Paruošk stalą!

Apsikrovimas Darbais

– Eglute, pasimatysime už trijų dienų! Nepamiršk iškepti savo firminio mėsos pyrago. Jis toks skanus… – linksmai čiulbėjo ragelyje anyta Laimutė.

Eglė nebuvo nusiteikusi taip pat linksmai. Ji baigė pokalbį ir sunkiai griuvo į kėdę. Po kelių dienų buvo Velykos, ir visi vyro Martyno giminaičiai susirinks pas juos.

– Jūsų butas toks erdvus, visiems užteks vietos. Seniau mes tilpdavome savo mažose kambarėliuose. O čia yra kur pasilinksminti! Tai taps vieta šeimos susitikimams, – prieš dvejus metus nusprendė Laimutė.

Dabar Eglė pradėjo nekęsti savo didelio ir erdvaus trijų kambarių buto, už kurį dar labai ilgai reiks mokėti paskolą. Tik dėl buto pas ją viraudavo visi giminaičiai, palikdavo netvarką ir maišydavo miegoti.

Į virtuvę įėjo Martynas ir pabučiavo žmoną į viršugalvį.

– Viską su mama aptarei? – paklausė jis.

– Taip, vėl švęsime pas mus. Martynai, – maldavo ji, – gal galėtum pasikalbėti su mama?

Martynas susiraukė.

– Egle, mes apie tai jau kalbėjome. Tu labai patinki mamai, ji dievina tavo gaminimą! Kaip aš galiu pasakyti jai, kad nevažiuotų? Be to, mama jau pensininkė. Negalėsi priversti jos gaminti visiems? Ji jau nebeturi tiek jėgų. Ji užaugino keturis vaikus, reikia duoti jai atitinkamą pagarbą ir ji nusipelnė poilsio.

Kiekvieną kartą Eglė pasiduodavo vyro įtikinėjimams. Bet tylomis ji galvojo: „O kas pasirūpins manimi? Kodėl per šventes aš turiu maitinti ir aptarnauti visą minią?“

Tačiau skųstis buvo beprasmiška. Ji nenorėjo ginčytis su vyru ir griauti šeimos laimės. Todėl kitą dieną Eglė išvyko apsipirkti. O dieną prieš Velykas ėmėsi ruoštis valgius. Iki vėlyvos nakties Eglė stovėjo prie viryklės, kad paruoštų visiems patiekalus. Svečių turėjo ateiti daugiau nei dešimt žmonių – visos vyro giminės su šeimomis!

– Kodėl aš viena sukiojuosi? Negi nė vienas negali ateiti ir padėti? Gal, jei ne tavo mama, tai kieno nors brolio žmona? Ar irgi visi jau nusipelnė poilsio? – sakė ji vyrui, liesdama pyrago tešlą.

Martynas nustebęs pažvelgė į žmoną.

– Tu juk žinai, kad broliai gaminti nemoka, kaip ir aš. O svainės… Jos užimtos, turi vaikų, turi darbų. Negaliu jų paprastai ištraukti iš vietos, Egle. Juk tai neteisinga.

– O mane gali? Aš irgi dirbu. Na ir kas, kad iš namų. Nuo to mažiau nepavargstu, Martynai.

– Nepyk, – vyras apkabino Eglę per liemenį. – Viskas bus gerai. Susirinksime visi kartu, pažymėsime Velykas, visi girs tavo maistą. Ir tau nuotaika pakils.

Ir Eglė vėl nusileido. Jau naktį, griuvusi į lovą, nuo nuovargio negalėjo sumerkti akių. Atrodė, kad po tokios intensyvios dienos ji turėtų užmigti akimirksniu. Bet miegas nesigavo. Ir Eglė mąstė, analizavo, jaudinosi.

„Kam man jų pagyrimai? Ir aš norėčiau ateiti į paruoštą patiekalą, nieko nestengiantis, nei laiko, nei pinigų, nei jėgų.“

Anksti ryte, kai ji tik buvo sukniubusi miegoti, ją pažadino telefono skambutis. Laimutė nusprendė pirmoji pasveikinti vyriausiojo sūnaus šeimą. O tada pranešė:

– Per valandą būsim pas tave. Aš vakar visiems vaikams paskambinau, tad pradėk dengti stalą, – anytos balsas buvo žvalus ir linksmas.

Eglė negalėjo pakilti iš lovos. Jai tiesiog trūko jėgų pradėti šią dieną. Ji jau galvojo, kaip dengia stalą, šimtą kartų bėgioja tarp virtuvės ir stalo, nešdama patiekalus, o paskui viską surenka.

– Nenoriu, – sušnabždėjo ji pagalvę.

– Egle, kodėl tu dar lovoje? Mama tuoj atvažiuos! Ir svečiai, – duryse stovėjo Martynas, nepritariančiai žiūrėdamas į žmoną.

– Jau einu, – nenoriai atsakė Eglė ir atsisėdo. “Tu gali, susitvarkysi su viskuo, tu stipri”. – pašnibždėjo ji sau ir nuskubėjo į vonią nusiprausti.

Mergina visais būdais bandė save motyvuoti. Ji laiku spėjo viską surengti ir pašildyti.

…Per stalą vyko sąmyšis. Šeimos dalinosi įspūdžiais, planais, pasakojo istorijas. Greta Eglės sėdėjo anyta. Ir ji nenustojo garsiai girti Eglės:

– Mūsų Eglutė taip gerai gamina! Viskas pavyko šitaip skaniai, dukra. Aš pati niekada nesugebėčiau tokio stalo suruošti, – anyta plačiai šypsojosi, suspaudė marčios ranką ir pritariančiai žiūrėjo jai į akis.

Eglė nenoriai priimdavo komplimentus, bet dažnai dingdavo nuo stalo. Ji išeidavo į balkoną, kad pasislėptų nuo triukšmo ir šurmulio, nuo klausimų apie vaikus. Jie su Martynu buvo nusprendę šiek tiek palaukti, kad atsistotų ant kojų. Bet giminaičių tai nelabai domino.

– Eglute! – pasigirdo anytos balsas. – Laikas pateikti desertą. Kur jis pabėgo?

Balkono durys atsidarė ir į nedidelį kambarėlį įėjo Laimutė.

– Ar rūkai? – nustebusi paklausė ji.

– Ką? Žinoma, ne! – pašoko nuo klausimo Eglė. – Tiesiog išėjau pakvėpuoti gryno oro. Butas tvankus.

– Taip, taip. Viduje vaikai, o langų neatidarysi. O aš jau maniau, kad tu čia… Žiūrėk, nenusimanyk nieko panašaus, tu man dar vaikų pagimdysi! – anyta pajuokavo, pagrasindama pirštu.

Eglė išsivertusi šypsojosi. Bet Laimutė to nepastebėjo.

– Eikime, reikia nuo stalo surinkti ir desertą patiekti.

– Einu…

Kai jos įėjo į salę, Laimutė iškart nusileido į savo vietą. O Eglė liko viena. Ji surinko nešvarias lėkštes, nunešė jas į virtuvę, paskui ant stalo padėjo desertą ir padėjo prieš svečius naujus įrankius. Ir viską viena.

– Tavo tortas pats skaniausias pasaulyje, – vėl pagyrė anyta.

Eglė puolė į virtuvę. Ji pradėjo plauti indus, kad tik kuo nors užsiimtų. Tokiomis akimirkomis Eglė gailėjosi, kad dar nepirko indaplovės. Jos įsigijimas nuolat buvo atidedamas.

Po dviejų valandų svečiai pradėjo ruoštis namo.

– Martynai, parveši mane namo? – paklausė Laimutė.

– Žinoma, mamule, tik raktus pasiimsiu.

Kai Eglė liko viena bute, ji nuėjo į svetainę ir pavargusi prisėdo ant sofos. Butas buvo pilnas chaoso. Daug svečių ir keli vaikai padarė savo darbą. Iš vakarykštės tvarkos neliko nė ženklo.

– Reikia atsikėlus viską užbaigti, – pasakė ji pati sau. – Jei paliksiu, rytoj dar labiau save keiksiu. Ech…

Su tyliu atodūsiu Eglė atsikėlė iš lovos. Ji pradėjo rinkti purvinus indus, staltiesę ir rankšluosčius nuplauti, stalą pastatė į savo vietą svetainėje. Pirmiausia ji išplovė visus indus, įrankius ir stiklines. Likusius maisto likučius dėjo į indus. Paskui Eglė su dulkių siurbliu perėjo per visas patalpas, išplovė grindis.

– Esu nusipelniusi ko nors gero už savo darbą…

Eglė prisileido vonią, įmetė savo mėgstamą druskos bombą, paleido muziką. Karštas vanduo maloniai atpalaidavo jos sukaustytus ir pavargusius raumenis. Ji pirmą kartą per kelias valandas paėmė į rankas telefoną. Ten jos laukė žinutė nuo vyro:

„Mama pasiūlė pasilikti. Būsiu rytoj.“

– Kitokio ir nesitikėjau. Kaip visada…

Martynas puikiai žinojo, kad Eglė valysis būtent šiandien. Bet jis sutiko likti pas mamą, užuot padėjęs žmonai.

– Kaip jie su manimi elgiasi, taip ir aš. Viskas, atsibodo! – nusprendė ji sau.

Visa mėnesis prabėgo nepastebėtas. Artėjo kitos šventės. Skambutis iš anytos ilgai nelaukė:

– Eglute, dengk stalą! Atvyksime penktadienį švęsti Martyno jaunesnio brolio gimtadienio.

– Žinoma, stalas paruoštas. Tik gaminti reikės kažkam kitam. Manęs užgriuvo darbai, kviečia į biurą. Nežinau, kada grįšiu, – dirbtinai atodūsavo Eglė. – Nežinau, ar sugebėsiu dalyvauti šventėje…

– Ką? Kaip taip gali būti?..

– Darbas, taip jau yra.

– Na, gerai, sugalvosiu ką nors. Juk gaila…

– Viso gero, – Eglė padėjo ragelį ir nusišypsojo.

Šventinę vakarienę ji praleido draugėje pas draugę. O ryte privertė Martyną viską sutvarkyti, juk tai buvo jo brolio gimtadienis, o ne jos.

Kai artėjo anytos jubiliejus, Eglė nusprendė pasiimti atostogas ir vykti pas tėvus į gretimą miestą. Savo dovaną ji įteikė iš anksto, tuo pačiu pranešdama naujieną.

– Ach, bet kur mes švęsime?

– Martynas jus priims, tik manęs namuose nebus.

– O gaminimas?

– Galite kažką užsisakyti. Ar jūsų kitos marčios kažką paruoš? Susitvarkysite!

Per kitas šventes Eglė buvo namuose. Bet stalas apsiribojo mėsos rinkinuku ir pirktiniu tortu. Eglė visad sakydavo tą patį:

– Aš visiškai neturėjau laiko gaminti. Užkirta mano darbe. Galite ką nors užsisakyti, jei norite.

Bet niekas nenorėjo atverti piniginės ir išleisti pinigų. O iki Naujųjų metų visi giminaičiai suprato, kad ant Eglės pečių jau nesėdės. Ir jų noras švęsti kartu tuoj pat sumažėjo.

Šiuos Naujuosius Metus Eglė ir Martynas sutiko dviese, kas visiškai tenkino merginą. Jos planas pasiteisino. Ir keldama taurę su šampanu ji pagalvojo, kad ji šaunuolė ir už tai reikia išgerti.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

five × one =

Paruošk stalą!