Skambinu draugei, atsiliepia jos dukra.

Aš skambinu draugei, atsiliepia jos dukra.
– Ona, – sakau, – pakviesk mamą.
– Negaliu, – sako vaikas. – Mama vežė močiutę pirkti ko nors sportiško ant kojų ir džinsų su guma. Močiutė greitai ruošiasi į kruizą.

Vos nepratrūkau keiksmažodžiu, išgirdusi tokią naujieną vaiko akivaizdoje. Juk mano draugės mama dar visai neseniai vaikščiojo vilkdama kojas, o išeidavo daugiausia iki suoliuko kieme. Ji nuolat silpnu balsu primindavo apie artėjantį gyvenimo pabaigą, ypač kai aplankydavo svečiai. Mano draugė Lenka nusprendė nuvesti mamą nuo tų tamsių minčių ir pokalbių, kurie šeimą visą dieną stūmė į depresiją.

Pavasarį ji perskaitė, kad seneliams organizuojamos kelionės po Europą – ten, po Paryžių ir jo apylinkes. Viskas apgalvota. Pakrovimas-iškrovimas-judėjimas. Be to, šalia medicinos darbuotojai ir papildoma pagalba, kurie prireikus ir lagaminus atneš, ir pačias močiutes. Mama ilgai nesutiko, nes jai buvo aišku, kodėl nori ją išvežti į Paryžių dešimčiai dienų. Jei jau artėja gyvenimo pabaiga, tai toliau nuo namų, ar ne? Bet galiausiai sutiko, juolab kad jos ponia, draugė pagal receptus ir diagnozes, taip pat norėjo atsidurti sapnų mieste. O dviese mirti linksmiau.

Taigi supakavo damas – vienai septyniasdešimt penkeri, kitai dvejais metais daugiau, išlydėjo gerai elgtis ir nepasiduoti pagundoms, nuvežė į oro uostą, o ten perdavė jas į kovinę komandą, kuri išvežė užimtas pensininkes pramogauti Europoje. Kelionė pasirodė nuostabi, mama kasdien skambindavo namo mobiliu telefonu ir gyvai, maždaug po valandą, pasakodavo apie pusryčius-pietus-vakarienes ir ekskursijas po įsimintinas vietas.

Tačiau vis dėlto atsirado nedidelė problema. Kelionės metu mamą ištiko vidurių užkietėjimas. Na, tai iš esmės suprantama: vyresnio amžiaus žmogus, nauja vieta, viešbučio maistas ir panašiai. Organizmas sureagavo. Patarimo dėl šios problemos kreiptis į palaikymo grupę jai atrodė ne per daug patogu. Taigi ji nusprendė užsukti į vaistinę priešais, ten pasistengti ir nusipirkti klizmą. Vaistinė pasirodė esanti mažytė, bet modernaus stiliaus. Ten buvo parduodama įvairiausių buteliukų, kremų, neaiškių medicininių prietaisų, dalis jų buvo išdėstyti pagal „pasiimk pats“ sistemą. Na, viskas kaip ir turėtų būti tokioje įstaigoje.

Taigi užeina ten mama ir pradeda akimis naršyti lentynas, ieškodama reikalingo daikto. Nieko neradusi, tris kartus apsuka vaistinę, sustodama ir liečiant tą ar kitą prietaisą, kuris šiek tiek primena klizmą. Tiesa, jie gana neįprastos ir netgi, kaip čia pasakius, fantastiškos formos. Na, bet juk čia Paryžius! Civilizacija! Tuo metu pardavėjas, tiksliau, vaistininkas, ar kaip juos ten vadina, su neslepiamu nustebimu stebi senolės veiksmus. Ir, bandydamas būti naudingas, klausia, kuo gali padėti, madam? Parlez-vous français? Do you speak English? Sprechen Sie Deutsch?

Mama visomis kalbomis pasaulyje, žinoma, moka šnekėti. Bet tik šiek tiek. Prancūziškai ji moka „bonjour“. Angliškai jau išmoko „hi“ ir „bye“. O vokiškai net gali pasakyti visą frazę: „Hitler kaput“. Bet visa tai ne visai į temą. Todėl ji pradeda gestais aiškinti, ko jai reikia.

Ji ploja rankomis sau už nugaros, o po to rankomis rodo, kad jai atneštų kažką tokio apvalaus ir pailgo. Pardavėjui, t. y. vaistininkui, akys išsineria ir pusiau prasišauna burna. Jis žiūri į senelę su kažkokia baime, visuomet kryžiuota su pagarba. Galiausiai paaiškėja, kad mūsų mama kalba rusiškai. Šis vyrukas jai taip pat gestais rodo, kad ji niekur nejudėtų, jis netrukus sugrįš – viena koja čia, kita ten. Išskuba iš įstaigos ir iš tiesų sugrįžta su pagyvenusiu žmogumi, primenančiu komisaro Mėgrė personažą, kurį vaidino Jeanas Gabenas, su languota berete ir siūbuojančia pypke rankoje. Ir kalba rusiškai! Pasirodo, jis yra kažkokios rusiškos rūmų bajorų giminės palikuonis arba baltosios gvardijos atplaiša. Kas rytą gerdavo kavą su bandelėmis ir skaitydavo laikraštį kavinėje priešais. Ten pardavėjas jį pasigavo. Žodžiu, paaiškėjo, kad įstaiga su medicinine linkme yra nedidelis sekso prekių parduotuvė. Šis, panašus į vaistininką, sujaudintas nupiešė vaizdą. Madam, matyt, ieško kažko ypatingo. Tik jis negali suprasti, ko būtent. Bajorų vadovas kaip tik turėjo įnešti aiškumo į šią miglotą istoriją. Kai mama pagaliau suprato, kur yra, ji, kaip keista, nešūktelėjo: „O dieve, kokia bėda!“ Neuždengė degančio veido rankomis ir nepakirto iš gėdingo krautuvės. Priešingai, atviromis akimis paklausė bajoro generolo Deniikino palikuonio, kas čia tokio? Ir tai? Čia net kai kurių dalykų ir pats vertėjas nežinojo. Tada „vaistininkas“ surengė jiems mažą ekskursiją ir organizavo švietimą. Po to mama su didžiausiu panieka pasakė savo naujam pažįstamam: „Dekadentai. Nieko jau nebegali patys. O mes galėjome ir šitą, ir tą, ir tiesą tarp mūsų, ir tai. Be kokių smulkmenų ar priedų, ar ne?“ „Tikra tiesa, madam“, – susižavėjęs sutiko generolo Škuro proanūkis.

Taigi, iš Europos kelionės mama pargabeno ne tik naujų įspūdžių, bet ir naują draugą. Jie rašėsi ir skambindavosi visą šį laiką. O dabar nusprendė kartu išvykti į Bahamus arba Karibus. Nėra skirtumo. „Na štai, galvok tu šį košmarą, – telefonu skundžiasi man Lenka. – Skambina tie vaikai, na, iš Paryžiaus, su pretenzijomis, kad mama elgiasi lengvabūdiškai. Kad jų tėvukas jau per senas tokioms kelionėms ir nuotykiams. O aš jiems atsakau, kad prižiūrėtų savo senelį. Jis skatina mamą visokiems kvailumams. Apskritai, kažkokia nesąmonė, sakau tau. Kad ir suaugę vaikai – vėjai jų galvose.“ Kol vaikai pešasi ir ieško kaltų dėl netvarkos, šie du krauna lagaminus, perka sportbačius ir džinsus su gumomis. Juos laukia kruizas!

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

fifteen − two =

Skambinu draugei, atsiliepia jos dukra.