„Aš nieko nepamiršau“
– Kažkaip per dažnai pastaruoju metu lankotės seserį ligoninėje, kiekvieną dieną bėgate pas ją su pilnais krepšiais, – netoli sakė Andrius savo žmonai Rūtai, kai ji vėl grįžo iš ligoninės ir jie sėdo prie vakarienės stalo.
– Kodėl tau tai taip rūpi? – nustebo Rūta.
– Manęs tai per daug neerzina. Aš suprantu, tai tavo tikra sesuo. Bet ji nėra sunkios būklės ir be tavęs, kas ją aplanko: vyras, dukra, sūnus su marti… Kodėl tu turi bėgti ten kiekvieną dieną? Ar ten dirba simpatiškas gydytojas, dėl kurio kiekvieną dieną lankai seserį?
– Kaip tu gali kalbėti tokias nesąmones, Andriau! – sušuko Rūta. – Ką tu išvis galvoji? Be to, Katrynos gydytoja yra moteris. Taigi tavo teorija žlugo…
– Na gerai, Rūta, tikrai, paaiškink. Kodėl būtina kiekvieną dieną po darbo eiti į ligoninę lankyti seserį? Keli dabar šeštą valandą ryto, ruoši visokius gėrimus, sultinius… Tada po darbo bėgi namo, susikrauni krepšį ir leki į ligoninę? Ką čia, toks savęs kankinimas. Tu jau pavargai, nemiegi gerai. Žiūrėk, mėlynės po akimis…
– Gerai, papasakosiu, kitaip nepaliksi manęs ramybėje, – atsiduso Rūta, nurydama nuo stalo indus. – Dabar užvirsiu arbatos ir pasikalbėsime.
– Gerai, – apsidžiaugė vyras, – o tai aš tikrai nieko nesuprantu…
***
Septyniolikmetė Rūta Večerskytė, baigusi mokyklą, atvyko į didelį miestą, kad įstotų į universitetą ar technikumą, kaip pasiseks. Ji gimė ir užaugo nedideliame miestelyje, neturėjo ten galimybės tęsti mokslus ir įsigyti specialybės. O Rūta labai norėjo gauti diplomą ir tapti teisininke.
Tačiau egzaminus universitete ji neišlaikė, bet vis dėlto pavyko įstoti į teisės technikumą, ir tai jai suteikė daug džiaugsmo. Nenorėjo grįžti į miestelį, kur nebuvo jokių perspektyvų. Dirbti pardavėja, kaip jos mama, jai nesinorėjo. Be to, gyvenimas miestelyje buvo nepatrauklus.
Rūta tvirtai nusprendė tvirtai įsitvirtinti mieste. Išmokti, susirasti darbą ir pasiruošti asmeninį gyvenimą. Į miestelį ji važiuos svečiuotis, padės tėvams, kai pati stovės ant kojų. Ir ji net neabejojo, kad taip ir bus, ji turėjo labai toli siekiančių planų.
Mokykloje Rūta draugavo su Vytaru Kalinausku, klasės draugu. Bet Vytaras, kitaip nei Rūta, nebuvo spontaniškas gyvenimo mieste, ir niekur iš savo gimtojo miestelio išsikraustyti nesiruošė. Iškart po mokyklos įsidarbino šeimos ūkyje, kur jau dirbo jo tėvai, ketino išeiti į kariuomenę ir grįžti tęsti darbą ūkyje… Būtent toks gyvenimas jį traukė.
Rūta, visa tai žiūrėdama, lengvai su Vytaru išsiskyrė, suvokdama, kad jis nėra jos svajonių vyras. Jiems nebebuvo bendros ateities. Vytaras taip pat nesiparino ir vos po pusės metų, sulaukęs aštuoniolikos, vedė Aliną, kuri seniai jautė jam potraukį, ir dabar jis taip pat atkreipė į ją dėmesį.
Įstojusi į technikumą, Rūta gavo vietą bendrabutyje ir pradėjo pratintis prie naujo gyvenimo. Ji stengėsi gerai mokytis, kad gautų didesnę stipendiją. Tėvai kas mėnesį jai siųsdavo pinigus ir Rūta, pasakysime, nebadavo. Nešvaistė pinigų, bet badauti visai nereikėjo.
…Tą rudenį dieną Rūta prisimena kaip vakar… Grįžo autobusu iš mokslinės bibliotekos, kur ruošėsi seminarui apie civilinę teisę. Bibliotekoje užsibuvo iki vakaro ir grįžo piko metu, žmonės grįžinėjo iš darbo, visuomeninis transportas buvo perpildytas.
Rūtai sunkiai pavyko įsisprausti į žmonių pilną autobusą, bet laukti kito nesinorėjo. Juk nežino, ar kitas bus mažiau pripildytas… Tuo metu ji nenorėjo stoviniuoti stotelėje, bet nenorėjo ir kitą valandą laukti, kol galės važiuoti.
Išlipusi iš autobuso, kur jautėsi kaip silkė statinėje, Rūta palengvėjo atsikvėpusi, ir tuo metu su siaubu pastebėjo, kad jos rankinė perpjauta… Mergina išsigando, susipratusi, kad jai buvo pavogta piniginė…
Tai nebuvo retas reiškinys, kišenvagiai nuolat vogė, naudodamiesi autobusų spūstimis ir keleivių neatidumu… Rasti asmenį, kuris tai padarė, buvo beveik neįmanoma.
Tačiau blogiausia buvo tai, kad šiandien Rūta gavo stipendiją ir vakar tėvų siųstą piniginę perlaidą, ir visi šie pinigai buvo piniginėje. Ji nespėjo padėti jų po čiužiniu, kaip įprasta. Ir štai dabar piniginė paimta, o ji liko be cento…
Sąlygas dar pablogino tai, kad neseniai Rūta kalbėjosi su tėvais, ir motina pranešė, kad tėvo atlyginimas vėluoja, todėl paprašė būti ekonomiškesne, saugoti pinigus, nes nežinojo, kada galės vėl juos jai atsiųsti.
Sakyti, kad Rūta buvo šokiruota, nepakanka. Ašaros sruvo skruostais, ji kaltino save, kad neperdėjo pinigų į saugią vietą laiku ir kad autobuse nebuvo pakankamai atidi. Juk girdėjo apie panašius atvejus. Jos grupės draugę neseniai taip pat buvo apiplėšė troleibuse. O dabar Rūta pati tapo vagies auka…
Kreiptis į policiją nebuvo prasmės. Ką ji galėtų pasakyti? Ji neįsiminė nė vienojo iš veidų, su kuriais važiavo autobusu. Ir pabandyti rasti vagį buvo kaip ieškoti adatos šieno kupe, nes tiesiog neįmanoma rasti kas pavogė jos piniginę.
Tuo metu tikriausiai jau pigi kinietiška piniginė buvo kažkur atliekų dėžėje arba griovyje, o pinigus jau pasiėmė vagis… Visi jos pinigai… Kaip ji dabar gyvens? Ką valgys? Iš maisto liko tik margarino pakuotė, dvi svogūnai, arbata, šiek tiek grikių ir makaronų. Aišku, mėnesiui šių atsargų neužteks.
– Kodėl verki? – paklausė Jolanta, kambario draugė, pamačiusi Rūtą verkiant.
Ji papasakojo apie incidentą.
– Na taip… – ištarė Jolanta. – Tau nepasisekė. Bet tu pati kalta. Kas neša visus pinigus kartu? Reikėjo suspausti rankinę prie savęs kaip kokią vertybę arba pinigus įkelti į apatinius ar liemenėlę. Tokie laikai, reikia būti nuolat budriam ir viską stebėti… Tu, Rūta, puikiai mokaisi, bet kitose srityse elgiesi kaip, atleisk, kvaila višta…
Rūta pati tai puikiai suprato ir Jolantos žodžiai jai nebuvo visiškai lengvi… Ji neįsižeidė, kad kambario draugė ją pavadino kvaila višta. Būtent taip ji pati dabar jautėsi… Bet laiko atgal neatversi ir nieko jau nebeįeisi. Pinigus susigrąžinti nebeįmanoma, o gyventi kažkaip reikia.
Mintis kreiptis į pokalbių punktą ir paskambinti tėvams Rūta atmetė. Jai buvo gėda pripažinti mamai ir tėvui, kad ji tokia neatsargi. Jie jau susiduria su finansiniais sunkumais, tėvo atlyginimas atidedamas, ir jie gyvena iš to, ką mama uždirba parduotuvėje. O ji beveik visą savo atlyginimą sunaudoja maisto produktams. Valgyti reikia, be to, be Rūtos dar yra jaunesnioji dukra Kotryna…
Tikriausiai teks ieškoti darbo, pagalvojo Rūta. Tai padaryti įmanoma, bet kas jai iškart sumokės? Pirmiausia teks dirbti mėnesį arba bent dvi savaites, kad gautų avansą… Nors avanso nesuteikia naujai dirbantiems… Ką daryti? Atrodo neįveikiama situacija…
– Noriu, aš tave supažindinsiu su „dėde“? – netikėtai pasiūlė Jolanta.
– Su kuo? – iškart nesuprato Rūta.
– Na juk žinai, su turtingu vyru, kuris tave išlaikys mainais už… na manau, kad supranti. Ar reikia paaiškinti?
– Nereikia, suprantu…
– Gerai, kad supranti. Na, tai, graži tu esi, todėl norinčių bus nemažai… Ir busi visiškai aprūpinta.
Jolantos pasiūlymas Rūtai buvo visiškai nepriimtinas. Mintis tapti kokio nors turtingo senuko meiluže, parduoti save už pinigus, Rūtai buvo šlykšti… Ji žinojo, jog jos kambario draugė nesibodėjo tokio gyvenimo būdo ir dėl to neturėjo materialinių sunkumų, bet Rūtai šis būdas buvo labai nemalonus…
– Na tai kaip, supažindinti? – vėl pasiūlė Jolanta.
– Ne, – papurtė galvą Rūta, ir po akimirkos pagalvojusi paklausė. – Jolanta, ar tu negalėtum man paskolinti truputį pinigų? Iki stipendijos. Aš neturiu nė cento.
– Atleisk, bet negaliu paskolinti. Viską išleido rūbams ir kosmetikai, liko tik truputį maistui. Bet mano pasiūlymas dėl pažinties lieka galioti, jei ką. Taigi pagalvok. Nors aš tavo vietoje ilgai nesvarstyčiau. Žinai, kai neturi ką valgyti, apie moralinius principus negalvoji.
Rūta nieko neatsakė Jolantai, apsisuko į sieną ir vėl ramiai pravirko. O netrukus, net pati nepastebėdama, užmigo…