Mes su savo vyru nusprendėme paimti šunį iš prieglaudos. Vytautas norėjo įsigyti grynaveislį šunį, nes tikėjo, kad veislė yra kilnumo, proto ir ištikimybės ženklas.
Tačiau aš labai prašiau jo nuvažiuoti su manimi į vieną prieglaudą, ir jis nenoriai sutiko. Per visą mūsų bendrą gyvenimą, o kartu praleidome nemažai metų, Vytautas man niekada neprieštaravo. Kodėl pasirinkome šunį, ne vaiką, klausiate jūs? Esame vieniši ir jau garbaus amžiaus žmonės. Abu suprantame atsakomybę už tą gyvūną, kurį prisipratinome.
Vaiką reikia auginti, auklėti, suteikti išsilavinimą. Tai ilgalaikis „projektas“, o su šunimi būsime kartu iki pat galo. Tai bus mūsų bendras su Vytautu mažylis. Prieglaudoje mus pasitiko siaubingas vaizdas. Ore tvyrojo šleikštus kvapas, maišomas su nesibaigiančiu lojimu ir kaukimu, veriančiu širdį.
Mes su vyru ėjome palei nesibaigiančias siauras narvus ir šimtai akių mus lydėjo, sekė kiekvieną mūsų žingsnį. Viešpatie, už ką šitaip kenčia šie gyvūnai?! Man atrodo, jei neturėtume nuskriaustų gyvūnų, nebūtų ir paliktų vaikų, o našlaičių namai tiesiog nunyktų kaip nereikalingi.
Gyvūnas, kaip vaikas, reikalauja kantrybės, meilės, rūpesčio ir dar kalba „užsienio“ kalba, kurią ne visada bandome suprasti ir dažnai interpretuojame kaip mums patogu.
Staiga Vytautas sustojo kaip įžemintas prie vieno iš narvų. Ten gulėjo šuo, abejingas viskam, su nublėsusiu žvilgsniu. Jis niekaip nereagavo į mūsų netikėtą pasirodymą. Atrodė, kad jis apkurtęs ir apakęs. “Kam jums šis nudriskėlis, geriau paimkite šitą, juk grynaveislis,” – prie mūsų priėjęs „prieglaudos prižiūrėtojas” pakomentavo.
„Tai atstumtas gyvūnas, jį ne kartą išdavė ir grąžino, atrodo, kad jis nusprendė bado streiku atsisveikinti su savo beprasmiu gyvenimu“ – savanorė mergina su kartėliu balse pasakojo šio liūdno vargšo istoriją. Vytautas bandė kalbėti su šuniu, bet šis atsuko nugarą, nebetikėjo žmonėmis.
„Žinot, jis labai geras, paklusnus, na ir kas, kad mišrūnas, tačiau labai ištikimas, skirtingai nei „gamtos karaliai”,- merginos balse nuskambėjo vilties akcentai, ji mus sekė akimis ir nepaliko jokio judesio nepastebėtu. Aš ranka pasiekiau per grotas, norėdama paglostyti šunį. Gyvūnas netikėtai pasuko galvą į mane, deginančiu žvilgsniu ir prisiglaudė mane savo šlapiu nosimi. Jo nosis buvo truputį drėgna, o karštas kvėpavimas kutenosi ant odos.
Aš nusikvatojau. Šuo giliai atsiduso, pajudėjo ant letenų ir pradėjo vizginti uodegą. „Stebuklas!”- priekaištavo mergina savanorė, – „Jūs pirmieji, į kuriuos jis sureagavo”. „Veterinaras jau pradėjo ruošti jį užmigdymui“,- įsiterpė prieglaudos vadovas, žmogus iš esmės geras, bet abejingas savo darbui.
Mergina pakartojo: „Jūs žinote, šuo tarsi viską supranta ir naktimis tyliai kaukia, gedėdamas dėl savo kartaus likimo, jo akys net ašaromis pildosi“. „Nematėte, kaip verkia šunys, bet aš mačiau!” – staiga ji su kartėliu išrėžė ir nukreipė įšmirkusias akis.
Reikėjo pamatyti mano Vytautą tuo momentu. Jis tapo taip panašus į šį šunį, sulaužytą gyvenimo. Niekada nepamiršiu jo akių, tokios šuniškai maldaujančios malonės. O šalia – šuns akys. Mes ilgai žiūrėjome vienas kitam į akis. Giliai jo sieloje siautėjo emocijų audros, žmogaus išdavysčių jis nepamiršo, bet taip norėjo šeimos! Staiga jame pabudo noras gyventi!
Jis pradėjo gailiai staugti, lyg išleisdamas visą skausmą. Prie mūsų voljero bėgo visi prieglaudos darbuotojai. Daugelis verkė, neslėpdami ašarų. Vytautas klūpėjo prieš šunį, tarsi prašydamas atleidimo už visos žmonijos nuodėmes.
“Jį vadina Tikiu”, – pasakė vienas iš darbuotojų, perduodamas mums virves. Mus lydėjo visa prieglauda. Kažkas labai religingas slapčia mus peržegnojo. Ir šis kryžius amžinai sutvirtino mūsų trislapių sąjungą.
Vytautas užmiršo apie grynaveislio šuns pirkimą. Juk „nusipirkti šunį“ gana keistai skamba, ar ne? Ar galima nusipirkti draugą, o ištikimybė ir meilė parduodama?
Šuo džiugiai žingsniavo šalia mūsų, Vytautas paleido jį nuo pavadėlio, kad šis mėgautųsi laisve. Ir jis, atrodė, žinojo, kad su mumis bus iki pat galo ir daugiau niekada neverks…