Trisdešimtmetė mama išeina į naktinę pamainą, o dukra verkia ir šaukia: „Nepalik manęs!“

Austėjai buvo trisdešimt metų. Ji ruošėsi eiti į naktinę pamainą, ant grindų knarkė girtas vyras, o dukra tvirtai laikėsi už mamos palto ir verkė: – Nepalik mūsų! Sūnus, vyresnis už seserį pusantrų metų, tyliai lydėjo ją žvilgsniu. Po kelių dienų sužinojo, kad netoliese esančiame miestelyje medicinos įstaigai reikia slaugytojos. Priėmė. Pavyko įsigyti seną namelį miesto pakrašty už paskolą. Visus tuos metus ji buvo kaip tankas, kaip buldozeris: negalėjo pasiduoti, tik pirmyn, be jokių minčių apie sunkumus. Suprato, kad viskas geriau, kai sunkvežimis, palikęs po savęs krūvą dulkių, išvyko, o kambaryje su žemom lubom liko krūva daiktų. Kai iš šulinio iškėlė kibirą tyro, skanaus vandens. Kai užkūrė krosnį ir namai prisipildė šilumos. Šiame mažame senoviniame namuke jie turėjo būti laimingi!

Daug laimės: saulė švietė pro mažus langelius, rytinės maudynės upėje, šiltos verandos ramybės akimirkos basomis kojomis, pirmieji krapų ir morkų ūgliai darželyje, kava pusryčiams. Ir nesvarbu, kad kava buvo pati pigiausia, tirpi, o vakarienei – paprasčiausi makaronai. Svarbiausia – ramybė širdyje. Ji saugojo jų mažytį pasaulį nuo sugrįžti į šeimą bandančio vyro, prisimindama verkiančią dukterį. Niekada!

Po mėnesinių banko įmokų liekanti suma buvo nedidelė, tačiau jau po kelių mėnesių Austėja išmoko suplanuoti savo atlyginimo likutį ir maistui, ir būtiniems daiktams. Ji išmoko pasitikėti savimi, neaimanuoti, tiesiog eiti pirmyn. O vaikai parsinešė benamę šunį.

Jaunas šuniukas vos stovėjo ant kojų, sviravo nuo silpnumo ir žiūrėjo į ją pūliuojančiomis akimis. Gurkštelėjo šilto pieno ir krito. Po dešimties minučių atsigavo ir dar kelis kartus pagurkštelėjo. Išgyveno. Vėliau atsirado kačiukas. Su skylutėmis kūnelio, nudegusiais ūsais. Jis taip pat išgyveno. Visi jie išgyveno.

Vos tik ji suvokė, kad jie tvirtai stovi ant kojų, kad rudenį turės savo daržovių, pasodino obelį. Visada galvojo, kad namas ir savo gabalas žemės turi turėti obelį.

– Kokią norėtumėte? – paklausė moteris medelyne.

– Nežinau, – Austėja nusišypsojo.

– Pasiimkite šią. Ji parsinešė namo šakelę ir nė nenujautė, kad po kelerių metų visi stebėsės medaus skaidrumo obuoliais, iš kurių pavyks nepaprastai skanus pyragas ir nuostabiai aromatinga uogienė.

Vienas sklypo kampelis buvo tarsi užkerėtas: nors saulėtas ir atviras, jį dengė žalias samanų kilimas. Savo teriturijoje aviečių stiebai čia augo rachitiškai ir sudžiūdavo, lyg jie būtų pasodinti Saharos smėlyje, o ne vaisingoje, laistomoje žemėje. Kėnio sodinukas tris metus stovėjo ten gilios komos būsenoje, po to ant plono kamieno susiformavo didžiulė auglys ir jis mirė. Austėja verkė dėl jo kaip dėl artimo žmogaus, o tada pasodino slyvą.

Slyvos šakelė, po triukšmingos ir žmonių pilnos aikštės, kurioje ji buvo displėjuojama, atsigavo, gurkštelėjo daug skanaus vandens iš šulinio, apsidairė, pamatė žaliosios samanų dangos apklotą ir sušuko, – Kaip tik, ko reikia! Trečiaisiais metais slyva pradžiugino dešimčia pirmųjų vaisių, o šaltą mažasniegią žiemą sušalo. Bet nemirė. Kitą vasarą iš likusio gyvo kamieno ataugino storas šakas, o antraisiais metais apsikrovė slyvomis taip, kad visi stebėjosi, nepamiršdami prisikrauti kišenių didžiuliais, sultingais vaisiais.

Dar Austėjai atidavė vyšnaitės sodinuką: jei nepasiims – išmesim. Pasodino. Per trejus metus vyšnia virto medžiu, bet vaisių davė mažai. Ji priėjo anksti pavasarį su kirviu, pastovėjo… – Gerai, gyvenk.

Rugpjūtį medis buvo taip apkibęs didelėmis, matiniu blizgesiu saulėje spindinčiais burokėlių spalvos vaisiais, kad visi vėl stebėjosi ir susižavėjo, nepraleisdami progos išspjauti kauliukus.

Austėjos gyvenime daugiau nebebuvo vyrų. Visus vyriškus darbus namuose perėmė suaugantis sūnus. Ir niekada, kad ir kaip sunku bebūtų, nesigailėjo buvusio gyvenimo. Ramybė, laimė ir taika mažame senoviniame namuke buvo geriau nei gyvenimas su alkoholiku bute su patogumais. Ji tai žino geriau už visus.

Šiandien Austėja rytais verda brangiausią kavą. Geriausią. Tai jai perka vaikai. O laikydama puodelį rankose mėgsta stovėti prie didelio lango. Nebėra tų senų mažų langelių, kaip nebėra ir paties seno namuko su žemom lubomis. Dabar namas kitas: naujas, su dideliais langais.

Dabar kitas šuo guli ant šiltos verandos, o ant fotelio – kitas katinas… Bet tie patys medžiai šį pavasarį sužydės ir vėl džiugins visus saldžiais obuoliais, didžiulėmis slyvomis ir rausvų vyšnių gausa. Austėja vėl virs uogienę ir keps pyragą. O namuose maloniai kvepės vanile, cinamonu ir laime…

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

twenty + one =

Trisdešimtmetė mama išeina į naktinę pamainą, o dukra verkia ir šaukia: „Nepalik manęs!“