Per gera mažam miesteliui

Per Aukštumalą – per daug gera

Kai Austėja suprato, kad sesija užsitęs, net širdis džiaugsmu plakti sustojo. Praeitą vasarą praleidus tėviškėje, ji jau žinojo – grįžti nenori. Kol mokėsi kolegijoje, gyveno prie dėdės Vilniuje. Pripratusi prie miesto ritmo, į gimtąjį Užpalių kaimelį žvelgė lyg į svetimą planetą.

Universitetas išmokė savarankiškumo, o kaimo gyvenimas dabar atrodė kaip iš baimių sapno. Net žmonės čia atrodė keisti – lyg gyventų už stiklo sienos. Nė kavinės su avižų latte, nė klubų, nė normalaus interneto. Autobusas į miestą – kartą per dieną, o gatvėse tik šunys loja ir gaidžiai rytą skelbia.

„Ar čia išvis XXI amžius?“ galvojo mergina, žiūrėdama pro priemiestinio traukinio užsipurvinusį langą. Miškai, laukai, o po Utenos sustojimo – dar vienas autobuso maršrutas. Senas Liazas, drebantis ant grįdų, atgabeno ją į tėvų namus.

„Leisk apkabinti! Visus metus tavęs ilgavausi!“ sušuko motina Ieva Stankevičiūtė, apkabinusi dukrą.
„Mam, užteks jau“, atkirto Austėja, bet šypsena vis dėlto nuslīdo.
„Kodėl tokia niūri? Čia gi namai! O vasara tik prasideda!“
„Būtent tai ir gąsdina“, atvėrė mergina rankas. „Vasara čia…“
„Orašvarstis švarus! Žmonės paprastesni, bet širdingesni“, tvirtino motina.
„Per daug širdingi – viską apie visus žino. Kaip tėtis sakydavo: viename kaimo gale žąsis kiaušą deda, kitame jau žinia sklinda!“
„Ne visai taip jis kalbėdavo“, nusišypsojo Ieva. „Bet tai neblogai – toks gyvenimas žmones dorina.“

Austėja mėgino suderinti du pasaulius. Priprato prie gaidžių riksmo, daržovių skynimo, net prie kultūros namų vakarų su akordeonų ansambliais. Bet kaimynų mentalitetas kėlė pyktį. Kodėl jie nieko nesikeičia? Kodėl nebando mokytis, kelti savo lygį?

„Jie tiesiog myli savo gyvenimo būdą“, bandė raminti motina.
„Bet juk galima derinti! Aš su mokytoja lietuvių kalbos kalbėjau – ji net nežino, kas yra semiotinė triada!“
„Ji moko vaikus rašyti be klaidų, o ne mokslinius terminus“, atkirto Ieva. „Ar tu žinai, kaip bulves sodinti, kad per salą neiššaltų? Ar gali išskirti nuodingą grybą nuo valgomo? Čia jų universitetai.“

Vieną vakarą Austėja pamatė, kaip kaimynė Ona su virve ištraukė iš griovio užkliuvusią avį. Senasis Petras sutaisė sulaužytą traktoriaus dalį per pusvalandį. O vaikai, bėgdami per pievas, žinojo kiekvieną uogų krūmą. Gal motina buvo teisi?

„Gal aš čia ne per daug išmintį iš antausio laižau?“ susimastė mergina, žiūrėdama į saulėlydžio auksu nudažytus laukus. Mieste ji mokėjo kalbėti apie postmodernizmą, bet čia – kaip vaikas, nežinantis elementarių gyvenimo įgūdžių.

Vasaros pabaigoje Austėja stebėjosi – kodėl dabar taip skaudėjo atsisveikinant? Kaimo bibliotekoje palikti nemokami anglų kalbos kursai, o vaikų piešiniai su miestų siluetais kabėjo jos kambaryje. Gal čia ir buvo tas balansas – mokytis vieniems ir mokyti kitus?

„Sekmės studijoms!“ sušuko motina, stovėdama prie tų pačių geltonų vartų.
Traukinys ėmė greitėti. Austėja glostė sąsiuvinį su užrašu: „Reikia suorganizuoti nemokamus seminarus kaimo bendruomenei“. Dabar ji jau žinojo – tikras išsilavinimas prasideda ten, kur nustoji manyti, kad esi protingesnė už kitus.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

4 × five =

Per gera mažam miesteliui