Galėjau padaryti didžiausią klaidą – palikti tėvą vienišą.

Aš galėjau padaryti didžiausią klaidą – palikti tėtį vieną

Gyvenimas neatleidžia, kai atidėlioji tikrai svarbius dalykus

Kartais mums tereikia vieno momento, vieno kažkieno žodžio ar istorijos, kad priverstų susimąstyti ir pabusti. Kartais, norint pamatyti, kiek toli nuėjome savo prioritetuose, reikia tiesiog… atsitraukti nuo savęs. Dabar, atsigręždama atgal, su siaubu suprantu – dar truputis, ir būčiau palikusi savo tėtį vieną su tyla, kuri po truputį ardo sielą.

Mano vardas Ernesta, man 41 metai, gyvenu Vilniuje, dirbu buhaltere privačioje įmonėje. Ištekėjusi, auginu du vaikus. Įprastas gyvenimas, kaip ir tūkstančių moterų: darbas, šeima, buitis. Nuolat trūksta laiko, galva sukasi nuo darbų, viskas „vėliau“. Būtent tas „vėliau“ kažkada vos neatėmė iš manęs brangiausio – galimybės tiesiog būti šalia to, kuris man padovanojo gyvenimą.

Dvi dienos prieš šv. Mikalojaus šventę sėdėjau biure. Šventė buvo ant nosies, vyras turėjo vardadienį. Galvoje sukosi patiekalų sąrašai, svečiai, tvarkymas. Viršininkas pakvietė pasikalbėti, jautėsi įtampa pokalbyje. Kad neišprotėčiau, laukdama, pradėjau beprasmiškai naršyti naujienas, puslapius, kol atsitiktinai aptikau pasakojimą, kuris smogė kaip žaibas.

Pasakojimas buvo apie vienišą senelį, kuris metai iš metų laukė, kol vaikai ir anūkai jį aplankys. Skambino, rašė, užsimindavo. Viskas buvo bergždžia. Tuomet jis ėmėsi beviltiško žingsnio – išsiuntė jiems… savo paties nekrologą. Laiškai, kuriuose praneša apie savo „mirtį“. Tik tada jie surado laiko, pinigų ir jėgų atvažiuoti. Tik tada pamatė, kaip jis paseno, kaip buvo vienišas.

Ši istorija tiesiog išdegino viską, kas buvo mano galvoje. Dingo mintys apie užkandžius, stalo serviravimą, šeimos nuoskaudas, darbo lentelės. Likęs vienas vaizdas – mano tėčio.

Mano tėtis – stiprus, tylus, labai santūrus žmogus. Po to, kai prieš šešerius metus nebebuvo mamos, jis laikėsi. Tada jį palaikė mano dėdė, pora senų draugų, kaimynai. Jis tarsi laikėsi už jų kaip už paskutinės gijos į normalų gyvenimą. Tačiau metai bėgo. Vienas mirė, kitas išvyko pas vaikus į Izraelį, kaimynai pasikeitė, pažįstami dingo. Tėtis liko vienas senajame bute Kaune. Mes su juo kalbėdavomės telefonu, bet vis dažniau girdėjau tylias pauzes. Ilgas, sunkias.

Tą dieną, sėdėdama biure priešais viršininką, nebemačiau nei vieno žodžio. Linkčiojau, pasirašinėjau dokumentus, bet viduje šaukė balsas: „Palikai tėtį vieną. Pamiršai, kas tau šluostė kaktą, kai sirgai, kas nešė tave ant pečių, kai pavargdavai, kas taisė tavo dviratį ir glostė galvą, kai verkdavai į pagalvę dėl prastų pažymių.“

Parbėgau namo, surinkau visus. Vyrui, vaikams – griežtai ir aiškiai: „Aš važiuoju pas senelį. Šiandien. Keletui dienų. Jei norite, važiuokite kartu.“

Mano nuostabai, niekas neprieštaravo. Vyras tik palinksėjo galva. Ir štai po dienos buvome jau Kaune.

Tėtis stovėjo prie durų, tarsi laukdamas. Nesukėlė nuostabos. Neklausinėjo. Tiesiog apkabino mane ir ilgai tylėjo. Visi kartu praleidome šventes. Kepėme žuvį, valgėme mamos pyragus pagal jos receptą, žaidėme su vaikais loteriją, prisiminėme praeitį. Mačiau, kaip jis keičiasi. Kaip iš nusilpusio senelio vėl tampa tuo tėčiu, kurį prisiminiau iš vaikystės.

Ir supratau: mes dažnai pamirštame, kad artimi žmonės sensta. Kad jiems vienatvė – ne įprotis, o nuosprendis. Kad jiems nereikia mūsų pinigų, siuntinių, atvirukų. Jiems reikia mūsų buvimo. Mūsų laiko. Mūsų akių priešais jų akis.

Grįžusi namo peržvelgiau visą savo gyvenimą. Aš dažniau važinėjau pas tėtį. Kas vakarą kalbamės telefonu. Įjungiu vaizdo skambutį, kad jis matytų anūkus. Mes juokiamės, ginčijamės, dalinamės naujienomis. Ir dabar aš tikrai žinau: jei tada nebūčiau perskaičiusi tos istorijos, būčiau likusi su tuštuma viduje.

Todėl, jei skaitote tai ir seniai neskambinote mamai ar tėčiui – nelaukite tinkamo momento. Jis neateis. Paskambinkite dabar. Pasakykite „myliu“. Spontaniškai atvykite. Tiesiog būkite šalia. Neleiskite jiems pasijusti, kad tapo jums šešėliu. Nes vieną dieną galite atvykti per vėlai.

Aš galėjau jį prarasti – ne tiesiogine prasme, o emociškai. Ir tada jau nieko nebūtų buvę galima sugrąžinti. Bet dabar žinau: nėra nieko svarbiau, nei padaryti laimingais tuos, kurie už mus paaukojo savo jaunystę.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

11 − five =

Galėjau padaryti didžiausią klaidą – palikti tėvą vienišą.