Aš įkalbėjau Vytas pasiūlyti savo mamai parduoti namą, kad ji persikeltų gyventi pas mus, o vėliau išsiunčiau uošvę į senelių namus.
Ilgai gyvenome vieno kambario, nedideliame bute. Čia gimė mūsų sūnus, Julius. Vyras dirbo per du darbus, kad sutaupytų pinigų naujam, didesniam butui įsigyti. Kai beveik turėjome visą sumą, trijų kambarių butui įsigyti liko nedaug, bet staiga būsto kainos smarkiai išaugo. Vienas sprendimas sugriovė mūsų gyvenimą.
Pasiūliau vyrui, kad jo mama parduotų namą kaime, persikeltų pas mus, o mes gautume trūkstamą sumą. Vytas nuėjo pas mamą, pasiūlė jai persikelti ir parduoti namus. Mama ilgai mąstė, mylėjo savo paprastą ūkį su katinu Boris, bet negalėjo atsisakyti sūnui. Sutiko.
Namas buvo parduotas, su Vytu nusipirkome butą ir visi kartu šventėme įkurtuves. Močiutė apsigyveno nedideliame kambaryje, Julius kitame, o mes didžiausiame. Iš pradžių gyvenome gerai.
Rūpinausi uošve, ir Vytas buvo patenkintas, kad mama šalia ir yra prižiūrima.
Deja, po dvejų metų uošvė tapo reiklesnė, sveikata pablogėjo, ji tapo silpna. Ji taip pat turėjo problemų su atmintimi. Kartais negalėjau jos nė minutei palikti vienos namuose. Uošvės buvimas pradėjo man trukdyti. Ji visur ieškojo problemų, nuolat mane kritikuodavo.
Pamažu pradėjau kalbėti apie senelių namus. Maniau, kad vyresnio amžiaus žmonės ten gyvena gerai, jiems užtikrinta nuolatinė priežiūra ir medicininė pagalba. Vytas ilgai priešinosi, kaip ir jo mama. Tik aš nenuleidau rankų ir įtikinėjau vyrą tol, kol jis sutiko.
Uošvė ilgai tyliai klausėsi mūsų ginčų, kol galiausiai pasakė, kad jei sūnus taip nusprendė, tai ji išeis gyventi į senelių namus. Labai stengėmės pasirinkti kuo geresnę vietą. Ilgai lankėme įvairius namus. Galiausiai pasirinkome.
Po mėnesio mūsų bute atsilaisvino trečias kambarys. Vytas dažnai lankydavo mamą, laimei, tai nebuvo toli, bet vėliau dalykai užsitęsė, buvo mažiau laiko kelionei ir atėjo metas, kai jis nebegalėjo jos aplankyti.
Prabudo po dviejų mėnesių. Atvažiavo pas mamą ir neteko žado. Ėjo į jos kambarį, o pokyčiai tiesiog pribloškė. Prieš jį sėdėjo žila, raukšlėta močiutė, su liūdnomis, blausiomis akimis. Kambaryje buvo dar viena kaimynė, gulinti, apklota antklode, su išsikišusiomis sausomis rankomis, mėlynų gyslų mazgais.
Vytas jautėsi labai blogai. Grįžęs pasakė man apie pablogėjusią mamos būklę. Tai man nesukėlė jokio kaltės jausmo. Tik gūžtelėjausi pečiais: senatvė, ko tikitės? Jį kankino baisios sąžinės graužtys, bet aš žinojau, kad uošvės būklė blogės, tai neišvengiama.
Per paskutinį Vytas vizitą į senelių namus, jo mama gulėjo veidu į sieną, nekreipė dėmesio kiek jis kalbėjo. Kitą kelionę planavo po mėnesio, norėjo ją išsivesti pasivaikščioti. Tai buvo daug laiko, tačiau darbai spaudė, derino svarbias sutartis ir neturėjo laiko nuvykti į senelių namus.
Po trijų savaičių sulaukė skambučio. Pranešė, kad mama mirė prieš tris valandas. Jos būklė pablogėjo, bet griežtai reikalavo neskelbti sūnui. Tai buvo jos paskutinis prašymas. Nenorėjo jam rūpesčių, kai nebuvo jai vietos jo namuose ar širdyje.
Vytas tylėjo, suspaudė rankose gulintį popierių, išėjo į terasą ir atsirėmė nugara į sieną. Skausmas tiesiog draskė iš vidaus, siela klykė, rodės, verčiasi. Negalėjau jam padėti. Žinojau, kad jaučiasi, jog nuvylė mamą. Jis buvo niūrus. Vėliau pašaukė mane į kambarį ir pasakė, kad palieka.
Iš spintos ištraukė lagaminą, sukišo savo daiktus. Žiūrėjau nustebusi. – Kur eini? Juk ne mano kaltė, kad tavo mama mirė – bandžiau teisintis. Norėjau jį sulaikyti, bet mane atstumė.
– Noriu būti toli nuo tavęs – sakė sugniaužtais dantimis, paėmė lagaminą ir stipriai užtrenkė duris.
Vytas dar nesiskyrė su manimi, bet kategoriškai nenori manęs matyti. Išsinuomojo mažą butuką, dirba, susitinka su mūsų sūnumi. Žinau iš jo, kad kiekvieną savaitę lankosi motinos kapo vietoje, maldaudamas atleidimo. Negali atleisti sau, kad įkalbėjau jį atiduoti motiną į senelių namus, ir sau to, kad jis sutiko. Nežinau, kaip jį susigrąžinti?