Vėl nupirkai dovaną tik savo mamai, o apie mane pamiršai?

– Tu vėl nupirkai dovaną tik savo mamai, o apie mane pamiršai? – su kartėliu tarė Rasa.

Naujųjų metų vakaras buvo pripildytas mandarino ir cinamono aromatų. Rasa su nauju šilkiniu šaliku rankose ruošė šventinį stalą. Eleonora Petronytė, elegantiška su tradiciniu lietuvišku skara, jai padėjo gaminti salotas.

Sniegas lėtai kristalizavosi į piešinius ant Vilniaus gatvių, uždengdamas jas balta antklode. Iki Naujųjų metų buvo likusios tik dvi dienos. Rasa stovėjo prie savo ir Algirdo buto dvyliktame aukšte lango ir stebėjo sniego šokį. Kitų butų languose mirgėjo Kalėdų eglutės lemputės.

Ant žurnalinio staliuko gulėjo nedidelė dėžutė, surišta auksine juostele – dovana anytai. Rasa pati išsirinko ją: puošnią, lietuvišką skarą su tradiciniu raštu. Eleonora seniai svajojo apie tokią. “Gal tik Algirdui patiks šis mano pasirinkimas”, – pamąstė Rasa, šimtasis kartas pataisydama kaspiną ant dėžutės.

Atsidarančios durys privertė ją krūptelėti. Algirdas įėjo, rankose laikydamas didelį maišelį iš brangios parduotuvės.

– Įsivaizduoji, vos spėjau! – džiugiai prabilo jis, nusinerdamas sniegą nuo palto. – Paskutinį egzempliorių pavyko gauti. Mama bus ekstazėje!

Rasa sustingo. Širdis akimirką tarsi sustojo.

– Kas ten viduje? – paklausė ji, stengdamasi, kad balsas skambėtų nerūpestingai.

– Tas pats kašmyrinis kardiganas, kurį ji pastebėjo “Vasaros” parduotuvėje prieš mėnesį. Atsimeni, kaip ji apie jį užsiminė? – Algirdas ištraukė prabangų, tamsios šokolado spalvos rūbą iš maišelio.

Rasa puikiai prisiminė. Taip pat jai kipsojo galvoje, kiek šis kardiganas kainavo – beveik pusė jos mėnesinės algos. Ir dar prisiminė, kaip prieš dvi savaites rodė vyrui šilkinį šaliką, kuris jai labai patiko… Jis tuomet nerūpestingai linktelėjo galva ir pakeitė temą.

– Tu vėl nupirkai dovaną tik savo mamai, o apie mane pamiršai? – žodžiai išsiveržė patys, įmirkę daugelio metų apmaudu.

Algirdas sustingo, kardiganą tebelaikydamas rankose. Jo veide pasirodė nuostaba, kuri netrukus peraugo į lengvą sudirgimą.

– Rasa, juk žinai, kaip man mama svarbi, – jis atsargiai padėjo kardiganą atgal. – Ji man vienintelė. O be to, šiemet nenumatėm dovanų…

Rasa nusigręžė į langą. Už stiklo vis krito sniegas, toks šaltas kaip į vidų įaugęs tuštumos jausmas.

– Mes niekada nesuderiname, Algirdai. Tu tiesiog… – ji nebaigė, jausdama kaip balsas išduoda ir virpa.

Paruoštos buvo ir vėl rastelis raktas – atėjo Eleonora Petronytė. Jie susitarė šiandien kartu aptarti naujametinį meniu. Rasa greitai prabraukė akis ranka ir priverstinai nusišypsojo.

– Kaip gerai, kad abu namuose! – Eleonora įėjo, rankose nešdama maišelį su mandarinais. – Pagalvojau: gal salotų “Mimosa” padarysim? Kaip pernai?

Rasa automatiškai linktelėjo, vengdama pažvelgti anytai į akis. Komas stovėjo gerklėje, o rankos, padedančios dovaną nuo žurnalinio staliuko, vos pastebimai virpėjo.

– Mama, leisk padėsiu, – Algirdas paėmė iš jos mandarinų maišelį, bet Eleonora sustojo tarpduryje, žiūrėdama tai į sūnų, tai į marčią.

– Ar kas nutiko? – tyliai paklausė ji. Per penkiolika šeimos gyvenimo metų ji išmoko jausti įtampą tarp jaunųjų.

– Nieko, – per greitai atsakė Algirdas. – Viskas gerai.

– Taip, viskas puikiausiai, – Rasa neišlaikė kartėlio. – Kaip įprasta. Algis mamai nupirko dovaną. Tas kardiganas, kurį mama pastebėjo “Vasaros” parduotuvėje.

Eleonora Petronytė išbalti, suprasdama įvykio esmę.

– Algirdai, juk kalbėjome… – pradėjo, bet sūnus ją pertraukė.

– Mama, nepradėk. Aš norėjau, kad tau būtų gera. Kas čia blogo?

Rasa ryžtingai pasisuko į vyrą:

– Blogai yra tai, kad nematai toliau savo nosies! Penkiolika metų, Algirdai. Penkiolika metų aš jaučiuosi antrame plane. Kiekviena šventė, kiekvienas savaitgalis – viskas sukasi apie mamą. Jos norus, jos planus, jos dovanas…

– Rasele, mano brangioji… – Eleonora žengė žingsnį arčiau marčios, bet ji atsitraukė.

– Ne, tai ne apie jūs. Tai apie jį, – Rasa mostelėjo ranka į vyrą. – “Mama man svarbi”, “Mama man vienintelė”… O aš kas? Papildas šeimos gyvenimui?

– Tu nesąžininga! – staiga sušuko Algirdas. – Ar aš mažai ką darau dėl tavęs?

– Ką tu darai? – Rasa liūdnai šyptelėjo. – Net neprisimeni, ką tau sakiau prieš dvi savaites. Apie šaliką, kuris man patiko. Linktelėjai ir iš karto pamiršai. O mamos kardiganą prisimeni puikiai!

Kambaryje vyravo sunkus tylus. Tik laikrodžio tiksėjimas skaičiavo įtemptos tylos sekundes.

– Aš… gal išeisiu, – tyliai tarė Eleonora Petronytė. – Meniu aptarsim rytoj.

– Mama, pasilik… – pradėjo buvo Algirdas.

– Ne, sūnely. Jums reikia pasikalbėti. Seniai reikėjo.

Durys tyliai užsidarė už anytos. Rasa sustingo prie lango, rankose apkabinusi pečius – sena įprotis, atsirandanti, kai širdyje ypač sunku.

Užuot eidama namo, Eleonora Petronytė išėjo pasivaikščioti po sniegu užklotą miestą. Snaigės krito ant veido, ištirpdamos nevalgiusiose ašarose. “Kaip aš buvau akla visus tuos metus…” – prabėgo mintis.

Kišenėje esantis telefonas pradėjo vibruoti. Algirdas.

– Mama, kur esi? Aš tave pasitiksiu.

– Aš parke, prie suoliuko, – atsakė ji. – Žinai, mums iš tikrųjų reikia pasikalbėti.

Po penkių minučių Algirdas, apsivilkęs striukę tiesiai ant namų megztinio, jau sėdėjo šalia jos. Sniegas ir toliau krito, padengdama jų pečius balta antklode.

– Sūneli, – Eleonora Petronytė švelniai paėmė jo ranką. – Ar prisimeni, kaip vaikystėje mėgdavai rinkti galvosūkius?

– Ką tai turi bendro? – nustebo Algirdas.

– Tai, kad visada pradėdavai nuo paties ryškiausio fragmento. O tada negalėdavai sudaryti pilno paveikslo, nes nematei, kaip susijungia visi elementai.

Ji trumpai patylėjo, rinkdama mintis.

– Štai ir dabar tu matai tik vieną ryškų gabalėlį – savo meilę man. Bet šeima, Algirdai, tai visas paveikslas. O Rasa – svarbiausia jos dalis.

– Mama, bet juk aš myliu Rasą! – prieštaravo jis.

– Myli. Bet ar tai jai parodai? – Eleonora Petronytė atsiduso. – Ar žinai, kas baisiausia moteriai? Jaustis nematoma. Ypač mylimo žmogaus akyse.

Algirdas tylėjo, žvelgdamas į krentančias snaiges.

– Galvoji, man reikia to kardigano? – tęsė motina. – Man reikia, kad mano sūnus būtų laimingas. Ir tai įmanoma tik jei tavo žmona laiminga. Aš juk matau, kaip ji stengiasi dėl mūsų šeimos. Gamina mano mėgstamus patiekalus, prisimena visas svarbias datas, net šią skarą…

– Kokią skarą?

– Kurią ji man parinko. Atsitiktinai pamačiau ant staliuko, kai įėjau. Tai tokia, apie kurią svajojau.

Algirdas prisidengė akis ranka:

– Viešpatie, koks aš kvailys…

– Ne kvailys, sūneli. Tiesiog… susikoncentravai į vieną fragmentą ir pamiršai apie visą paveikslą.

Grįždamas namo, Algirdas sustojo prie “Vasaros”. Langai švytėjo šventine šviesa, atsispindėdami šviežiai iškritusiame sniege. Tas pat šilkinis šalis vis dar ten buvo, laukdavo jo.

Butas buvo tuščias ir tiksirtas tyla. Vaizdą papildė pusiau išgerta arbatos puodelis ant virtuvės stalo – Rasa net nesivargino perpus išgerti jį.

– Rasa? – įžengęs į miegamąjį, švelniai paklausė jis.

Ji gulėjo, nugara atsigręžusi į sieną, pečiai švelniai virpėjo.

– Atleisk man, – tyliai tarė jis, atsisėsdamas ant lovos krašto. – Buvau aklas kvailys.

– Penkiolika metų aklas? – ji tyliai atsakė, neatsigręždama.

– Taip. Ir kiekvienais metais – kvailys, – jis atsargiai palietė jos petį. – Žinai, mama tik dabar pasakė ką nors apie galvosūkius. Apie tai, kaip aš visada susitelkiau į vieną ryškų fragmentą ir nepastebėjau viso paveikslo.

Rasa lėtai atsigręžė. Akys buvo raudonos nuo ašarų.

– Aš taip įpratau manyti, kad turiu būti idealus sūnus, kad pamiršau būti geru vyru, – jis ištraukė šalį. – Atpažįsti?

Ji priartėjo ant alkūnės, nepatikliai žiūrėdama į blizgantį šilką.

– Algirdai, nereikia. Ne todėl, kad šalis…

– Žinau, – jis paėmė ją už rankos. – Ne dėl dovanų. Dėl to, kad nepastebėjau, kaip tu rūpiniesi mumis visais. Ir mama taip pat. Ta skara, kurią išrinkai… Ji juk tobula, tiesa?

Jos skruostu nuriedėjo ašara.

– Aš tiesiog noriu jaustis, kad ir aš tau svarbi. Ne žodžiais, o…

– Veiksmais, – baigė jis. – Ir aš stengsiuosi tai įrodyti. Ne tik šiandien. Kasdien.
Naujųjų metų vakarą butą užliejo mandarinų ir cinamono aromatai. Rasa, vilkėdama naują šilkinį šaliką, ruošė šventinį stalą. Eleonora Petronytė, elegantiška su liaudies raštų skara, padėjo jai gaminti salotas.

– Rasele, tavo “Olivje” salotos būna ypatingos, – nusišypsojo anyta. – Išmokysi savo paslapties?

– Žinoma, – Rasa pagavo save nusišypsantį nuoširdžiai. – Pridedu šiek tiek obuolių acto į majonezą. Močiutės receptas.

Algirdas, stebėjęs jas, ištraukė telefoną ir slapta padarė nuotrauką: dvi svarbiausios jo gyvenimo moterys, susikūprusios virš šventinio stalo, tokios skirtingos, bet tokios artimos.

– Poniai, – jis pakarščiai nuryjo ir paprašė dėmesio. – Prieš skambant varpeliams, norėčiau kai ką pasakyti.

Jis ištraukė du vokus.

– Mama, tau, – padavė pirmą voką. – Kelionė į sanatoriją, apie kurią svajojai. Dviem savaitėms, pavasarį.

Eleonora Petronytė prie krūtinės priglaudė ranką: – Algirdėli…

– O šis, – jis atsigręžė į Rasą, – mums abiems. Kelionė į Veneciją, vestuvių metinių proga. Penkiolika metų – solidi data.

Rasa liko stovėti su servetėle rankose: – Bet juk sakėm, kad pavasarį daug darbo…

– Darbai palauks, – jis apkabino ją per pečius. – Per ilgai apleidau svarbiausius dalykus. Atėjo laikas pasivyti.

Už lango grubiai susprogo pirmasis naujametis fejerverkas. Spalvingos ugneles atsispindėjo Rasos akyse, verčiant jas švytėti nuo emocijų.

– Su Naujaisiais, brangieji, – tyliai pasakė Eleonora Petronytė, žvelgdama į juos. – Tegul šie metai bus kažko naujo pradžia. Kažko tikro.

Rasa prisispaudė prie vyro peties. Kašmyrinis kardiganas liko gulėti spintoje, bet tai jau nebuvo svarbu. Svarbiau buvo šiluma, kuri užpildė širdį – šiluma supratimo, kad pagaliau viskas stojo į savo vietas.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

15 − nine =

Vėl nupirkai dovaną tik savo mamai, o apie mane pamiršai?