dabar suprato, kad neseniai pamiršo kvėpuoti, matyt, porą minučių. Galima dalyvauti nardymo varžybose.
Maksimas drausmingai suktinėjo kamštį; Paulius atsirado iš kambario su sudėtingu taurių rinkiniu rankose. Genutė entuziastingai sukikeno ir palietė vyresniojo brolio žmonos petį:
– Liūba, tau reikėtų dirbti žvalgyboje ar kandidatuoti į prezidentus su savo mąstymu! Kai pamačiau
šitą čuchūndra vos neslydau palei sieną! Jei ne tu, niekada gyvenime nebūčiau sugalvojęs, kaip elgtis!
Liūba išdidžiai sukryžiavo rankas ant klubų.
– Mes visi vos nepasislydom palei sienas, – pritarė Maksimas, išdalydamas taures ir tuo pat metu atsargiai stumdydamas melius prie Pauliaus, tiesiogiai iš trilitrinio stiklainio pilusio kompotą.
– Mama, tu genijus! Gėriuosi tavo sveikata ir neišsenkančiu išradingumu! Bet, Crocodi Ge, atrodo, teks su tėčiu rimtai pasikalbėti! Daug ką galiu suprasti, bet tai jau perdozavimas!
– Tu visiškai teisus, broli! Jis per toli nuėjo! Velnias į šoną jam, matote! Na, jei jau velnias, mes su tavimi, kaip paikus sūnūs, tiesiog privalome surengti jam ežorės seansą! – pritarė vyresniam broliui Genutė.
Aleksandra Vasiliauskienė atsigėrė iš taurės ir suprato, kad gali normaliai kvėpuoti. Ir netgi jaučiasi puikiai. Gydytojai teigia, kad kartais stresas yra naudingas – audrina organizmą ir priverčia jį efektyviau funkcionuoti.
Ji pagalvojo, kad madingoji dama dabar matytis Peteliui skambina mobiliuoju. Įsivaizdavusi, kaip gali atrodyti to, kas įvyko, aprašymas ir kaip gali atrodyti girdimas veidas Peteliui, Aleksandra Vasiliauskienė gana piktai nusijuokė.
– Atrodo, jūs teisūs, vaikeli, ir ežorės seansas čia nėra nereikalingas. Bet prašau, ne šiandien! Juk mano gimtadienis, galų gale! Vaikai laukia, kol jie galės močiutei padėti užpūsti žvakes ant torto. Ar jūs viską suorganizavote su baldais? Nata, Liūba, reikia pradėti dengti stalą!