– Kaip gi tave užklupo, kvailioji tu, senos kepsnies! Kam dabar su kūdikiu reikalinga? Kaip jį auginsi? Nei pagalba, nei parama – žinok tai! Išauginau tave, o dabar dar ir tavo našta! Susirink daiktus ir dingsk iš mano akiratį!
Gabija klausėsi riksmų, žemai nuleidusi galvą. Paskutinė viltis, kad teta bent laikinai leis pasilikti, kol susirastų darbą, sudužo kaip stiklinė lėkštė.
– Jei tik mama būtų gyva…
Tėvo mergina niekad nemačiusi, o motiną prieš penkiolika metų sutrynė iš smalsumo išbėgęs girtas vairuotojas. Globos namuose jau ruošėsi ją išvežti, kai staiga pasirodė tolima giminaitė – trečiųjų giminės motinos sesuo. Ši, turėdama nuosavą namą ir stabilias pajamas, be vargo įformino globą.
Teta gyveno mažame pasienio miestelyje, kur vasarą žaliuoja sodai, o žiemą lietus plaka į langus. Mergaitė niekada nebadavo, drabužiai – švarūs, o darbų namuose su kiemu ir gyvuliais visada buvo per akis. Gal ir trūko motiniškos šilumos, bet kas tuo rūpintųsi?
Gabija mokėsi gerai. Baigusi mokyklą, įstojo į pedagogikos universitetą. Linksmos studentų dienos nuskriejo greitai, ir štai – laisvės pabaiga, egzaminai, grįžimas į pažįstamus miestelio kiemus. Tačiau šį kartą šis sugrįžimas širdies nešvietė.
Išsikriokiavusi, teta pagaliau nurimsta:
– Viską, dingstam, kad akių neužeidinėtum.
– Tetule Ona, gal bent…
– Baigta!
Gabija tyliai paima lagaminą ir išeina į gatvę. Ar ji galvojo, kad grįš čia taip? Pažeminta, apleista, dar ir sunkiai nešiojanti – nors laikas trumpas, bet nusprendė prisipažinti apie nėštumą. Slėpti nebegalėjo.
Reikėjo rasti bent kokį prieglobstį. Mergina ėjo ir ėjo, pasinėrusi į mintis, nieko aplink nematydama.
O vasara buvo karščiausioje pūksnyje. Soduose brębo obuoliai, kriaušės, gausiai auksavo abrikosai. Slyvų krūmai po tamsiais lapais slėpė mėlynai-vysninius vaisius. Iš kiemų viliojo uogienės kvapas, keptos kiaulienos ir šviežių bulvių blynų. Skaudžiai norėjosi gėrimo. Gabija prisiartino pie tvoros ir pašaukė moterį, stovinčią prie lauko virtuvės:
– Šeimininke, ar galėtumėte vandens?
Aldona, tvirta penkiasdešimtmetė, atsisuko į balso pusę:
– Įeik, jei su gera širdimi.
Iš kibiro atsikvėpė stiklinę ir padavė merginai. Ši atsitiesė ant suolo ir gobšiai atsigėrė.
– Gal galėčiau trumpai pasėdėti? Oras kaitina.
– Sėdėk, mieloji. Iš kur būsi? Matau, su lagaminu.
– Baigiau studijas, noriu įsidarbinti mokytoja. Bet būsto neturiu. Gal žinote, kas kambarį nuomuoja?
Aldona įžiūrėjo į merginą. Švari, tvarkinga, bet lyg nusiminusi sunkiom mintim.
– Gali pasilikti pas mane. Brangiai nereiks, tik laiku mokėk. Jei sutinki, parodysiu kambarį.
Moteris džiaugėsi – bus bendražygė, o papildomi eurai niekada nekenkia. O tolimame miestelyje, toli nuo sostinės, papildomų uždarbo nelauk. Sūnus gyveno toli, retai lankydavosi. Ilgų žiemos vakarų bus su kuo praleisti.
Gabija, vis dar netikėdama staigia sėkme, skubiai sekė šeimininke. Kambarys nedidelis, bet jaukus – langas į sodą, stalas, dvi kėdės, lova ir senoka spinta. Užteks. Susitarė dėl mokesčio, ir mergina, persirengusi, nuėjo į švietimo skyrių.
Ir prabėgo dienos. Darbas, namai, darbas. Gabija nespėjo plėšyti kalendoriaus lapų – taip greit skriejo metas.
Susidraugavo su Aldona, kuri pasirodė šilta ir širdinga. Ir ši prisirišo prie kuklios merginos. Pagal galimybes Gabija padėdavo namų ruošoje, o vakarais dažnai arbatą gerdavo besėdėdamos sodo altanoje – juk pietuose šalta ruduo ateina vėlai.
Nėštumas tekėjo lengvai. Jokio toksikozės, veidas švarus, tik pilvas jau gerokai išsipūtęs. Mergina papasakojo Aldonai savo paprastą istoriją. Tūkstančiai tokių nutinka kasdien.
Antrame kurse Gabija įsimylėjo. Ne bet ką – gražuolį Arvydą, vienintelį turtingų universiteto dėstytojų sūnų. Tėvai nenorėjo leisti sūnui į sostinę. Jo kelias buvo nubrėžtas – studijos, magistratūra, dėstymas. Protingas, išauklėtas jaunuolis visada buvo kompanijos siela ir, žinoma, merginų dėmesio objektas. Tačiau jis atkreipė dėmesį būtent į drovų Gabiją. Gal patiko jos kukli šypsena, minkšti rudieji akys ar trapi figūrėlė? O gal įžvelgė giminingą sielą? Sunku pasakyti. Likusius studijų metus jaunuoliai beveik nesiskyrė. Ateitis Gabijai rodėsi rožinė.
Tą dieną mergina prisimindavo iki smulkmenų. Ryte staiga suvokė, kad negali žiūrėti į maistą, kad nemalonūs kvapai verčia pykinti. O svarbiausia – vėlavimas! Kaip ji galėjo pamiršti? Nusipirkęs nėštumo testą, jis patvirtino – dvi juostelės. Valstybiniai egzaminai nosyje, o čia toks siurprizas! Kaip Arvydas priims žinias?
Staigi švelnumo banga apipylė merginą.
– Mažute… – sušnibždėjo Gabija, glostydama pilvą.
Sužinojęs, Arvydas tą patį vakarą supažindino Gabiją su tėvais. Susitikimas liko ašarų atmintyje. Jo tėvai pasiūlė abortą ir išvykti iš miesto. “Arvydui reikia siekti karjeros, jūs – nepora.”
Pokalbio su sūnumi detalių mergina nežinojo. Kitą dieną jis tyliai padėjo ant stalo voką su pinigais ir išėjo.
Apie abortą Gabija negalvojo. Jau mylėjo mažylį. Tai jos vaikas. Bet sunku bus be paramos. Po trumpų apmąstymų nusprendė paimti pinigus – jie tikrai pravers.
Aldona, išgirdusi istoriją, moteriškai užjautė:
– Viskas gyvenime būna. Tai ne pats baisiausias dalykas. Šauniai padarei, kad neištrinai nekaltos sielos. Vaikas bus paguoda, o gal viskas susitvarkys.
Bet Gabija negalėjo klausyti apie suderinimą su Arvydu. Jautėsi išdavystę. Kaip jis galėjo taip lengvai atsisakyti?
Laidas bėgo. Gabija jau nedirbo, ėjo kaip antis, svirduliuodamasi. Nervingai laukė, kada pasirodys mažylis. Ar berniukas, ar mergaitė – ultragarsas neatskleidė. Svarbu – sveikas.
Vasario pabaigoje, šeštadienį, prasidėjo kontrakcijos. Aldona nugabeno į gimdymo namus. Gimimas buvo lengvas – Gabija pagimdė sveikatą berniuką.
– Matukas, Mateli… – šnabžda mergina, glostydama putlią skruostą.
Susipažino su kitomis gimdyvėmis. Jos papasakojo, kad prieš dvi dienas įtakingo pasienio būrio viršininko partnerė pagimdė mergaitę. Tačiau paaiškėjo, kad jie neturėjo santuokos, o moteris, visą laiką skundusis nenorėjimu vaikų, paliko kūdikį ir pabėgo.
– O vaikas?
– Maitina iš butelio, bet slaugė sako – geriau prie krūtinės. Kas apsiims?
Per maitinimo valandas atnešė mergaitę.
– Gal kas pamaitins? Silpnutė… – slaugė žvelgė į jaunas motinas.
– Duokit man. Gaila kūdikio. – Gabija atsargiai padėjo sūnų ir paėmė mergaitę.
– Oi, baltytė! Mažytė! Pavadinsiu ją Austėja.
Lyginant su raumeningu Matuku, mergaitė atrodė nykiu. Gabija priglaudė prie krūtinės – kūdikis mėgavosi, bet greitai užmigo.
– Sakiau – silpnutė, – tare slaugė.
Nuo tada Gabija maitino du.
Po dviejų dienų į palatą įžengė slaugė ir pranešė – mergaitės tėvas nori matyti moterį, maitinančią jo dukrą. Taip Gabija susipažino su pasienio būrio viršininku kapitonu Vyt