Prieš penkerius metus įvyko ypatinga istorija. Mano kaimynė močiutė Vanda neteko savo vyro, Antrojo pasaulinio karo veterano, ir liko visiškai viena. Vaikų jie neturėjo. Senolė nuolat prisimindavo savo Mikutį.
Jie susituokė prieš pat prasidedant karui. Vėliau vyras išėjo į frontą, o ištikimoji Vanda jo laukė. Mikutilis grįžo gyvas, bet neteko kairės rankos. Jis labai mylėjo savo žmoną ir brangino ją. Prisiekė visada saugoti nuo negandų, bet, deja, savo pažado nesilaikė – mirė palikęs ją vieną!
Praėjus metams po vyro mirties jos namuose apsigyveno didelis juodas katinas. Jis atsirado naktį, tarsi iš niekur, ir pradėjo gailiai miauksėti prie durų. Lijo pūga, už lango kaukė vėjas, bet kažkokiu būdu močiutė Vanda išgirdo miaukimą. Išėjusi laukan, ji pamatė nepažįstamą katiną. Pagailėjusi jo, senolė įsileido gyvūną į namus ir net pieno padėjo.
Nelepinęs nuo vaišių, savarankiškai jis apėjo kambarį ir išsirinko vietą ant šeimininkės pagalvės, užmurkė ir užmigo. Keista, bet močiutė nusprendė jo neišvaryti ir prigulė šalia.
Ryte ji apžiūrėjo katiną atidžiau. Prižiūrėtas, gerai maitinamas, jis visai nepriminė benamio! Juodas, žvilgančios žalios akys, ir labai savimi pasitikintis žvilgsnis. Dar buvo vienas svarbus dalykas: ant kairės priekinės letenos trūko pirštų. Tarsi juos kažkas būtų nuplėšęs.
„Lygiai kaip mano Mikuliui!“ – aiktelėjo senolė.
Tuo tarpu katinas švelniai užšoko jai ant kelių ir pradejo murkti.
„Reikia tave kaip nors pavadinti… gal būt, Vilius?“ – glostydama ir kasydama už ausies, paklausė šeimininkė.
Katinas suvirpa ir taip žiūrėjo į močiutę Vanda, kad ji susikonfūzino ir net sumišo.
JO AKYS BUVO ŽMOGIŠKOS! NE „KAIP ŽMOGIŠKOS“, BET BŪTENT „ŽMOGIŠKOS“!
„Supratau. „Vilius“ tau nepatinka. Gal tu norėtum būti Tadas? Geras vardelis!“ – neapgalvojusi tarė šeimininkė. Nepatenkintas katinas nulipo nuo kelių, šnypštelėjo ir ėmėsi draskyti sofą.
„Na gerai, gerai. Neduosiu tau vardo. Būsi tiesiog Katinu. Bet prašau palik sofą ramybėje“ – maldavo senolė. Murmintis kažką nesuprantamo, Katinas paklausė ir oriai pasitraukė į kitą kambarį.
Taip ir gyveno jie kartu: močiutė Vanda ir Katinas.
Aplankydavau senolę pakankamai dažnai, ir ji pasakojo man apie savo Katiną tiesiog neįtikėtinas istorijas! Pirmiausia, Katinas ją gydydavo. Po vyro mirties močiutė Vanda patyrė infarktą ir dažnai jausdavo širdies skausmus. Bet vos gulėdama ji patirdavo skausmą, Katinas tuoj pat atsirasdavo šalia. Su minkštu ir šiltu kūnu užgulęs krūtinę, jis murkdavo ir užmigdavo.
Skausmas praeidavo, tarsi jo nė nebūtų!
O kartą atsitiko iš viso keistas atvejis! Močiutė Vanda prigulė. Taip pat ir Katinas, prisiglaudęs gretai ir murkdamas saldžiai užsnūdo. Į duris pasibeldė. Pakilus, šeimininkė ėjo atidaryti. Katinas – paskui ją. Tai buvo Vitas, vietos girtuoklis ir chuliganas. Įdėjęs koją į tarpdurį ir vulgariai keikdamasis, jis reikalavo iš močiutės Vandos pinigų alkoholiui. Senolė bandė atsisakyti, bet piktadarys vis reikalavo ir vis daugiau įžeidinėjo. Galų gale jis žemino ją ir niekino jos velionio vyro atminimą.
Staiga Katinas netikėtai piktai sumurkė ir puolė įžeidėją. Vitas jį nuspyrė, bet Katinas šoko vėl ir beveik sugriebė jam tiesiai į gerklę. Nusikeikęs, Vitas atsitraukė ir nuėjo.
Katinas, reikšmingai pažiūrėjęs į šeimininkę savo ŽMOGIŠKOMIS akimis, išdidžiai pasišalino į kambarį.
Vieną kartą močiutė Vanda nutarė važiuoti į administraciją dėl malkų ir paprašė manęs ją palydėti. Iki rajono centro vykome autobusu. Aš sutikau ir, paprašiusi anksti atidarymo dieną, nuėjau paskui ją.
Senolė sėdėjo lovoje namų drabužiais, atrodė pasimetusi ir net apstulbusi.
„Močiute Vanda, kodėl jūs nepasirengusi? Paskubėkite, gal dar spėsime autostopu“ – pasakiau aš.
„Inga, nevažiuosiu. Atsiprašau“ – tyliai ištarė ji.
„Kodėl?“
„Nežinau, kaip galėtum tai priimti… Tik nesijuok… Katinas neleido važiuoti.“
„Jūs rimtai?! Aš paprašiusi laisvadienio, o jūs su savo katinu! Ruoškiteis!“ – pasipiktinusi atkirto aš.
„Klausyk, Ingute. Aš vakar vakarui viską paruošiau, nuėjau miegoti. Sapnuoju, kad mano Katinas kalbasi su manimi. Kaip jūs dabar… Žiūri į mane ir sako:
„Pasilik namuose, Vandelė. Jums negalima rytoj važiuoti.“
Nustėrau iš nuostabos! Svarbiausia tai, kad Katinas prabilo mano vyro Mikulio balsu ir mane vadino Vandele, kaip tik jis vadindavo! O KATINO BALSAS BUVO LYGIAI KAIP MIKULIO!
Tuomet Katinas pradėjo niūniuoti tą dainą, kurią Mikulis mėgo:
„Per laukus stepę kur Karpatų,
Kur aukso ieško kalnuose…
Prisimeni, Vandele, aš tau ją dainavau, kai išvykau į frontą?“
Man vis tiek prireikė drąsos paklausti:
„Mikuli, ar tai tu?!“
„O KAS GI DAR?! MATAU, KAIP TAU SUNKU VIENAI, TODĖL GRĮŽAU…“
Štai taip, Vandele, nevažiuok rytoj. Viskas bus gerai, vis tiek nieko gero ten neišgirsi. Malkas atveš po savaitės. Pasakyk Liusei, kad atsisakytų operacijos. Ji jos neperneš…“
Tada atsibudau.
Negalėjau susivokti, ar tai buvo sapnas ar tikrovė! Pakankamai ilgai aš tylėjau, praradusi žadą kaip žuvis vandenyje.
Staiga man dašuto:
„Močiute Vanda, gal jums blogai? Gal jums iškviesti „Greitąją“? Tikriausiai jums pakilo kraujospūdis.“
„Nieko panašaus, Ingute! Juk kalbėjau su savo brangiu Mikuliu!“ – šypsodamasi per ašaras atsakė kaimynė.
Patikrinau jos kraujospūdį. Keista, bet viskas buvo normos ribose!
Nuo to momento močiutė Vanda nusprendė katiną vadinti Mikuliu. Keista, bet jis iškart atsiliepė į šį vardą!
Netrukus močiutės Vandos (ar Katino?) pranašystės pradėjo pildytis. Tądien miesto autobusas, kuriuo turėjome važiuoti, beveik neapsivertė. Buvo ledas, autobusas slydo ir vairuotojas nesugebėjo suvaldyti. Laimei, niekas nežuvo, bet nukentėjusių buvo daug. Ar būtų tai sutapimas? Galbūt. Bet jau po savaitės močiutei Vanda atvežė malkas…
Kaimynė paprašė manęs paskambinti Mikulio dukterėčiai Liudvikai, kad ji atsisakytų planinės operacijos. Bet ji neklausė ir mirė tiesiai operacinėje…
DAR VIENAS SUTAPIMAS?! Aš tuo abejoju.
Taip ir gyveno jie kartu: močiutė Vanda ir jos katinas Mikulis. Jis ir toliau ją gydė ir apsaugojo. Jis buvo šalia iki pat jos gyvenimo pabaigos…
Močiutė Vanda išgyveno iki 94 metų. Ji mirė pernai. Likus iki paskutinės minutės, kaimynė vis dar pergyveno dėl savo Mikulio. Pažadėjo man rūpintis juo, jei jos neliks.
Ji išėjo tyliai, be kančių, sapne…
Atsimenu, kaip močiutę Vandą apraudojo jos katinas. Jis jau buvo pasenęs, o kadaise prabangi juoda jo kailis buvo papilkėjusi.
Visas tris dienas, kol šeimininkės kūnas buvo namuose, Mikulis neatsitraukė nuo jos. MAČIAU SAVO AKIMIS, KAIP JIS IŠŽLIETI AŠARAS!
Katinas buvo baramas, vaikomas, stumdomas… Bet kažkokiu stebuklingu būdu jis vėl būdavo prie karsto. Sėdėjo ir verkė!
Mikulis palydėjo velionę iki kapo ir kai ją palaidojo, jis liko ten. Aš bandžiau paimti nelaimingą gyvūną pas save, bet jis pabėgo…
Katinas liko kapinėse, ant močiutės Vandos ir jos vyro kapo. Jis nenorėjo eiti pas mane, ir kasdien aš jį lankydavau ir šerdavau.
Labai pergyvenau, kaip katinas žiemos, ir bandžiau jį parsitempti namo. Vieną kartą tai pavyko, bet tą pačią dieną jis vėl pabėgo, ir radau Mikulį kapinėse.
Žiema buvo atšiauri, tačiau katinas ją išgyveno. Jis mirė ankstyvą pavasarį. Atėjusi, kaip įprasta, pamaitinti Mikuli, radau jį prie kapo. Susirietęs šalia močiutės Vandos kryžiaus, Mikulis atrodė, lyg saugotų jos ramybę…
Nežinau, ar Mikulis buvo paprastas katinas, ar jame iš tikrųjų gyveno velionio senelio Mikulio siela…
Dabar daug kalbama apie reinkarnaciją, kad žmogus kitame gyvenime gali tapti kuo tik nori – ir katinu taip pat.
Nežinau, ar tai įmanoma. Bet kažkodėl noriu tikėti, kad Katino pavidalu gyveno senelio Mikulio siela. Jis grįžo pas savo brangią Vandytę, kad saugotų ir gelbėtų ją…
Ir buvo su ja iki pat gyvenimo pabaigos, kaip ir buvo pažadėjęs.