Mindaugė pažvelgė į nuotrauką gražiame rėmelyje ir atsiduso. Jau praėjo dveji metai nuo vyro mirties. Kvaila nelaimė, nuo stogo nukritęs sniegas, smūgis… ir Kęstučio nebėra.
Jie tebuvo kartu vos dvejus metus ir nesuspėjo susilaukti vaikų. Iš mylimo vyro liko tik prisiminimai, nuotraukos ir jo mama, Aldona.
Aldona lankydavo Mindaugę, verkdama ir kaltindama ją, kad nesugebėjo pagimdyti jiems palikuonio.
– Būtum normali moteris, būtume turėję vaiką… – sakydavo ji. Mindaugė tik gūžtelėjo pečiais. Jai buvo sunku išgyventi netektį, bet kalta savęs nesijautė. Prieš apsisprendžiant dėl vaikų gimdymo, jie su vyru norėjo išspręsti būsto klausimą, planavo persikelti. Tačiau Kęstutis nesulaukė šios akimirkos.
Po vyro mirties, Mindaugė įniko į darbą, bandydama save kažkuo užimti ir atitraukti mintis. Ji dirbo be atvangos, imdavosi papildomų užsakymų, ir jau po metų, trisdešimto gimtadienio proga, persikraustė iš nuomojamo būsto į savus namus. Mažus, bet nuosavus.
Tėtis truputį padėjo, jis didžiavosi dukra ir palaikė ją visose situacijose. Bet po metų ir jo nebeliko. Širdis neatlaikė.
Mindaugė prarado vienintelį artimą žmogų. Ji liko viena, o tik Aldona nesiliovė bandyti parodyti „užuojautą“ ir simpatiją dėl jos skausmo.
Po laidotuvių Aldona atvažiavo pas Mindaugę ir nuo slenksčio pareiškė:
– Parašyk testamentą, kol nevėlu, Mindauge, – pasakė uošvė.
Mindaugė vos neišmetė puodelio iš rankų.
– Taip, taip. Kalbu rimtai. Niekas nėra apsaugotas nuo netikėtumo. Šiandien esi sveika, o rytoj, kas žino, kaip viskas pasisuks.
– Ką jūs norite tuo pasakyti?
– Tau jau trisdešimt, artimųjų neliko. Laikas pagalvoti apie kitus.
– Nesirūpinkite, Aldona. Nesu ministrė, mano santaupų užtektų socialinėms laidotuvėms, – nors ir pyktis knibždėjo viduje, Mindaugė pavertė viską į kvailą juoką, nusprendusi, kad uošvė dėl streso po naujų laidotuvių prarado nuovoką.
– Juokiesi, bet ne reikalo. Aš tavo vietoje butą užrašyčiau sūnėnams.
– Tikrai? Siūlote perrašyti visą mano turtą jūsų anūkams? – pakėlė antakius Mindaugė. Aldona turėjo jaunesnį sūnų, Giedrių, su kuriuo Mindaugė ryšių nepalaikė. Kęstutis, Mindaugės vyras, taip pat nebendraudavo su broliu, jie buvo labai skirtingi. Giedrius vedė anksti, susilaukė dukters ir išsiskyrė. Vedė antrą kartą, susilaukė sūnaus… ir vėl pasuko savo keliu. O prieš pusmetį Giedrius susirado naują žmoną.
– Perrašyti kol kas nereikia, bet testamentą sudaryk. Kitu atveju visas turtas atiteks valstybei!
– Aldona… gal jau namo laikas. Atrodo, jūs pavargote.
– Namie manęs laukia Giedrius su Lina, jie paprašė pagyventi mano bute, – prisipažino uošvė. – Nenoriu trukdyti jauniesiems, taip pat suprask mane.
– Tai netrukdykite. Kodėl aš turiu rūpintis? – nesuprato Mindaugė.
– Tikėjausi tavo pagalbos. Kadangi tavo tėvo butas dabar tuščias, aš ten apsistosiu, kol Giedrius savo reikalus sutvarkys. Jie planuoja imti hipoteką, kai tik Giedrius įsidarbins. Jau daiktus susirinkau, man tik reikia raktų nuo tavo buto. Nesijaudink, užimsiu tik vieną kambarį. Antrą galėsi nuomoti. Beje, jau radau norinčių. Rita su sūneliu ieško buto…
– Rita – Giedriaus antroji žmona?
– Taip, pameni ją? Puiki mergina. Mes puikiai sutariame… tegul pagyvena. Juk vis tiek prižiūriu anūką, nereiks važinėti, sutaupysiu.
– Kiek esate pasirengusi mokėti už nuomą?
– Aš?! – nustebo uošvė. – Aš tau kaip giminaite esu! Ir tu iš manęs pinigų prašai? Nemaniau, kad Kęstutis vedė tokią…
– Aldona, atleiskite, bet nei nemokamai, nei už pinigus gyventi jums neleisiu. Ir testamentą rašysiu tik savo vaikui, kuris tikrai mane pasieks. Visas gyvenimas dar prieš akis.
– Matai kokia! Trisdešimčia jau per vėlu gimdyti! Ir iš kur? Juk esi viena vieniša! Fantazuotoja. Žiūrėk, kad godumas tavęs nesugriautų! Liksi prie sudaužytos geldos. Dar prisiminsi mano žodžius ir apsiverksi! – uošvė susikūprinusi priminė raganą. Mindaugė norėjo ją išprašyti ir daugiau niekada neįleisti. Jai atrodė, kad visos nelaimės kilo iš Aldonos pavydumo, ir ji visuomet nemėgo Mindaugės, tvirtindama Kęstučiui, kad laimės jie nematys.
– Eikite, Aldona. Aš pati išspręsiu reikalus. Man jau trisdešimt metų, ir sveika galvą turiu. Jei ką, tegu viskas valstybei atitenka, o ne jums.
Uošvė kažką murmtelėjo ir išėjo, trinktelėjusi durimis. Kitą dieną Mindaugei paskambino Giedrius ir pradėjo ant jos šaukti, kaltindamas, kad po jos apsilankymo motinai pasidarė bloga.
Mindaugė suprato, kad jei nori gyventi ramiai, turi atsikratyti uošvės ir jos šeimos. Ji išstatė savo butą pardavimui. Pirkėjai atsirado greitai. Po to Mindaugė sutvarkė paveldėjimo dokumentus ir pardavė tėvo butą. Už šiuos pinigus ji nusipirko didesnį būstą ir persikėlė į naują gyvenimą be senų „giminaičių“. Niekas nebežinojo jos naujo adreso ir netrukdė planuoti ateitį.