Nepasitaikanti šeima
— Mama, kodėl nuolat slėpi tą laišką? — O, tai iš kaimo, nuo senelio, — ji numojo ranka ir ėmėsi vakarienės ruošos. — Mes turime senelį? Juk sakei, kad iš tavo pusės nieko neliko…
Mama akimirkai sustojo pjaustyti daržoves, po to tęsė dvigubu greičiu. — Taip, turime… ir kas? Prieš daugelį metų išvažiavau iš namų. Tada jau nebuvau reikalinga, o dabar turėčiau viską mesti ir lėkti jam padėti. Mama pradėjo verkti, o aš nežinojau, ką pasakyti. Mūsų šeima mažai kalbėjo apie jos giminaičius, žinojau tik tiek, kad mama atvyko į miestą iškart po mokyklos, dirbo, mokėsi, gyveno bendrabutyje, tada atsiradau aš, o tėtis paliko mus dar prieš man gimstant.
Mama laikė pagiežą dėl giminaičių. O aš net neturėjau ko pasiklausti, kas įvyko prieš daugelį metų. Vakare, mamos užmigus, tyliai paėmiau laišką iš jos kambario ir perskaičiau. Rašysena buvo graži, aiški, akivaizdu, kad tai nerašyta kažkam senam ir sergančiam. Rašė, kad senelis labai susirgo, jam reikalinga gera priežiūra ir brangūs vaistai. Prašė, kad mama pamirštų senas nuoskaudas ir išdidumą, nes kalbama apie žmogaus gyvybę.
Parašo nebuvo. Pažvelgiau į adresą. Tas kaimas buvo visai netoli mūsų miesto, draugė turėjo ten sodybą vos už kelių kilometrų. Pajutau šaltį nugara… dažnai važiuodavau pas ją svečiuosna, o šalia gyveno senelis. Kaip taip galėjo būti, kodėl mama taip elgėsi su mumis…
Kitą dieną iš ryto kaip įprasta išsiruošiau į universitetą, tik šįkart pasiėmiau ir pinigų, bei krepšį su pakeičiamais drabužiais ir išvykau į autobusų stotį.
Išlipusi iš autobuso įkvėpiau pilna krūtine švarų, kaip ašara, kaimo orą. Eiti teko neilgai, senas ir pasviręs namelis stovėjo vos keli žingsniai nuo stotelės. Atidariusi vartelius įėjau į kiemą. — Ko ieškote? — pasigirdo kažkieno balsas. Pamatau, kaip tiesiai po obelimi, įsitaisiusi moteris apie keturiasdešimties, rūšiuoja šviežiai surinktas grybus. — Aš pas Simoną Andrejevą, jis mano senelis. — O, vadinasi Šurės dukra, — nusišypsojo ji — na, labas! Eik į namą, arbatos užkaičiu. Senelis pavalgęs užsnūdo. Jis pasijuto šiek tiek geriau.
Namelis buvo jaukus ir kvepėjo pyragais. Kol moteris sukosi prie viryklės, aš šiek tiek ją patyrinėjau. Stulbinamai ji buvo panaši į mamą – tokie patys akis kreivi žvilgsniai, juodi, kaip smala, plaukai, net kalbos buvo panaši intonacija. Nuo moters nukreipiau žvilgsnį į sienos portretą – seną, nublukusią nuotrauką, kurioje šypsojosi vyras ir moteris su dviem mažomis mergaitėmis, labai panašiomis viena į kitą.
Pagavusi mano žvilgsnį moteris tarė: — Tai mes su tavo mama ir mūsų tėvai. Aš – Sofija, jos sesuo ir tavo teta, — nusišypsojo ji. — Labai malonu. Kodėl apie jus niekada nieko negirdėjau? Mama visada kartojo, kad mes neturime jokios giminės. Ji atsiduso, atsisėdo prie stalo ir ėmė pilstyti arbatą į puodelius.
— Tavo mama mums pasirūpino. Aš nuo pat gimimo buvau silpna, dažnai sirgau, mūsų mama nuolat buvo su manimi ligoninėse, tėvas, savaime suprantama, dirbo dieną ir naktį, kad mus išmaitintų ir apmokėtų gydymą. Šura iš pradžių gyveno su močiute, o vėliau dažnai tėvas palikdavo ją pas kaimynę. Natūralu, kad beveik visas tėvų dėmesys buvo skiriamas man. Nuo vaikystės įsikalė į galvą, kad jos niekas nemyli ir ji niekam nereikalinga, net kai atrodo, kad viskas susitvarkė. Gavusi brandos atestatą, Šura išvažiavo į miestą, daugiau jos nebematėme…
Ji atsiduso ir pridūrė, — Geriausia kelionei nuraminti, vis tiek vaikai sugrįš ir viską suvalgys. Turiu du vaikus – Aleną ir Leoną, viena juos auginu, jie jau seniai klausė, ar turime kokių giminių, tikrai apsidžiaugs…
Tą vakarą susipažinau su seneliu ir pusbroliais bei pussesere. Visi labai džiaugėsi manimi, o aš pagaliau supratau, kas yra, kai sakoma apie didelę ir draugišką šeimą, susirinkusią prie vieno stalo. Likau svečiuose dar kelias dienas, nupirkau visas reikiamas vaistinių preparatų.
Keliskart skambino mama, įkalbinėjo mane tuoj pat grįžti į namus, bet negalėjau palikti senelio, o teta fiziškai nespėdavo ir dirbti, ir prižiūrėti tėvo. — Prarasi nemokamą mokslą, kas tavo išsilavinimą mokės? — klykė mama rageliu — viską už tave padariau, naktimis nemiegojau, auginau, o kur tu dabar? Su žmonėmis, kurie nieko mūsų naudai nepadarė.
— Mama, ką tu? Juk pati penkiolika metų nesiųsei adreso… svetimi, giminės… Jis pirmiausia mano senelis. O praeities įvykius jau laikas pamiršti… Jis reikalauja priežiūros, dėmesio. Kadangi tu neatvykai, būsiu su juo aš. Beje, tu turi nuostabią seserį ir sūnėnus. Be reikalo taip, mama…
Ji ragino, pykdama, vėl skambino, bet mūsų pokalbiai prie nieko gero neprivesdavo. Po savaitės grįžau į miestą, reikėjo tęsti mokslus, jau buvo paskutiniųjų metų kursas, o širdis dar ne vietoje.
Pinigai, kuriuos pavykdavo uždirbti skelbiant skelbimus ir kelias valandas per savaitę būnant repetitore, siuntinėjau į kaimą. Bet tai, žinoma, buvo grynų smulkmenų…
Santykiai su mama liko įtempti kaip stygos, kartą ji net kaip nors sugebėjo paslėpti mano pasą, kad likčiau mieste per šventines atostogas, vietoj kelionės į kaimą. Taip prabėgo metai, darbų, rūpesčių ir nuolatinių barnių ir ginčų pilni.
Gavusi diplomą į rankas, išvažiuojau. Kaimelyje teta pasistengė surasti man darbus mokykloje, gyvenimas užėmė savo kelią. Senelis jau galėjo keltis ir vaikščioti po sodą, jis buvo labai džiaugsmingas manimi. Bet jo akys išliko liūdnos, jis laukė dukters…
Rugsėjis atnešė į mano gyvenimą rūpesčių ir malonių darbų, gavau pirmokus, įsimylėjau juos taip labai, kad kasdien einu į darbą kaip į šventę. Krašte pastebėjau, kad man simpatizuoja devynių mokytojas, taip pat neseniai baigęs universiteto mieste absolventas, kas jį atvedė į kaimą, pagalvojau, įprastai visi siekia miesto. O čia…
— Aniotai, galėtumėt neakimirkinti Aleksejaus, — kažką pašnibždėjo teta — geras vaikinas, rankos auga iš tinkamos vietos, štai kokį namą pasistatė. O kad mieste nesijautė, tai kaimynėje gyvena močiutė, jis pats našlaitis, tad štai ir banga tiek.
Netrukus Aleksejus pakvietė mane į pasimatymą, ir taip prasidėjo mūsų romanas. Jis pradėjo lankytis mūsų namuose, senelis pritarė mano pasirinkimui, o kai Lioša pasiūlė man piršlybas, palaiminimas buvo duotas. Vestuvės buvo numatytos balandžio pabaigoje, apie tai iš anksto pranešiau mamai laišku. Atsakymo negavau, man buvo labai skaudu, kad tokio svarbaus dienos ji nebus šalia…
Dieną prieš vestuves, kai su teta ir dviem savo draugėmis ruošėmės virtuvėje artėjančiai šventei, į duris tyliai kažkas pasibeldė…
Paskubėjau atidaryti. Ant slenksčio stovėjo mama. Pamačiusi mane, ji pradėjo verkti. — Aš… aš trumpam, atvykau tavo pasveikinti … Pakviečiau ją įeiti, bet ji nedrįso žengti nė žingsnio. Čia pas mus atbėgo teta, išgirdusi mūsų balsus išėjo senelis.
Jis apkabino dukterį, jie dar ilgai stovėjo nušluostydami vienas kitam ašaras. Senelis kažką tyliai sakė mamai, o ji verkė…
Jau daug metų gyvenu kaime, turiu didelę ir draugišką šeimą, mano vaikai auga, aš toliau mokau pradinius klases, o svarbiausia, savo turėdami, pagaliau radau artimus žmones, kuriuos kadaise mama laikė svetimais. Mama neišvyko, pagaliau susitaikė su tėvu ir seserimi, o kas buvo praeityje, tebūnie ten…