Paruošk stalą

Nėra kitos išeities

– Olga, pasimatysime po trijų dienų! Nepamiršk paruošti savo firminio mėsos pyrago. Jis toks skanus… – džiaugsmingai kalbėjo telefono ragelyje uošvė Tatjana.

Tačiau Olgai visai nebuvo linksma. Moteris baigė pokalbį ir sunkiai atsisėdo ant kėdės. Už kelių dienų buvo Velykos. Ir visa vyro Pauliaus giminė ruošėsi rinktis pas juos.

– Jūs turite tokią erdvią butą, vietos pakaks visiems. Anksčiau tilpome savo mažose kambariuose. O čia yra kur pasivaišinti! Bus vietos susirinkimams mūsų didelės šeimos, – sakė uošvė prieš dvejus metus.

Dabar Olga pradėjo nekęsti savo didelio ir erdvaus buto, už kurį dar labai ilgai reikės mokėti paskolą. Dėl to giminaičiai atvažiuodavo pas ją, sukeldavo netvarką ir trukdydavo miegoti.

Į virtuvę įžengė Paulius ir pabučiavo žmoną į galvą.

– Viską su mama aptarta? – paklausė jis.

– Taip, švęsime vėl pas mus. Pauliau, – maldavo ji, – gal tu pasikalbėtum su mama?

Paulius suraukė kaktą.

– Olga, mes gi jau apie tai kalbėjome. Tu labai patinki mamai, ji mėgsta tavo gaminimą! Kaip aš galiu jai pasakyti, kad nevažiuotų? Be to, mama jau pensijoje. Negi priversi ją ruošti visiems? Ji neturi tiek jėgų. Juk ji užaugino keturis vaikus, reikia duoti jai pagarbą. Ji nusipelnė poilsio.

Kiekvieną kartą Olga pasiduodavo vyro įkalbinėjimams. Bet mintyse ji galvojo: „O kas pasirūpins manimi? Kodėl aš šventėje turiu maitinti ir aptarnauti visą pulką?“

Siskundimai buvo beprasmiški. Nenorėjo Olga pyktis su vyru ir griauti šeimos laimės. Tad kitą dieną išvyko apsipirkti. Prieš Velykas ji intensyviai ruošė maistą. Iki vėlyvos nakties Olga stovėjo prie viryklės, kad paruoštų visiems. Lankysis visi uošvės vaikai su šeimomis. O tai virš dešimties žmonių!

– Kodėl aš viena viską darau? Nejaugi niekas negali atvažiuoti padėti? Na, ne tavo mama, bet gal kas nors iš brolių žmonų? Ar visi irgi pensijoje? – klausė ji vyro, minkydama tešlą pyragui.

Paulius nustebęs žiūrėjo į ją.

– Juk žinai, kad broliai nemoka gaminti, kaip ir aš. O žmonos… Jos užsiėmusios, vienos su vaikais, kitos – darbu. Negaliu jų paprastai ištraukti, Olga. Tai neteisinga.

– O mane gali? Juk aš irgi dirbu. Ir kas, kad iš namų. Nuo to aš nepavargstu mažiau, Pauliau.

– Nesijaudink, – vyras apkabino Olgą per taliją. – Viskas bus gerai. Susirinksime visi kartu, švęsime Velykas, visi girs tavo maistą. Ir tavo nuotaika pagerės.

Ir Olga vėl nusileido. Naktį, griuvusi į lovą, nuovargis neleido užmigti. Atrodė, po tokios intensyvios dienos ji turėjo užmigti per kelias sekundes. Bet miegas neėjo. Olga mąstė, analizavo, nerimavo.

„Kam man ta pagyra? Norėčiau ir aš ateiti į viską paruošta, nešvaistant nei laiko, nei pinigų, nei jėgų.“

Anksti ryte, vos Olei užmigus, ją pažadino telefono skambutis. Uošvė nusprendė pasveikinti šeimą pirmoji. Ir tada pranešė:

– Po valandos mes visi būsime pas tave. Jau vakar visiems vaikams pranešiau, tad pradėk rūpintis stalu, – uošvės balsas buvo energingas ir linksmas.

Olga negalėjo pakilti iš lovos. Jai trūko jėgų pradėti dieną. Ji jau įsivaizdavo, kaip tvarkys stalą, bėgios šimtą kartų į virtuvę padavinėti ir nešti lėkštes, o po to viską tvarkys.

– Nenoriu, – sušnibždėjo į pagalvę ji.

– Olga, kodėl tu dar lovoje? Mama tuoj atvažiuos! Ir svečiai, – tarpduryje stovėjo Paulius ir nepatikimai žiūrėjo.

– Jau keliauju, – nenoriai atsakė Olga ir atsisėdo. „Tu gali, susitvarkysi su viskuo, esi stipri“ – šnibždėjo sau ir vilkdama į vonią praustis.

Moteris vis stengėsi padrąsinti save. Ji laiku suspėjo viską paruošti ir pašildyti.

…Prie stalo ūžė šventė. Šeimos dalijosi įspūdžiais, planais, pasakojo istorijas. Greta Olgos sėdėjo uošvė. Ir ji nuolat garsiai gyrė Olgą:

– Kaip gi gerai gamina mūsų Olga! Viską taip skaniai paruošė, dukra. Aš pati niekada tokio stalo nepavyks paruošti, – uošvė plačiai šypsojosi, spaudė Olgos ranką ir pritariamai žiūrėjo į akis.

Olga nenoriai priimdavo pagyrimus, bet dažnai ištrūkdavo nuo stalo. Išeidavo į balkoną, kad atsipūstų nuo šurmulio ir klausimų apie vaikus. Jie su Pauliumi nusprendė dar palaukti, kol sustiprės. Bet giminaičių tai nerūpėjo.

– Olga! – pasigirdo uošvės balsas. – Metas desertui. Kur tu prapuolei?

Balkono durys atsidarė ir į vidų įžengė Tatjana.

– Ar tu rūkai? – nustebo ji.

– Ką? Žinoma, kad ne! – trūkčiojo Olga nuo klausimo. – Tiesiog išėjau pasikvėpuoti grynu oru. Butas tvankus.

– Taip, taip. Viduje vaikai, langų neatidarysi. Aš jau pagalvojau, kad dūsaus… Žiūrėk, net negalvok apie ką nors panašaus, tavo dar man vaikaičius gimdyti! – uošvė juokais pamojo pirštu.

Olga užspaude šypseną. Bet Tatjana to nepastebėjo.

– Eime, reikės stalą sutvarkyti ir desertą atsinešti.

– Einu…

Kai sugrįžo į kambarį, Tatjana iškart atsisėdo į savo vietą. O Olga liko viena. Ji surinko nešvarias lėkštes, nunešė jas į virtuvę, tada sustatė desertą ir padėjo prieš svečius naujus įrankius. Ir viską viena.

– Tavo tortas skaniausias pasaulyje, – vėl pagyrė uošvė.

Olga skubiai pasitraukė į virtuvę. Pradėjo plauti lėkštes, kad užsiimtų kokiu darbu. Tais momentais Olga gailėdavosi, kad dar nenusipirko indaplovės. Jos pirkimas vis atidėtas.

Po dviejų valandų svečiai pradėjo skirstytis.

– Pauliau, parveši mane namo? – paklausė Tatjana.

– Žinoma, mamyte, tik raktus paimsiu.

Kai Olga liko bute viena, nuėjo į svetainę ir pavargusi susmuko ant sofos. Butas buvo visiškame chaose. Krūva svečių ir keli vaikai atliko savo darbą. Nuo vakarykščio valymo nebeliko nė pėdsako.

– „Reikėtų pakilti ir viską sutvarkyti, – tarė sau. – Jei paliksiu, rytoj save labiau barti. Ech“…

Su giliu atodūsiu Olga pakilo iš patalo. Ji ėmėsi rinkti nešvarius indus, staltiesę ir rankšluosčius siuntė į skalbimą. Stalas – savo kampe svetainėje. Pirmiausia išplovė visas lėkštes, įrankius ir stiklus. Likusius maisto likučius sudėjo į konteinerius. Tada Olga dulkių siurbliu permsi visus kambarius, išplovė grindis.

– „Užsidirbau ką nors gero už savo darbą“…

Olga prisėdo vonią, įmetė mėgstamą druskos bombą, įjungė muziką. Karštas vanduo maloniai atpalaidavo jos pavargusius ir įsitempusius raumenis. Ji pirmą kartą per kelias valandas paėmė telefoną į rankas. Ten laukė žinutė nuo vyro:

„Mama pasiūlė pasilikti. Būsiu rytoj“.

– „Aš kito ir nesitikėjau. Kaip visada…“

Paulius puikiai žinojo, kad Olga tvarkysisi būtent šiandien. Bet jis sutiko pasilikti pas mamą vietoj to, kad padėtų žmonai.

– „Kaip jie elgiasi su manim, taip elgsiuosi ir aš. Pakaks!“ – nusprendė sau.

Visas mėnuo prabėgo nepastebimai. Artėjo kitos šventės. Uošvės skambutis neužtruko:

– Olga, ruošk stalą! Atvažiuosime penktadienį švęsti Pauliaus jaunesniojo brolio gimtadienio.

– Žinoma, stalas savo vietoje. Bet gaminti reikės kažkam kitam. Aš turiu daug darbo, kviečia į biurą. Nežinau, kada baigsiu, – apsimestinai liūdnai atsiduso Olga. – Net nežinau, ar galėsiu dalyvauti šventėje…

– Ką? Kaip tai?

– Darbas, ką padarysi.

– Na, gerai, aš ką nors sugalvosiu. Koks gaila… – atsiduso uošvė.

– Gero jums, – Olga padėjo ragelį ir šypsojosi.

Šventinį vakarą ji praleido pas draugę svečiuose. O ryte privertė Paulių viskę sutvarkyti, visgi brolio gimtadienis, o ne jos.

Kai artėjo uošvės jubiliejus, Olga nusprendė pasiimti atostogas ir išvykti pas tėvus į kaimyninį miestą. Savo dovaną ji įteikė iš anksto, kartu pranešdama žinią.

– Ak, o kur švęsime?

– Paulius jus priims, bet aš nebūsiu namuose.

– O gaminimas?

– Galite ką nors užsisakyti. Arba jūsų kitos uošvės ką nors pagamins. Jūs susitvarkysite!

Kitas šventes Olga buvo namie. Bet stalas buvo apsiribotas mėsos pjaustymu ir parduotuviniu tortu. Olga vis kartodavo tą patį:

– Neturėjau laiko gaminti. Aš įklimpusi darbe. Galite ką nors užsakyti, jei norite.

Bet niekas nenorėjo atverti piniginės ir išleisti pinigų. O iki Naujųjų metų visi giminaičiai suprato, kad sėdėti Olga ant nugaros jau nebeišdegs. Ir noras švęsti vietine sumažėjo.

Tais Naujaisiais metais Olga ir Paulius šventė dviese, kas visiškai džiugino moterį. Jos planas suveikė. Keldama šampano taurę, ji pagalvojo, kad ji šauni ir verta tai pažymėti.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

three × 3 =

Paruošk stalą