Ar atėjo laikas jūsų autobusui? – paklausė skubantis žmogus.

— Ponia, ar nežinote, ar jau išvažiavo autobusas? — prie stotelės pribėgo dūstantis vyras. Tikras vyras, ne jaunuolis, gerokai virš penkiasdešimties, su striuke ir sportinėmis kelnėmis, ant peties nudėvėta krepšys. Paprastas veidas su ūsais, kurių Larisa Andrejeva niekada nemėgo, nusisuko ir neatsakė.

— Ponia, ar jums sunku pasakyti? Ar paskutinis autobusas jau išvyko, ar ne? Juk jūs laukiate autobuso? — vyras atgavo kvapą ir numetė sunkią kuprinę ant suoliuko šalia Larisos Andrejevos.

— Nieko ir nieko nelaukiu, — susierzinusi atsakė ji, bet paskui pagalvojo, kad jau vėlu, ir kas žino, kas tas vyras, todėl švelniau atsakė: — Kažkoks autobusas išvažiavo prieš kokias penkias minutes, neatkreipiau dėmesio.

— Na, viskas! — vyras pliumptelėjo ant suoliuko taip, kad Larisa Andrejeva išsigando, jog suoliukas subyrės, ir pašoko.

— Ar jūs taip pat pavėlavote? — neišramo vyras, net įkyrėjo!

Larisa Andrejeva pasitaisė paltą ir nusprendė eiti namo, jau buvo vėlu.

Prieš valandą ji staiga pajuto keistą norą išeiti iš namų. Tapti oro trūko, vieniša, niekada su ja taip nebūdavo.

Visą gyvenimą Larisa Andrejeva gyveno viena ir buvo labai laiminga. Draugės susituokė, turėjo vaikų, bet ji to visiškai nenorėjo. Kai prisimena — motina kaime gimdė vieną po kito. Paskui tris atidavė į internatą, o Larisa — vyriausia, pabėgo į miestą. Baigė profesinę mokyklą, tapo buhaltere ir visą savo gyvenimą dirbo centrinėje miesto kavinėje. Kavinė „Auksinis amžius”, linksma muzika, skanus maistas!

Larisa iš pradžių buvo tiesiog buhalterė, o po to tapo vyriausiąja buhaltere iki pat pensijos. Vestuvės, jubiliejai, jai niekada nebuvo nuobodu. Geras atlyginimas, skanus maistas, nusipirko butą, važiavo atostogų ir kito gyvenimo Larisa Andrejeva nenorėjo.

Prieš metus naujas kavinės savininkas pareiškė, kad Larisa Andrejeva nesupranta naujų darbo metodų ir jo daugelis dalykų netenkina.

Ir ją išsiuntė į pensiją, nors pati Larisa Andrejeva net neplanavo išeiti.

Iš pradžių ji ėmė ieškoti kitos vietos. Paskui suprato, kad kas siūloma — netenkina, o kas patinka — ten reikia jaunų.

Numojo ranka, tiek to, turi ji tą saugumo pagalvę, maža, bet pakanka. Taip ir išėjo į pensiją, į laisviausią plaukimą savo gyvenime.

Iš pradžių viskas buvo tiesiog puiku, gyveno be jokių planų, nereikėjo žadintuvo, lankė ekskursijas ir net parkuose vaikščiojo šiaurietiškojo ėjimo užsiėmimuose.

Bet staiga tai ją nuvargino, ir šiąnakt ji tiesiog išėjo į gatvę ir sėdo ant suoliuko prie autobusų stotelės.

Automobiliai važinėjo, dundėjo, švietė žibintai, žmonės ėjo, kalbėjo, o ji sėdėjo ir jautėsi, tarsi jos visai nėra, o yra tik šis triukšmingas miestas. Ir jis gyvena savo gyvenimą, o jos gyvenimas neturi jokios reikšmės!

Ir ji niekam nereikalinga, absoliučiai niekam, nei vienam žmogui visame plačiame pasaulyje!

Ir tada staiga šis vyras!

— Ar ir jums nėra kur nakvoti, ponia? Aš tai jau kažkaip čia per naktį ant suoliuko praleidau, ryte nuvažiavau. Gyvenu už miesto, dirbau pamainą — vėlavau, tada naktys buvo šiltos, o šiandien vėsoka! Bet nieko, turiu sumuštinių su dešra, jūs gi, ponia, nebijokite. Štai, laikykite, duona šviežia, dešra mėgstama, o aš dabar termosą pasiimsiu, ir arbatos karštos išgersime, su cukrumi, sušilsime.

Vyras nė iš šio, nė iš to pakeitė toną ir įdėjo sumuštinį į ranką Larisei Andrejevai. Ji norėjo atsisakyti, bet staiga suprato, kad baisiai nori valgyti. Ji nevalgė vakarienės, o ir pietums beveik nieko nevalgė. Ir atsikando gabalėlį, o kaip skanu! Ji seniai nepirkdavo dešros — bandė laikytis dietos, o čia duona kvapni, o dešra, mm!

Vyras juokingai nusijuokė,

— Na ką, skanu, a? Laikyk, štai aš arbatos pripyliau, matyk, ji karšta, nenusidegink. Koks tavo vardas?

— Larisa Andrejeva, — atsakė ji su pilna burna, o vyras džiaugsmingai linktelėjo,

— Larisa vadinasi! O aš dėdė Dmitrijus, oi, tai yra, Dmitrijus Ivanovičius. Anksčiau dirbau gamykloje, atleido, dabar dirbu apsaugoje, pamainą – dieną iš darbo. Ir visai nieko, motina tiesą sakant serga, paseno, štai vaistams jai ir dirbu, gal dar pagyvens. O šeima buvo, bet iširo, sūnus užaugo, žmona išėjo pas kitą, apskritai — gyvenu ir gyvenu! — jis atsiduso, nusišypsojo, bet akys staiga tapo liūdnos.

— O tau, Larisa, toli iki namų? Nori, aš tau taksi duosiu? Tik man tai labai toli, naktį už miesto neveža, atgal klientų nėra, o dvigubas tarifas per brangu. Tau turėtų pakakti, — dėdė Dmitrijus pažvelgė į ją ir šypsojosi, o Larisai staiga prisiminė, kad mokykloje turėjo draugą, Koliuką, ji visada buvo alkana, o jis atnešdavo sumuštinių į mokyklą ir ją maitindavo. Ir taip pat žiūrėdavo, kaip šis vyras, geranoriškai, šiek tiek šaipindamasis, ji dabar ir pati jautėsi kaip jauna mergiote, tarsi nebuvo šio gyvenimo, nebuvo kavinės „Auksinis amžius“, ir ne ją išsiuntė į pensiją.

Larisa pabaigė sumuštinį, užgėrė karštą, saldžią arbatą ir staiga tarė, net pati nesitikėjo!

— Eime pas mane, dėde Dmitrijau, ne ant suoliuko gi nakvoti? Štai mano namai, ir niekur važiuoti nereikia. Imk savo krepšį ir eime, tik elgtis padoriai, antraip ranka pas mane sunki, nemanyk, kad nejauna!

Vyras nustebęs pažvelgė į ją, paskui į namą už nugaros, paskui vėl į Larisos Andrejevą,

— O tai kodėl tu čia sėdėjai? Ką tada laukei?

— Nieko nelaukiau, nėra ko daugiau laukti, tu eini, ar ne? — Larisa Andrejeva pasisuko ir nuėjo namo. Dmitrijus Ivanovičius susitelkė, paėmė krepšį,

— Kaipgi kitaip? Nesmagiai! Bet aš… bet tu nepagalvok, aš ant grindų, kamputyje, o ryte iškart išvažiuosiu. Ačiū, nes gi šalta, — Dmitrijus Ivanovičius sekė Larisa, stebėdamasis ir kratydamas galvą.

Ryte Larisa pabudo nuo keisto beldimo. Išėjo iš kambario — Dmitrijus jau buvo atsikėlęs, miegojo virtuvės sofoje, ir kažką taisė tualete,

— Tavo, Larisa, cisterna laša, čia sutvarkiau, gal net uždirbau pusryčius? — jis išsitiesė ir nusišypsojo, o ji nustebo. Priešais ją stovėjo svetimas vyras su marškinėliais, plaukai pusiau žili, drėgni — matyt tik nusišlapino. O jai džiaugsmas ir šiluma viduje, nesuprasi kodėl.

— Na ką, einam pusryčiauti, dėde Dmitrijau, tikrai uždirbai. Norėtum kiaušinienės su pomidorais? — Larisa nusišypsojo, — Beje, mano skalbyklė irgi blogai veikia, palieka. Ir dar …

Taip ir liko Dmitrijus Ivanovičius pas Larisą Andrejevą iki kitos savo pamainos darbe. Paskambino motinai, o jai viskas pasirodė gerai, ir pasiliko.

Dabar jie gyvena dviese. Dmitrijus Ivanovičius eina į darbą, kas trečią dieną. O Larisa laukia vyro ir ruošia jam patiekalus iš restorano meniu. Mitas bučiuoja jai rankas,

— Laisatica, juk supratau, kad manęs laukei, aš gi ne atsitiktinai vėlavau, štai gi likimas! Atsiprašau, tu buvai tokia vieniša, negalėjau tavęs vienos palikti. Visą gyvenimą gyvenau, nežinojau, kad taip sugebėsiu mylėti, na reikia gi, kaip pasisekė!

Pas jo motiną jie dažnai važiuoja, jai jau apie aštuoniasdešimt, bet ji vis dar šauni, kovingai nusiteikusi. Larisa prieš ją jaučiasi visiškai kaip mergaitė.

O dėl sūnaus kaip džiaugiasi Marija Polikarpovna. Pagaliau ir jos Mitai yra laimė, yra dėl ko gyventi.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

16 − fifteen =

Ar atėjo laikas jūsų autobusui? – paklausė skubantis žmogus.