Aš niekada nemaniau, kad tokia absurdiška situacija galėtų nutikti mūsų šeimoje. Mes su vyru esame vedę dešimt metų, turime dvynius – aštuonerių metų „karališkąją porą“. Iki šių įvykių gyvenome dviejų kambarių bute ir ilgai taupėme, kad jį išplėstume.
Sėkmė nusišypsojo – vyras gavo puikią galimybę daug užsidirbti pagal savo darbo profilį, ir su neįtikėtinais pastangomis mes nusipirkome keturių kambarių butą.
Per daugiau nei metus ten atlikome remontą – viską darėme savo jėgomis, taupėme pinigus, stengėmės įgyvendinti visus savo norus ir svajones, mums padėjo tik mano tėvai, kiek galėdami, anyta sakė, kad jai tai visiškai neįdomu, o mes ir nespaudėme.
Galiausiai prieš pusmetį persikėlėme į naują butą, mūsų džiaugsmo lygį sunku įsivaizduoti ir aprašyti žodžiais. Po kelių mėnesių po persikėlimo anyta užsiminė apie naujakrėtes dovanas, iš pradžių mes nenorėjome, bet vėliau nusprendėme, kad vis dėlto reikia susirinkti su giminaičiais.
Į šventę atvyko vyro sesuo, kuri prieš penkerius metus ištekėjo ir persikėlė į kaimą. Pavydžiai apžiūrėjo mūsų butą, surūgusiu veidu pagyrė remontą ir paklausė, kas bus su dviejų kambarių butu.
– O ką nusprendėte su dviejų kambarių? Parduosite?
– Kol kas ne, paliksime, juk mūsų vaikai auga, jiems prireiks. Kol kas nuomosime, paprastai atsakė vyras.
Daugiau šios temos sesuo nekėlė, tačiau po kelių dienų po vakarienės pasirodė anyta su labai įdomia tema:
– Seseriai visai blogai gyventi savo name, sunku, patogumai lauke, vaikams išsilavinimo visiškai nėra, – skundėsi ji. – Reikia jai persikelti į jūsų seną butą.
– Kodėl lauke? – nustebau aš. – Kiek žinau, viskas įvesta į namus, ir apie kokį išsilavinimą gali būti kalba, kai vyriausiajai dukrai treji metai, o mažajai tik vieneri. Ir kuo čia mūsų butas.
– O tu nelįsk! Gyveni, kaip ponia didžiuliame bute ir tylėk! – netikėtai nurodė anyta.
Kartu su vyru mes tyliai susigėdome, paprastai anyta neprileisdavo sau su mumis taip kalbėti.
– Mama, ką tu čia. – pirmas atsitokėjo vyras. – Kodėl taip kalbi?
– O kas negerai? Nepatinka? Sėdite čia ant pinigų, visai nuo savo remontų išėjote iš rikiuotės. Sesuo verkia, jog gyvena troboje, o tau nieko? Sėdi čia su savo karaliene šilumoje ir sausume, o kaip tavo mažesnė sesuo gyvena, tarsi tavęs neliečia.
– Kodėl tai turėtų mane liesti? Ji suaugusi moteris! Ištekėjusi, kiek matau, jos namas toli gražu ne troba. Kas vyksta? – supyko vyras. – Butą planuojame nuomoti. Ar ji jį nuomosis iš mūsų už pinigus? Ar pirks?
– Ar tu nebelaikai mūsų savo giminėmis? Visai privalai atiduoti nemokamai! Ir maldauk, kad ji priimtų dovaną, – pareiškė anyta. – Godūs, prakeikti, į ką tu toks išaugai!
– IŠEIK – išgirdau vyro riaumojimą.
Baisiai įskaudinta anyta išėjo, aš ilgai ramindavau vyrą, o su laiku šis ginčas ėmė blėsti.
Po savaitės mums paskambino geri pažįstami, jų giminaitė atvyko su šeima į mūsų miestą dirbti ir reikia išsinuomoti butą. Sutarėme susitikti ir aptarti detales dienomis, o prieš tai nusprendėme nuvažiuoti į seną butą ir gerai ten apsitvarkyti prieš nuomotojų įleidimą. Mūsų nuostabai nebuvo galo, kai raktas netiko spynai.
Matėsi, kad spyna neseniai pakeista ir švelniai tariant, koks siaubas mus apėmė. Vyras pradėjo belsti į duris, bet niekas neatsakė. Išėjo kaimynė, išgirdusi garsius garsus:
– O, sveiki, vaikinai, ar jūs prie sesers atėjote? Ji čia spynas pakeitė, daiktus atvežė.
– Prie kokios sesers? – choru su vyru paklausėme.
– Na, mergina sakė, kad ji jūsų sesuo, ir matėme ją kelis kartus, kai ji atvažiuodavo pas jus į svečius. Oi, laikas, kiek daug. – suskubo kaimynė – Bėgu aš.
Vyras paskambino seseriai mobiliuoju, skambutis išgirdome už uždarų durų.
– Atidaryk, – vyras dar kartą beldė į duris.
Iš už uždarų durų pasigirdo šurmulys ir nepatenkinti garsai, lydimi raktų sukimo.
– Ko čia atėjote? – pasitiko mus svainė nesusidomėjus, plačiai neatidarydama durų.
– Nesuprantu, – vyras buvo visiškai sutrikęs. – Ką tu čia darai? Iš kur gavai raktus? Tai pokštas?
– Ką reiškia? Juk pats man butą padovanojai! Taip sakė mama, – svainė stovėjo sutrikus ir mirksėjo akimis.
– Taip! – įsikišau aš. – Uždarykite duris, neapsunkinkit kaimynų.
Viduje buto mūsų laukė dar vienas nemalonus siurprizas, daugelį mūsų daiktų dingo ir buvo labai nešvaru. Virtuvėje jautėsi rūgščio maisto kvapas, jis tvyrojo visame bute, tarsi šiukšlių dėžėje.
– O kiek čia gyvenate? – paklausiau aš. – Ir kur tavo vyras ir vaikai? Kas nutiko su butu? Kalbėk, kitaip aš kviesiu policiją, patikėk, tavo brolis tikrai nesipriešins, – aš linktelėjau į vyrą, raudoną iš pykčio.
Pasirodė, kad svainė, pavargusi nuo santuokos ir gyvenimo savo name naštos, nusprendė pabėgti į miestą. O kadangi pinigų nuomai nėra, o su mama gyventi nenori, ji nusprendė paprašyti buto dovanos iš mūsų. Anyta pažadėjo, kad išspręs problemą ir atnešė raktus.
Taigi, vyro mama pavogė iš mūsų buto raktus ir atnešė juos savo dukrai, tarsi dovaną nuo mūsų. O svainė džiaugėsi pabėgusi nuo vyro ir jo šeimos, pasakojo jam, kad išvyko prižiūrėti motinos. Apie bendrą melą tarp artimųjų, mums su vyru tiesiog plaukai stovėjo piestu.
Butą su dideliu skandalu susigrąžinome, teko kviesti brangų valymą. Svainė smarkiai susipyko su vyru, sklinda gandai apie galimą skyrybą. Tuo pačiu anyta pranešė, kad mano vyras jai dabar nebe sūnus ir kad ji neketina bendrauti su šykštuoliais.
Daugiausia šioje istorijoje mane erzina faktas, kad anytos ir svainės akimis mes esame didžiausi blogiečiai šioje istorijoje, o jos savo kaltės nesuvokė.
Jaučiau, kaip viduje kaupiasi pyktis. Kaip jos drįsta mus apkaltinti? Mes stengėmės dėl jų, o jos mus išdavė! Spaudžiau kumščius, kad suturėčiau savo emocijas. Ne, neleisiu sau pratrūkti.
Vyras irgi vos susivaldė. Mačiau, kaip jam tvinkčiojo smilkinys. Jis žiūrėjo į motiną ir seserį tokiu žvilgsniu, kad man bėgo šiurpuliukai per kūną. Bet jis tylėjo. Laukė, kada jos pirmos prabils.
Pagaliau anyta pakėlė akis. Jos lūpos susisuko į melagingą šypseną:
– Na, ką taip į mus žiūrite?
Svainė iškart palaikė motiną:
– Nagi, mes juk šeima! Negalima taip pykti vienam ant kito!
Jau norėjau atkirčiuoti, bet mane aplenkė vyras. Jis sušnabždėjo per sugniaužtus dantis:
– Šeima? Jūs mums jau nebe šeima po to, ką pridarėte. Išeikite ir daugiau niekada nesirodykite mūsų namuose.
Anyta prieškrėtė ranka prie krūtinės, tarsi jis ją būtų smūgiavęs. Svainė pradėjo plepėti:
– Ne, prašau! Pakalbėkime!
Tačiau vyras atsitiesė visu savo nemažu ūgiu ir grėsmingai nurodė joms į duris.
– Lauk iš čia! Ir daugiau niekada nenoriu jūsų čia matyti.
Anyta barbeno, maldaudama pakeisti nuomonę. Bet mes išlaikėme ledinę tylą. Tada jos nenoriai nuėjo link išėjimo.
Trenksmą uždariusi duris, beveik išmušiau ją iš vyriais. Lai žino – mums nereikia jų melagingos „šeimos“. Mes susitvarkysime ir be jų.
Mes su vyru susižvalgėme. Paskutinių dienų įtampos pagaliau sumažėjo. Iškvėpiau su palengvėjimu ir prisiglaudžiau prie jo peties.
– Na, štai viskas, – tyliai tarė jis, apkabindamas mane. – Jie daugiau nebekels mus į nemalonę.
Linktelėjau, mėgaudamasi jo apkabinimo šiluma. Kaip gerai, kad viskas baigėsi.
Per kitomis dienomis mes galutinai atsigavome po patirto streso. Aš su malonumu užsiėmiau namais ir vaikais, o vyras susitelkė darbui.
Po kelių dienų pasigirdo mūsų naujo buto durų skambutis. Už slenksčio stovėjo anyta ir svainė, surūgusiais veidais.
– Mes atėjome atsiprašyti, – pradėjo anyta. – Galbūt buvome neteisingos taip elgdamiesi. Buvo neteisinga įsikraustyti be leidimo. Atleiskite mums!
Vyras niūriai pažvelgė į jas:
– Ir ką, manote, kad to pakaks? Jūs elgėtės kaip barbarai, o dabar tikitės atleidimo?
Svainė nuleido akis:
– Mes nuoširdžiai gailimės! Tai niekada nepasikartos, garbės žodis.
Aš nusprendžiau jas palaikyti:
– Brangusis, negalima amžinai pykti. Atleiskime jiems dėl giminystės ryšių.
Vyras pagaliau suminkštėjo:
– Bet kad daugiau jokių saviveiklos! Kitaip mes visiškai nutrauksime bendravimą, įsiminkite tai!
Nusprendėme visgi nuomoti atsilaisvinusį dviejų kambarių butą. Anyta ir svainė net pasiūlė padėti su remontu ir tvarkymu, kad ištaisytų savo kaltę.
– Leiskite mums viską čia nuvalyti, nudažyti, – pasiūlė anyta. – Taip daugiau tikimybių greitai išsinuomoti.
Sutikome. Keturiese greitai sutvarkėme butą. Laimei, nuomininkai greitai atsirado – jauna simpatiška pora.
– Laba diena, ar šis butas nuomojamas? – nuo slenksčio šypsojosi mergina. – Mes kaip tik ieškome, kur gyventi! Labai čia viskas patinka!
Jie pasirodė labai malonūs ir tvarkingi žmonės. Su džiaugsmu su jais sudarėme nuomos sutartį.
Dabar turime stabilų papildomą pajamų šaltinį iš buto nuomos. Bet mes su vyru nusprendėme, kad dalį šių pinigų visgi duosime anytai.
– Mama, pasiimk šiuos pinigus, – kažkada sakė vyras. – Tai tau, išlaidoms. Tebus tai mūsų bendras indėlis į šeimą.
– Oi, ačiū brangieji! – buvo sujaudinta anyta.
Džiaugėmės atstatę taiką šeimoje ir parėmę artimą žmogų. Svarbiausia, kad tokie konfliktai daugiau nepasikartotų.
Nuo to laiko prabėgo jau keleri metai. Nuomininkai pasikeitė ne kartą, bet mes su anyta ir svainė palaikėme šiltus ryšius.
Po kelių metų mūsų gyvenimas vėl sukomplikavo. Anyta patyrė insultą ir tapo prikaustyta prie lovos. Jai reikėjo nuolatinės priežiūros.
Mes su vyru nusprendėme pasiimti ją pas save į savo didelį butą. Turėjome skubiai atlikti jo pertvarkymą, kad parengtume jai atskirą miegamąjį.
Pasamdyti slaugė pilną dieną buvo neįmanoma, todėl aš prisiėmiau pagrindinę jos priežiūros naštą. Buvo nelengva derinti tai su darbu ir vaikų auklėjimu, bet dėl jos sveikatos aš ėjau į aukas.
Deja, dėl ligos anytos charakteris pablogėjo. Ji tapo įnoringa, daug priekabiavo ir prie manęs, ir prie vyro.
Stengėmės būti kantrūs, rūpinomės ja, nepaisydami jos grubumo. Bet vieną dieną mano vyro kantrybė trūko.
– Ką tu čia žinai, kvailė! – šaukė anyta dar vieno ginčo metu.
– Gana! – neiškentė vyras. – Mama, toliau taip tęstis negali. Atsiprašyk iškart prieš žmoną!
Anyta tik nusisuko, įžeista. Bet nuo to laiko pradėjo tramdyti savo priekabes su manimi. O aš ir toliau kantriai rūpinausi ja.
Kai anytos sveikata pablogėjo pasiekusi pavojingą lygį, mes pakvietėme jos dukrą – mūsų svainę. Ji atvyko, kad atsisveikintų su motina.
Prie mirštančiosios lovos mes trys – aš, vyras ir svainė – laikėme vienas kitą už rankų. Anyta dėkojo mums už rūpestį per visus tuos metus. Visi verkėme, atsisveikindami su ja.
Po anytos mirties vyro sesuo pradėjo reikalauti dalies palikimo. Ji pati neturėjo savo būsto, tik nuomojamą, be to, blogai sekėsi su darbu. O čia dar du mažus vaikus ant rankų…
Mes su vyru ilgai negalėjome nuspręsti, ką daryti. Atsiduoti savo dalį palikimo ar parduoti visą anytos butą ir padalinti gautus pinigus?
Galų gale, mano vyras atėjo pas mane ir pranešė:
– Žinai, ilgai apie tai galvojau. Ir nusprendžiau atiduoti seseriai savo buto dalį. Tebus jai bent stogas virš galvos vaikams.
Aš nustebau dėl tokio sprendimo. Bet tada pamąsčiau ir sutikau su vyru. Šeima svarbiau už kažkokius pinigus.
Mes viską oficialiai sutvarkėme, ir dabar svainė su vaikais gavo nuosavybėje erdvų dviejų kambarių butą. Kaip ji buvo laiminga! Vaikai džiaugėsi savo kambariais, o mano vyro sesuo nuoširdžiai mus dėkojo.
Po mėnesio ji atliko nedidelį buto remontą ir pradėjo nuomoti antrą kambarį, kad gautų papildomų pajamų. Visa šeima nuvažiavome padėti tvarkytis, atlikti dažymo darbus. O paskui atšventėme naujakurtę.
Nors mums su vyru teko aukoti dalį turto, bet mes visiškai dėl to nesigailėjome. Šiltas jausmas, kurį mus apdovanojo dėkinga sesuo, daug vertas.