Kadangi jis yra geras…
Viktorija pastatė sunkius lagaminus koridoriaus grindyse.
– Valio! Mamytė grįžo! – džiaugsmingai sušuko mergaitės, išbėgusios iš vaikų kambario jų pasitikti.
Vika nusišypsojo. Pagaliau ji namuose! Už nugaros liko keturi mėnesiai kvalifikacijos kėlimo kursų, nuniokotas bendrabutis, egzaminai…
Ji apkabino ir išbučiavo prie jos prigludusias dukras. Na, kaip be dovanų?!
– Irena, čia tau! – mama padavė vyresnėlei gražų pūkuotą megztinį. Susižavėjusi šaukštelių mylėtoja Irutė nudūmė į vaikų kambarį. Nesibėgusi grįžo, susijaudinusi apkabino mamą:
– Ačiū, mamyte! Apie tokį svajojau! – ir vėl nuskubėjo.
– Kotryna, o čia – tau! – mama ištraukė iš lagamino kažką baltai mėlyno, minkštai nesuprantamo.
Močiutė Ona nustebusi kilstelėjo antakius: kas čia per daiktas atsidūrė vyriausiosios anūkėlės rankose? Žaislas ar kas?
Į Kotryną žiūrėjo nuošalomis akimis kiškis. Jo galva buvo kieta, iš papje-mašė, o pilvukas ir letenėlės minkštos, prikimštos pjuvenų. Kiškis buvo baltas, su trumpu dirbtiniu kailiuku, vilkinčiu melsva ruboje.
Viskas būtų tvarkoje, bet…
Sunkiai galima būtų įsivaizduoti bjauriau pagamintą žaislą. Kiškio akys – skirtingo dydžio ir dar skirtinguose lygmenyse. Ilganosis veidelis užsispyrusiai palinkęs į šoną, o plonose lūpose stingsta kreiva kalta šypsena. Lyg jis atsiprašinėtų dėl savo bjaurumo…
– Vaje! – sušuko atnaujinta apranga pasidabinusi Irutė. – Mama, kas čia per bjaurastis?!
– Dukrele… – iškvėpė močiutė Ona. – Argi visame Vilniuje neradai bjauriau pagaminto žaislo, kad parvežei šitą? Taip tik varnas atbaidyti nuo rugių lauko!
Išgirdusi močiutės žodžius, mažoji Kotryna virptelėjo, stipriau apkabino kiškį ir nubėgo į vaikų kambarį.
– Žinai, mamyte, suprantu tavo pasipiktinimą. Bet… – pasakė Vika. – “Vaikų pasaulis” Vilniuje didelis, žaislų daug, lentynos pilnos… O jis sėdėjo kažkodėl vienišas pačioje apačioje… Jis pasirodė labai patikęs. Ir, atrodo, kiškis nudžiugo, kai paėmiau jį į rankas… Nežinau kodėl, bet atrodė, kad jis man pasakė “Ačiū!”.
Močiutė nepatikliai pakratė galvą, numojo ranka… Jos suaugusi dukra, aukščiausios kategorijos gydytoja, vaikystėje negalėjo sočiai pasidžiaugti žaislais: pokario metų vaikystė nelepino vaikų gausybe daiktų…
Bjaurusis kiškis, pagamintas toliose Gruzijos fabrike, tapo Kotrynos numylėtiniu. Jis buvo pavadintas solidžiu vardu – Pranas. Dvi “r” raidės, tariamos Kotrynos su gražiu graseiminiu akcentu, suteikė kiškiui komiškumo.
Dienomis Pranas kantriai laukė, kol mergaitė grįš iš mokyklos, naktimis kantriai klausė pasakų ir Kotrynos draugių gyvenimo istorijų. Miegodama mergaitė stipriai prispausdavo kiškio snukutį prie skruosto…
Metai skubiai bėgo.
Nuo dažno skalbimo balta kiškio šubara pageltonavo – ką padarysi, pjuvenos nudažė dirbtinį kailiuką; o melsva rubo-kosovroka, išblukusi, tapo blankiai žydra. Pranas įsigijo išskirtinai baisų vaizdą, tačiau tapo dar labiau mylimas Kotrynos – ji visokiais būdais gailėjo savo draugo.
Kai Kotrynai buvo septyniolika, jos vyresnėlė sesuo susilaukė sūnaus, Sauliuko. Vos mažylis pradėjo suvokti savo vietą pasaulyje, baisiai pagamintas kiškis tapo jo stabu. Užmigdamas savo lovelėje, Sauliukas šnabždėjo kiškiui meilius žodžius, o Pranas šypsojosi berniukui, taip pat, kaip kadaise jo tėtužei.
Su didele nenoriu Sauliukas kartą perdavė kiškį verkiančiam mažajam pusbroliui Karoliukui. Ašaros nesusipratimo tapo ašaromis džiaugsmo, kai Karoliukas grįžo namo, stipriai prispaudęs Praną prie krūtinės. Kiškis surado naują jauną pašnekovą…
Niekas nenustebo, kai Karoliukas ryžtingai ištiesė žaislą verkiančiai nepažįstamai mergaitei kiemo žaidimų aikštelėje, spėjo kažką sušnibždėti Pranui į ausį. Mergaitė nustebusi pažvelgė į Karoliuką, tačiau kiškį paėmė…
Atrodytų, čia pasaka ir pasibaigtų – kiškis Pranas iškeliavo iš šeimos, pateko į rūpestingiausios naujos savininkės rankas. Bet…
Sunku būtų pasakyti, kiek metų praėjo po kilnaus Karoliuko gesto. Visiškai neseniai senutė Viktoria buvo svečiuose pas jaunystės draugę, Lidiją, tokią pat senolę kaip ir ji pati. Senolės gyvai šnekučiavosi, prisimindamos jaunystę, ir Viktoria nei iš šio, nei iš to papasakojo bjauraus kiškio istoriją.
– Ar tik ne apie šį gyvūną man pasakoji? – paklausė Lidija, traukianti iš už nugaros kažką beformio, blausiai mėlyno…
– Pranas!… – aiktelėjo Viktoria.
– Na, nežinau, ar jis Pranas, ar Teofanas, tačiau jau kelinti metai negaliu išmesti šio raistalo! Proanūkė Kira neleidžia… Ją, matyt, kieme apdovanojo, kai ji užsiskėtė kelį ir verkė…
Viktoria paėmė žaislą į rankas… Susimąstė… Prisimaičius tolimą vasaros dieną, Kotrynos plonas rankas, prispaudžiančias bjaurų kiškį prie krūtinės… Ir nusišypsojo…