Deivydas stovėjo tarpduryje, laikydamasis grėsmingos nuostatos, kuri rodė, kad jis nejuokauja.
Jūratė tuo metu plovė indus ir netgi pagalvojo, kad dėl vandens triukšmo jai viskas išsigalvojo.
Išjungusi vandenį, ji paklausė savo vyro dar kartą:
– Ką tu sakei?
– Noriu atlikti mūsų vaiko DNR testą.
– Kam to reikia? – klausė Jūratė, valydama rankas.
– Nes manau, kad sūnus ne mano.
Tai buvo staigmena… Jų sūnui Tadui jau buvo ketveri metai. Aišku, Deivydo negalima vadinti metų tėvu, bet sūnų jis visada mylėjo. Leisdavo su juo laiką, pirkdavo žaislus, netgi kartais likdavo su juo vakare, kai Jūratei reikėdavo kur nors eiti.
Niekada gyvenime jis neužsimindavo apie tai, kad abejoja tėvyste. Be to, jam nebuvo jokios priežasties abejoti. Jūratė ir Deivydas susituokė prieš šešerius metus, o po metų Jūratė sužinojo, kad laukiasi.
Tas laikotarpis buvo laimingas, ir Jūratė, be abejo, neturėjo nieko kito šalia. Taigi kodėl visa tai dabar?
– Gal galiu paklausti, kodėl tu taip nusprendei? – pasitikslino moteris.
Deivydas iškart šyptelėjo. Tada nedraugiškai pažiūrėjo į savo žmoną.
– Štai! Jau bandai mane atkalbėti! Jei tavo sąžinė būtų švari, tau nebebūtų ko bijoti!
Tai atrodė kaip kažkokia nesąmonė.
Didelės meilės tarp Jūratės ir Deivydo nebuvo, bet moteris be abejo manė, kad visa tai yra pasaka. Kas iš tikrųjų yra ta jūsų meilė? Jei tau su žmogumi gera, vienas kitą gerbiat, neapgaudinėjat, tai iš esmės yra ta pati meilė.
Tačiau niekada per visus santuokos metus jos vyras taip jos nežemino kaip dabar. Jie visada turėjo pagarbą ir pasitikėjimą, o dabar jis atvirai pateikia jai tokius kaltinimus!
– Aš tavęs nestabdau, – kuo ramiau per sakė Jūratė. – Tiesiog man įdomu, kodėl po ketverių metų nuo Tado gimimo tu staiga pradėjai galvoti, kad tai ne tavo sūnus?
– Jis net nėra panašus į mane! – vyras pateikė, kaip jam atrodė, neabejotiną argumentą. – Aš šviesus, ir visi mano šeimoje yra šviesūs, o Tadas yra su tamsiais plaukais ir rudaakėmis akimis!
– O nieko, kad aš pati turiu tamsius plaukus ir rudaakes akis? – klausė Jūratė. – Ir jis yra mano tėčio kopija, pats juk tai matai!
– Nematau, – iš karto paneigė žmonos žodžius Deivydas. Nors dar prieš pusmetį jis stebėjosi, kaip Tadas panašus į senelį. – Bet matau, kaip jis panašus į tavo kolegą!
– Į kurį? – iš smalsumo paklausė Jūratė.
– Į tą, į Algį!
Jūratė negalėjo susilaikyti nesijuokdama. Dar prieš nėštumą ji dirbo baldų parduotuvėje vadybininke, ir ten buvo darbininkas Algis. Ir, tiesą sakant, Tadas visai į jį nepanašus. Tik tamsiais plaukais.
– Deivydai, tai nesąmonė, – galva papurtė Jūratė. – Tu puikiai žinai, kad niekada tavęs neapgavau!
– Taip ir mums mama ir sesuo sakė, kad tu nepripažinsi! Bet nori nenori, aš vis tiek atliksiu testą!
Pasirodė, kad viskas aišku.
Jūratė buvo iš tų žmonių, kurie visiems patiko. Maloni, lengvai bendraujanti, pasiruošusi padėti. Bet kartu joje buvo ir stipri valia, kuri neleido kitiems žmonėms su ja elgtis netinkamai. Jei kas nors jai nepatiko, ji visada apie tai kalbėjo. Ir niekada neliko niekam paklūstanti.
Su uošve santykiai nepavyko iš pradžių. Tiksliau sakant, pradžioje Deivydo mama jai atrodė maloni moteris. Visada padengdavo stalą, kai jie su vyru atvykdavo į svečius, sakydavo jai komplimentus, nepamiršdama paminėti, kaip jos sūnui pasisekė, kad sutiko tokią nuostabią laimę ir grožį. Ir Jūratė džiaugėsi, kad jai taip pasisekė su uošve, nes, klausydo, daugumoje atvejų uošvės yra raganos, o jai – mieliausia moteris.
Bet netrukus paaiškėjo, kad ši mieliausia moteris prie stalo jai šypsojasi, o už nugaros kalba apie Jūratę šlykščias kalbas. Kad ji kvaila, bloga šeimininkė ir netgi baisiai negraži. Ir dėl pastarojo buvo labai skaudu, nes Jūratė, objektyviai, buvo labai simpatiška.
Žinoma, kad Jūratė to neatleido be atsako. Ir per kitą vizitą ji išdėstė viską, ką galvoja, nepamiršdama pabrėžti, kad uošvė nuspręstų nuomonę apie ją.
Tuomet visa bloga moters prigimtis ir atsiskleidė. Bet Jūratė šią problemą sprendė paprasta – nustojo bendrauti su ja. Vyras važinėdavo į svečius, taip pat ir su sūnumi, bet pas save Jūratė jos nebekvietė.
Deivydo sesuo buvo tokia pat kaip jo mama. Taip pat mėgo apkalbinėti ir šmeižti visus. Visada visi buvo kalti dėl visko. Ir dėl to, kad vyras paliko (nors tiesiog sužinojo apie meilužį), ir kad ją iš darbo išmetė (pagavo vagystę), ir kad bute elektrą atkabino (na kaip kitaip: pusę metų nemokėjo!). Iš pradžių Jūratė bandė su ja rasti bendrą kalbą, bet suprato, kad dėl sąžinės negali kurti iliuzijos, kad supranta jos problemas ar pritarti joms.
Dabar paaiškėjo, kad mylima mama ir sesuo inspiravo jos vyrui nejaukius dalykus. Matyt, seniai perkalbėjo jam galvą ir vis dėlto pasiekė savo tikslą.
Jūratė nusprendė, kad suteiks Deivydui šansą apsigalvoti. Ji atsisėdo prie stalo ir paprašė vyro prisėsti.
– Deivydai, juk žinai, kad tavo artimieji, švelniai tariant, manęs nelabai mėgsta. Jie tau į galvą įdėjo kažkokią nesąmonę, dėl kurios mūsų santuoka gali žlugti.
– Jei tau nėra ko slėpti, – tam abejingai tarė vyras, – tada atliksime testą.
– Gerai, – pritarė Jūratė. – Atliksime. Bet turime susitarti dėl vienos sąlygos.
– Kokios dar? – šyptelėjo Deivydas.
– Kai testas parodys, kad vaikas tavo (o jis tai parodys), tu susirinksi daiktus ir išvažiuosi pas savo mamą. Ir mudu išsiskirsime.
– Kodėl? – susiraukė Deivydas.
– Nes aš negyvensiu su vyru, kuris manimi nepasitiki, nors tam nė nėra jokio pagrindo. Jeigu tavo mamos nuomonė tau svarbesnė – pirmyn! Bet jei vis dėlto svarstysi savo galva, suprasi, kad niekada tavęs neišdaviau.
Deivydas pamąstė. Moteris jau tikėjosi, kad jos vyras susivoks ir liausis švaistyti jėgas nereikalingoms mintims. Bet, akivaizdžiai, jam dar labai gerai buvo „perprogramuoti“, nes po kelių minučių jis pareiškė:
– Atliksime testą. Ir viskas.
– Gerai, – sutiko Jūratė.
Galbūt Deivydui sutiko įtikinti, kad vaikas – ne jo. O gal jis tiesiog rimtai nepriėmė žmonos žodžių. Bet jau kitą dieną buvo paimti DNR mėginiai iš vyro ir Tado.
Testas buvo atliekamas savaitę. Visą tą laiką Deivydas ir Jūratė nesikalbėjo. Be to, moteris pastebėjo, kad vyras ir su sūnumi atšalo.
Ji pati nekantriai laukė testo rezultatų. Norėjo juos parodyti vyrui. Jūratė buvo nusprendusi. Ir jei tai būtų buvę išskirtinai jo paūmėjęs minčių rinkimas, kad ji turinti su Tadu ryšį, ji dar tai būtų supratusi. Bet argi ne, juk viskas buvo gerai iki tol, kol jis nepasiklausė mamos. O kas bus toliau? Galbūt uošvė dar ką nors sugalvos, kad tik jų santykius suprastų. Jūratė nesiruošė to toleruoti.
Kai elektroniniu paštu atėjo rezultatas, Jūratė pakvietė Deivydą. Ji atsivėrė testą, net nepažvelgė į jį. Rezultatas jai buvo žinomas. Tiesiog atsuko telefoną ekranu į vyrą.
Tas kažką ilgai ir atidžiai studijavo, tada šypsodamasis pasakė:
– Vis dėlto, Tadas yra mano! Uuh, koks svoris nuo pečių! Reikia švęsti!
– Žinoma, reikia, – pritarė Jūratė. – Tik ne dėl tavo tėvystės – tai buvo aišku dar tada, kai pastojau. Bet dėl mūsų skyrybų.
– Kokios skyrybos? – nustebo Deivydas. – Jūratė, tu rimtai? Taip, aš abejojau! O tu žinai, kiek vyrų augina ne savo vaikus?
– Nežinau, ir nenoriu žinoti, – griežtai atsakė moteris. – Bet tikrai žinau, kad nesiruošiu gyventi su žmogumi, kuris negalvoja savo galva. Kuris pasiruošęs įskaudinti artimą žmogų tik todėl, kad kažkas kažką pasakė. Kuris net savaitei nelietė sūnaus, nes prisigalvojo nesąmonių. Eik, Deivydai.
Deivydas dar ilgą laiką bandė išsaugoti šeimą. Netgi atsiprašė už savo elgesį ir pažadėjo ateityje neklausyti giminės.
Bet Jūratė buvo nepermaldaujama. Atrodytų, tokia smulkmena, o taip gerai atskleidė jos vyro esybę, su kuriuo ji gyveno ir nuo kurio turėjo vaiką.
Dar Jūratė užjautė tą, su kuria, galbūt, ateityje Deivydas susieis. Nes jai taip pat turbūt bus sunku, ypač turint omenyje jo artimųjų piktas kalbas. Bet galbūt Deivydas padarė bent kokias išvadas ir bus protingesnis. Nors, greičiausiai, ne. Žmonės nesikeičia…