Aš noriu skyrybų, – tyliai ištarė Rasa, nukreipdama žvilgsnį nuo savo vyro akių.
Algio veidas akimirksniu pabalo. Tylus klausimas iškilo ore.
– Aš paleidžiu tave pas tą, kurią tikrai myli, – pasakė moteris, suvokdama, kad pagrindinė moteris jo gyvenime visada buvo motina. – Aš nebenoriu būti antrame plane.
Moteris pajuto, kaip gerklė susitraukė, o akys išdavikiškai sudrėko. Daugybę metų jausta skausmo našta pagaliau išsiveržė ir fiziniu lygmeniu jautėsi pilvo srityje.
– Apie ką tu kalbi? Kokia kita moteris? – Algis nustebęs pažvelgė į žmoną.
– Mes apie tai kalbėjomės ne kartą. Nuo mūsų vestuvių tavo mama tiesiog siurbia iš mūsų pinigus, energiją ir laiką. Ir tu visus įvykius ignoruoji, nes „ji ir cepelinus skaniau verda, ir šaltibarščiai visada geresni“. Aš taip daugiau negaliu, – Rasa nebesisakė sulaikyti emocijų.
Ašaros be perstojo tekėjo per raudonuojantį veidą. Jai buvo labai gaila dėl savo svajonių, kurios anksčiau taip aiškiai švietė jos mintyse. Puikus jaunikis, perspektyvi profesija, gyvenimas Vilniaus širdyje virto nuolatine kova dėl vietos po saule.
Prieš penkerius metus Rasa nedrąsiai įžengė į erdvų butą. Baldai, indai, dekoravimo elementai – visa tai atrodė brangu ir trapi, lyginant su jos gyvenimu ankštame bendrabutyje.
– Kaip man taip pasisekė sutikti vaikiną su nuosavu butu? – ironiškai šypsodamasi, uždėjo rankas Algio pečių.
– Palauk, kol pradėsiu visur kojines mėtyti, tada pamatysi, kaip mane pamilsi iš naujo.
Pora netrukus apsigyveno kartu po pažinties. Tai buvo greitai užsimezgusi aistra, kuri reikalavo tęsinio.
Tuomet Rasa studijavo paskutiniame Vilniaus universiteto kurse ir siekė tapti žurnaliste. Algis buvo penkeriais metais vyresnis ir dirbo pardavimų skyriaus vadovu, turėdamas gerą atlyginimą.
Po metų nuo persikraustymo pora susituokė.
– Greitai svečių kambarį paversime vaikų kambariu, – kartą pasakė Rasa, apkabindama vyrą kaip užuominą apie pasirengimą šeimos pagausėjimui.
Tačiau po mėnesio neplanuotas „papildymas“ juos užklupo: Algio mama Aldona stovi prie buto durų su dviem didelėmis lagaminėmis. Ji manė, kad turi puikius santykius su sūnumi.
Ugdyta pareigos jausmo ir kaltės mišinio, ji padėjo užauginti visiškai jai dėkingą vyrą. Ji didžiavosi, kad sūnus pasiekė karjeros aukštumų, ir manė, kad tai jos nuopelnas.
Gavęs atlyginimą, Algis nuolat dengė buto, automobilio ir vaikystės skolas. Rasa per daug nesikišo, nenorėjo gadinti santykių su vyru, tik kelis kartus nesureikšmindama palietė šią temą.
– Kur panaudojote pinigus už namo pardavimą? – moteris pilstė arbatą ir tikrinėjo situaciją. Aldona atvyko iš miestelio netoli Kauno, kur paveldėjo nedidelį namelį su pakankamai žemės sodui.
Algis kasmet siūlė padėti surasti būstą mieste, tačiau motina nenorėjo išvykti. Ir staiga greitai, tačiau pigiai, pardavė namą.
– Dalį pasilikau būsimos atostogoms, dalį investavau į naują verslą.
Nepaisant ankstesnių sunkumų, Aldona išliko ambicinga ir energinga moteris, nors buvo autoritariška ir užsispyrusi.
Su tokiais žmonėmis reikia būti atsargiems, kaip sakoma – „nekišk piršto – ranką nurys“.
Neseniai internete ji atrado įmonę, prekiaujančią kosmetika internetu. Su šia įmone reikėjo mėnesį pirkti produktus už nemažas sumas. Būtent į šį „pelną“ Aldona investavo gautus pinigus.
– Nusprendžiau, kad nebus problemos, jei gyvensiu čia, – pasitikėjusi sakė moteris ir maišė medų į arbatą.
– Žinoma, mes esame labai laimingi, kad turime svečių! – Rasa nenorėjo praleisti progos iškelti šią temą, siekdama įsitikinti, kad tai tik laikina priemonė. – Tikiuosi, netrukus galėsime surasti jums geresnę gyvenamąją vietą, pasikalbėsiu su drauge, kuri yra nekilnojamojo turto agentė, ji padės surasti butą patogioje vietoje.
– Nereikia. Kam dvi butos. Sutaupysime dėl manęs, nieko blogo, – Aldona išvadino save aukos vaidmeniu.
Rasa laukiamai pažvelgė į vyrą. Jai nerūpėjo jo motina, bet nuolatinis kartu gyvenimas buvo komplikuotas ir visai nebūtinas sprendimas. Algis tik linktelėjo galva ir pasakė: „Kaip tau bus patogu“.
Jis visada palaikydavo motinos pradėtus projektus, kad ir kokie abejotini jie būtų, ir manė, kad neturi teisės prieštarauti dėl jos veiksmų.
O veiklos ji turėjo daug: mezgimas, žvakių gamyba, muilo gaminimas, dienoraščių ir foto albumų kūrimas.
Moteris ieškojo aukso vidurio ir rado jį sūnaus asmenyje, kuris finansuodavo įrangą ir medžiagas, kitas reikalingas daiktas jos „darbui“, taip pat teikė pinigų padoriam gyvenimui.
Algorithm paskyrus vadovu, Aldona nebedirbo oficialiai.
Algio vaikystės įsitikinimas, kad yra skolingas motinai už visą savo gyvenimą ir vaikystę, tiesiog užgniaužė jo valią ir šis jausmas išsireiškė ne tik didžiuliame finansiniame pagalboje, bet ir pilname pritarime visiems motinos veiksmams ir žodžiams.
Keista, kaip suaugęs ir savarankiškas vyras taip keitėsi po tokio įtakos, atsiliepęs į visas manipuliacijas ir tapdamas neprotingesniu už mažą vaiką.
Galų gale, svečių kambarys taip ir nevirto vaikų kambariu, ir per tris metus mažai kas pasikeitė. Rasa jau dirbo leidykloje, jos straipsniai ir tyrimai buvo publikuojami skyriuje „Šeima, santykiai“.
Apšviesdama džiaugsmingas ir liūdnas žmonių istorijas, analizuodama situacijas psichologiniu požiūriu, ji, nepaisant to, negalėjo išsiaiškinti savo šeimos viduje.
Jos nuomonė neturėjo reikšmės, ji liko už savo šeimos gyvenimo kadro, kur seniai jau sėkmingai valdė Aldona.
Moteris suvokė priežastis – vieniša motina vienintelis sūnus veda moterį, kuri atims visą jo laiką ir pinigus – tai pavojus, kurį galima numalšinti tik pilnai nukreipus į save dėmesį.
Tačiau uošvienei tai buvo sumaišyta su jausmu savo pranašumo ir įsitikinimu, kad sūnus yra jai kažkuo skolingas.
Šias problemas galvoje Aldona galėjo išspręsti tik pati, o parodyti jų egzistavimą galėjo tik Algis, bet atrodė, kad jis visiškai nesuprato šios situacijos.
Visi buto valymo produktai buvo pakeisti į tinklinės kosmetikos produktus, ir Rasa jau tiesiog negalėjo matyti šių buteliukų ir indelių. Aldonos „darbas“ neatnešė laukiamo pelno, ir moteris suvokė, kad tai buvo tuščios vyro investicijos ir tik pramoga jo motinai.
Ji ne kartą kėlė šią temą, tačiau nuolat girdėdavo tik: „Mama žino, ką daro“ iš Algio lūpų ir „Reikia būti kantriais. Ne iš karto medis auga“ iš uošvės. Tačiau medis jau neaugo trejus metus, o išlaidos išaugo daug kartų.
Kai Aldona pradėjo kalbėti apie tai, kad „ir Rasa jau turėtų prisidėti prie šeimos verslo“, moteris pirmą kartą pagalvojo, kad reikia imtis radikalių priemonių.
Paskutiniu lašu tapo pokalbis, kuris iš viso neturėjo įvykti.
Naujųjų 2023 metų išvakarėse pora pirmą kartą per ilgą laiką išėjo iš namų, kad praleistų laiką vieni. Pavargę po ledo čiuožyklos jie prisėdo mažoje kavinėje.
Rasa buvo raudonskruostė, tačiau labai patenkinta vakaru, jos akimis plaukiantys meilės spinduliai buvo taip stipriai jaučiami, kad kiekvienas, kas atsidūrė netoliese, jautėsi sušildytas.
– Algis, ar tu laimingas?
– Žinoma, – vyras paėmė ją už rankos. – Šalia manęs tu, kaip aš galiu būti nelaimingas.
– Aš noriu kūdikio, – Rasa šnibždėjo, palinkusi arčiau jo.
– Ar dabar pat? – Algis nusišypsojo, pabučiuodamas mylimosios ranką.
Tą vakarą jie nusprendė, kad atėjo laikas padovanoti pasauliui savo stebuklą. Tačiau lygiai po dienos Aldona įsibrauna į poros miegamąjį. Namuose tuo metu buvo tik Rasa, neseniai grįžusi iš darbo.
– Jūs negalite dabar turėti vaiko!
Našlėta tokio uošvės elgesiu ir jos pareiškimu moteris negalėjo iš karto atsakyti.
– Algė dar neįvykdė hipotekos įsipareigojimų, jis turi skolų už automobilį.
– Jūs tiesiog bijote, kad jis nebeduos jums pinigų jūsų amžiniems užgaidoms, – pagaliau prabilusi Rasa sakė. Tai buvo pirmas kartas, kai ji leido sau taip kalbėti su uošve.
– Aš visada linkėjau savo sūnui geriausio, nors ir prašiau šiek tiek pagalbos. Jis vienintelis, į kurį galiu pasikliauti, nes jį auginau, rūpinausi, rėmiau.
– Jis jums už tai nėra skolingas, nustokite tai įkalbinėti aplinkiniams. Jūs pagimdėte sūnų dėl savo noro, o ne paslauga jam. Maksimalus, ko galite tikėtis – jo pagalba iš meilės jums, bet ne dėl prievolės.
Aldona, atrodo, labai gerai suprato, apie ką jai kalbėjo Rasa, tačiau nenorėdama atsisakyti patogios gyvenimo pozicijos, po trumpos tylos sušuko: „Vis tiek Algis supras, kad aš teisi“.
Ir Rasa baiminosi, jog tai buvo gali būti tiesa, labai jos vyras priklausė nuo motinos nuomonės.
Jokie barjerai negali sustabdyti moters norint susilaukti vaiko nuo mylimo vyro, bet Algiui užteko kliūties Aldonos asmenyje, tai nuvylė. Viduje dar dega viltis dėl jo protingumo.
Tačiau po nedidelio pokalbio vėlyvą vakarą tapo aišku, kad Algis buvo beviltiškai prapastas sau pačiam.
Dar vakar jis manė, kad vaiko gimimo idėja buvo puiki, o šiandien reiškėsi tokiais argumentais: „Gal tai dar ne laikas, kam skubėti?“, „Mes dar nepasiruošę, negalime jam visko užtikrinti“. Rasa suvokė, kad taip toliau tęstis negali.
– Noriu skyrybų, – pokalbis, kuris turėjo viską išsiaiškinti. Moteris sąmoningai ėmėsi šio žingsnio, nes šiuo metu jos gyvenimas buvo visiškas aklagatvis.
Algio veidas akimirksniu pabalo.
– Aš paleidžiu tave pas tą, kurią tikrai myli. Nenoriu būti antrame plane.
Nuo nesąžiningumo skausmas, kuris ją ryeo, daugiau nebuvo įmanoma ignoruoti. Kiekvieną kartą po Aldonos persikraustymo Rasa bandė kalbėtis šia tema, bet vyras jos negirdėjo, neigė tikrovę.
Pranešti jam apie tai įprastais pokalbiais nepavyko. Ašaros samoj užpuolė akys.
– Apie ką tu kalbi? Kokia kita moteris? – Algis nustebęs pažvelgė į žmoną.
– Taip nuo mūsų vestuvių tu nuolat kartoji tik vieną žodį: „mama“, „mama“… Ji net žvakes geriau gamina, o blyneliai skanesni. Visu mūsų finansais laiko tvarkosi tavo mama. Aš taip daugiau negaliu…
Algis toliau nebegirdėjo Rasos kalbos, jis šoke bandė suprasti, kaip leido susidaryti tokiai situacijai. Kada viskas išėjo iš po kontrolės? Ar niekada nebuvo to jo kontrolė? Kai Rasa nutylėjo, jis susmuko ant lovos šalia jos ir pažvelgė į jos verkiantį veidą.
– Nejaugi visa tai tik dėl to, kad mama gyvena su mumis?
– Kaip tu nematai? Ji tiesiog prarijo tave visą. Tu pats sau nepriklausai. Jei ne mano alga, mums būtų labai sunku. Uošvė draudžia man turėti vaiką, nes bijo prarasti tokią dosnią pajamų šaltinį.
Tavo mama gera moteris, tik ji turėtų matyti ribas, kurių negalima peržengti, o tu tas ribas triniesi savo visišku įpareigojimu. Nuo to kenčia ne tik tu pats, bet ir aš bei mūsų būsimas vaikas. Tu jau seniai atsiskaitei dėl skolų, Algi, gyvenk dėl savęs, o ne dėl savo motinos.
Pokalbis buvo labai nemalonus abiem, tačiau Algis paprašė suteikti jam šansą, pažadėdamas, kad susitvarkys su santykiais su motina ir išliks jo bei Rasos bendros ateities prioritetai.
Pradiniai žingsniai sunkiai sekėsi: pradžioje atsisakyti suteikti motinai kasmėnesines dideles sumas ant jos tuščių projektų, tada pokalbiui apie tai, kad Aldonai reikia gyventi atskirai.
Po mėnesio Rasa rinkosi tapetus vaikų kambariui. Su uošve jos santykiai buvo geresni nei bendrame gyvenime, kartais Aldona užsukdavo į svečius. Ji sunkiai išgyveno pokyčius savo sūnaus ir savo gyvenimo perspektyvoje, bet galiausiai susitaikė, suprasdama, kad nebeturi pakankamos įtakos Algis.
Neturėdama jo lėšų, ji negalėjo ir toliau investuoti į įmonės produktus, ir ją tiesiog išstūmė iš ten. Bet visi šie įvykiai privertė Aldona susirasti normalų darbą ir išmoko pasikliauti savimi.
Po metų pora susilaukė vaiko, ir dabar Aldona su malonumu padėdavo Algiui ir Rasai. Visa šeima dažnai praleisdavo laiką kartu, ir visi buvo laimingi.