Sugrįžti į tėvo namus ir niekas tavęs nelaukia…
Niekada nebūčiau patikėjęs, kad aš, beveik penkiasdešimtmetis vyras, techniškas iki kaulų smegenų, gana tylus ir net kvailas, kaip sakydavo mano žmona, atsisėsiu prieš kompiuterį ne darbui, o laiškui rašyti.
Prieš 16 metų išvykau dirbti į užsienį, greitai įsikūriau ir pasiėmiau šeimą pas save.
Netrukus po to mirė mano tėvas, o motina liko viena.
Ji niekada nesiskundė, manęs nekaltino, nesakė, kad nėra kam ja pasirūpinti – aš buvau vienintelis vaikas. Mes dažnai kalbėdavome, ji sakydavo, kad jai viskas gerai.
Klausimas: „Ar greitai atvyksi?“ Tada supratau, kad jai iš tiesų liūdna ir labai vieniša.
Tvirtai galiu pasakyti, kad aš rūpinausi ja, galvojau apie ją, niekada jos nepalikau, akimirką nepamiršau. Mano didžiausia nuodėmė buvo ta, kad nesilaikiau savo žodžio.
Kasmet vykdavau į Lietuvą rugpjūtį, kai visa kompanija pasiimdavo atostogas, ir tai buvo mūsų laikas.
Grįžti į tėvo namus
Mes keliaudavome aplankyti draugų ir giminaičių, važiuodavome į vietas, kurios jai primindavo jaunystę su tėčiu, ir kai jos sveikata prastėjo, lydėdavau ją pas gydytojus ir į sanatorijas.
Žiūrėdavome filmus, vaikščiodavome, kviesdavome svečius. Ji mane lepino patiekalais ir saldumynais, kuriuos mėgstu nuo vaikystės.
Visada lydėdavo mane iki kooperatyvo įėjimo, bet nevažiuodavo į oro uostą, kad nematyčiau jos ašarų.
Toliau žadėjau, kad šįkart padarysiu viską, jog grįžčiau Kalėdoms ar Velykoms, vėliausiai iki kito rugpjūčio. Čia ir nesilaikiau pažado, ir jaučiuosi siaubingai kaltas.
Taip, grįžau namo praėjusių metų gruodžio pradžioje, bet ne tam, kad apkabinčiau mamą, ne tam, kad užuosčiau jos garsųjį cinamono pyragą, ne tam, kad su šiltu vynu ir riešutais pasveikintų mane, o tam, kad išlydėčiau ją paskutinį kartą.
Būti viduje deginančiam skausmui ir nusivylimui buvo nepakeliama.
Viena paguoda buvo ta, kad motina mirė kaip teisus žmogus, ramiai, be skausmo, miego metu.
Tačiau širdies sunkumo tai nesumažino, sąžinės neramino, ir vienišumo pojūčio nenuslopino.
Šįkart grįžau rugpjūtį, kaip visada.
Bet stovėdamas prieš užrakintas duris supratau, kaip ilgiuosi. Nebejaučiau žingsnių koridoriuje, nebebuvo keptų paprikų ar troškintų slyvų kvapo…
Atrodė, kad lubos sugrius ant mano galvos.
Prireikė kelių dienų, kad prisileisčiau prie motinos daiktų, bet niekada nepakelčiau rankos nieko mesti lauk, net laikraščiai buvo surinkti.
Noriu pasakyti sūnums, gyvenantiems nuo savo tėvų toli: dažnai grįžkite, kad ir kaip tai būtų sunku, ir laikykitės savo žodžio.
Ateina diena, kai turime laiko ir galimybių, bet neturime svarbiausio – mylimo žmogaus, kuris mūsų lauktų.
Patikėkite, nėra baisesnės patirties nei stovėti prieš užrakintas tėvo namų duris.