Prieš penkerius metus mano kaimynė neteko vyro, kariuomenės veterano, ir liko visiškai viena.

Prieš penkerius metus mano kaimynė senutė Veronika palaidojo savo vyrą, karo veteraną, ir liko visiškai viena. Jie neturėjo vaikų. Senolė vis prisimindavo savo Mikutį.

Susituokė jie prieš pat karą. Vėliau vyras išėjo į karą, o ištikimoji Ruse, kaip ją vadindavo, laukė jo. Mikutis grįžo gyvas, bet neteko kairės rankos plaštakos. Jis labai mylėjo žmoną ir ją brangino. Prisiekė ją visada saugoti nuo negandų, bet pažado neištesėjo. Mirė ir paliko ją vieną!

Lygiai metinių proga į jos namus atklydo didelis juodas katinas. Jis pasirodė naktį, lyg iš niekur nieko, ir gailiai miauksėjo prie durų. Lauke siautėjo pūga, vėjas už lango švilpė nesustabdomai, bet kažkokiu paslaptingu būdu senutė Veronika išgirdo katino miauksėjimą. Išėjusi ji pamatė nepažįstamą katiną. Pasirodė gailestis nabagui, tad senolė įsileido jį į namus ir net padėjo lėkštelę su pienu.

Tačiau katinas atsisakė vaišių ir oriai apžiūrėjo kambarius. Atidžiai apžiūrėjęs namus, jis pasirinko vietą ant šeimininkės pagalvės, sušnabždėjo ir iš karto užmigo.

Veronika dėl kažkokios priežasties katino neišvijo ir pati užsnūdo šalia. Ryte jį apžiūrėjusi atidžiau, ji pamatė, kad katinas nei iš tolo neatrodė kaip valkata! Juodas kaip anglis, su žaliais akimis ir labai savimi pasitikintis. Ir dar viena svarbi detalė: ant kairės priekinės letenos trūko kelių pirštų. Kaip būtų kas juos nutraukęs.

“Visai kaip mano Mikuti!” – paverkė senolė. Šiuo metu katinas švelniai prisiglaudė prie jos kelių ir pradėjo murkti.

“Katine, kaip gi tave reikėtų pavadinti… Galbūt tu Gustis?” – meiliai paglostė jį ir pakasė už ausies šeimininkė. Katinas krūptelėjo ir TAIP pažvelgė į Veroniką, kad ši pasimetė ir netekėjo.

JO AKYS BUVO ŽMOGIŠKOS! NE “KAIP ŽMOGIŠKOS”, O BŪTENT “ŽMOGIŠKOS”!

“Supratau. ‘Gustis’ tau nepatinka. Tada galbūt Tomas? Gražus vardas!” – skubiai leptelėjo šeimininkė. Nepatenkintas katinas nušoko nuo kelių, suurgzdamas pradėjo reikliai plėšti sofos audinį.

“Na gerai, gerai. Nesuteiksiu tau vardo. Būsi tiesiog Katinas. Tik palik sofą ramybėje”, – maloniai paprašė senolė. Vis tiek kažką murmėjusi, Katinas išdidingai nuėjo į kambarėlį.

Taip jie ir gyveno dviese: Veronika ir Katinas. Dažnai lankydavau senolę, o ji papasakodavo apie savo Katiną tiesiog nuostabių dalykų!

Pirma, Katinas gydė ją. Po vyro mirties Veronika patyrė širdies smūgį ir jos širdis dažnai trinktelėdavo. Bet vos tik šeimininkė atsiguldavo, Katinas jau būdavo šalia. Savo minkštu ir šiltu kūnu prisiglausdavo prie jos krūtinės, sumurdavo ir užmigdavo. Skausmas dingdavo, lyg jo nė nebūtų buvę!

Kartą atsitiko tikrai keistas dalykas! Veronika atsigulė. Šalia prigulęs ir saldžiai murkdamas užmigo ir Katinas. Kažkas pabeldė į duris. Atsikėlusi šeimininkė ėjo atidaryti. Katinas – iš paskos. Tai buvo nenaudėlis vietinis girtuoklis, reikalavęs pinigų nuo pagirių. Senolė bandė atsisakyti, bet jis dar grubiau reikalavo ir prašymas išėjo visų padorumo rėmų.

Staiga Katinas urzgė ir puolė skriaudiką. Šis jį atstūmė, bet Katinas pakartotinai puolė ir vos neprisikabino prie gerklės. Išsigandęs šmaukštas pasitraukė.

Katinas, reikšmingai pažvelgęs į šeimininkę savo ŽMOGIŠKOMIS akimis, išdidžiai pakeliavo į kambarėlį. Veronika kartą planavo vykti į administraciją dėl malkų ir paprašė manęs ją palydėti. Keliauti reikėjo autobusu. Sutikau ir anksti ryte užsukau pas ją.

Senolė sėdėjo ant lovos, apsirengusi paprastai, atrodė sutrikusi ir net pasimetusi.

“Veronika, kodėl nesate pasiruošusi? Ruoškitės, galbūt ikivažiuosime pavėžėjimui,” – pasakiau. “Austė,” – tyliai ji ištarė, – “nevažiuosiu. Atleisk.”

“Kodėl?”

“Nė nežinau, kaip paaiškinti… Tik nesijuok… Katinas sako, kad nevažiuot.”

“Jūs rimtai?! Aš iš darbo ataskaitai gavau, o jūs su savo katinu! Į kelius tuokites!” – pasipiktinau.

“Klausyk, Austute. Vakare viską pasiruošiau, atsiguliau miegoti. Sapnas ateina, kad mano Katinas kalba su manimi. Kaip tu dabar… Jis žiūri į mane ir sako:

‘Pasilik namuose, Ruse. Nevažiuok rytoj.’

Kalba jis mano Mikučio balsu! Ruse mane vadina! Tik jis mane taip vadindavo! IR TOJ VOLERATION JOS GYRES BUVOS BUVOS MITRIJAUS BALSAS!

Tas katinas iškart pradeda dainuoti:

‘Per laukų laukus ir pievas
Kur auksas kalnuose klojamas…
Atsimeni, Rusa, dainavau tau šią dainą, kai išvykau į frontą?’

Aš suradau jėgų paklausti: ‘Mikutis, čia tu?!’

‘O KAS DAR?! MATAU, KAIP TAU SUNKU BŪTI VIENAI, TAI AŠ SUGRĮŽAU…’

Tai Veronika, nusiramink ir rytoj namuose būk. Malkas vis tiek atveš po savaitės. Liusikei pasakyk, kad operacijos atsisakys. Ji neišlaikys jos…’

Čia aš ir prabudusi…”

Sakyti, kad buvau šokiruota – nieko nepasakyti! Aš ilgai tylėjau, žiūrėdama kaip žuvis burna griebia orą.

Vėliau suvokiau:
“Veronika, jūs gerai jaučiatės? Gal reikia kviesti greitąją? Gal jūsų spaudimas kilo?”

“Tik geriau nėra, Austute! Aš gi su savo mylimuoju Mikučiu kalbėjau!” – per ašaras šypsodamasi atsakė kaimynė.

Aš tikrinau jos spaudimą. Keista, bet jis buvo normalus! Nuo to momento katiną Veronika pradėjo vadinti Mikuti. Keista, bet katinas iš karto sureagavo į šį vardą!

Netrukus Veronikos (ar Kato?) spėjimai išsipildė sėkmingai. Autobusas, kuriame irgi turėjome važiuoti į miestą, tą pačią dieną vos neapvirto.

Buvo slidumas, autobusas paslydo ir vairuodamas vairuotojas nebesuvaldė. Laimei, niekas nežuvo, tačiau nukentėjusių buvo daug. Sutapimas? Galimas. Tačiau lygiai po savaitės Veronikai atvežė malkas…

Kaimynė paprašė manęs paskambinti Liudmilei, Mikutės ponios dukterėčiai, pasakyti, kad atsisakytų planinės operacijos. Tačiau ji nepaklausė ir mirė tiesiog ant operacinio stalo…

VĖL GI SUTAPIMAS?! Aš netikiu. Taip jie ir gyveno dviese: Veronika ir jos katinas Mikutenis. Jis vis dar ją gydė ir saugojo. Ir buvo šalia iki paskutinių jos dienų…

Veronika sulaukė 94 metų. Mirė ji praėjusiais metais. Iki pat paskutinių akimirkų kaimynė buvo ant kojų, ir vis dar pergyveno dėl savo Mikutenio. Paėmusi man duoti žodį rūpintis juo, jei jos nebetyra.

Ji tyliai, be skausmo, užmigo ir išėjo… Prisimenu, kaip katinas gedėjo savo šeimininkės.

Ir jau buvo nemokslas ir jo kadaise prabangus juodas kailis buvo palikęs plaukai laisvai.

Visą laiką, kol kūnas buvo namuose, Mikutenis nebuvo toli. IR AŠ PATI MAČIAU, KAIP IŠ JO AKIŲ BĖGO AŠAROS!

Katinas buvo keikiamas, vejamas, bet visuomet kažkaip neįtikėtinai atsidurdavo šalia. Sėdėjo ir verkė!

Mikutenis palydėjo velionę iki kapo, ir kai ją palaidojo, liko ten. Bandžiau pagauti vargšelį, kad pasiimčiau namo, bet jis pabėgo…

Katinas liko kapinėse, ant Veronikos ir jos vyro kapo. Jis nenorėjo eiti pas mane, aplankydavau jį kasdien ir šerdavau.

Labai pergyvenau, kaip katinas peržiemos ir bandžiau jį priversti jį parvežti pas mane. Kartą man pavyko, bet tą pačią dieną jis nubėgo, ir aš atradau jį kapinėse sugrįžus į savo vietą.

Žiema buvo siaura, bet katinas ją išgyveno. Jis mirė pavasario pradžioje. Atvykusi kaip įprastą šerti Mikutį, radau jį ant kapo. Susirinkęs garbanojant kryžių šalia Veronikos kapo, Mikitenis lyg saugojo jos ramybę…

Nežinau, ar Mikitenis buvo paprastas katinas, ar į jį iš tikrųjų įsikūnijo velionis senelis Mikutis…

Šiuo metu daug sakoma apie reinkarnaciją ir kad žmogus gali būti kuo nors kitu kitame gyvenime, ir katinu taipogi.

Nežinau, ar tai įmanoma. Bet kažkodėl norisi tikėti, kad katino kūne gyveno senelio Mikutenio siela. Jis grįžo pas mylimą Rusę, saugoti ir gelbėti ją…

Ir buvo su ja iki pat galo, kaip žadėjo…

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

11 − 2 =

Prieš penkerius metus mano kaimynė neteko vyro, kariuomenės veterano, ir liko visiškai viena.