– Jis vis tiek yra nepagydomas, – tarė žmona svetimu, šaltu balsu. – Pats atvažiuosi ir pasikalbėsi su gydytoju, jei man netiki. Ten yra slaugės, visos sąlygos jam bus. Na, ne veltui sugalvojo šią paliatyvą, visi taip daro…
Matas gimė dviem mėnesiais anksčiau laiko ir iškart buvo perkeltas į reanimaciją. Iš pradžių nieko nesakė, vėliau atsirado kokia nors viltis – jis pats pradėjo kvėpuoti, priaugo svorio. Kai jį išrašė, jis vis tiek buvo toks mažytis, kad Jokūbas bijojo jį paimti ant rankų, kad netyčia nesužeistų. Bet kai Matas prabusdavo ir tyliai verkė naktimis, Agnė prie jo neatsikeldavo, ir teko Jokūbui kažkaip prisitaikyti. Agnė nenorėjo jo vesti pas gydytojus, sakydama, kad dėl gydytojų viskas ir atsitiko, visi tyrimai buvo tvarkingi, ultragarso rezultatai geri. Ar tai tvarka? Jam trys mėnesiai, o jis net galvos dar nelaiko.
Jokūbas pats užsirašė pas gydytojus, klausėsi nežinomų terminų, nuo kurių kalba džiūvo. Kartu su sūnumi lankė tyrimus, kiekvieną kartą vaikų akimis užmerkdamas akis, kai seselė stengėsi rasti veną. Galiausiai pasiekė ir genetikus rajono centre, kurie paaiškino, kad Matai galima padėti, tačiau reikia specialių vaistų. Dėl to Jokūbas ir išvyko į darbus – draugas seniai kvietė, ten gerai mokėjo, bet Agnė vis nenorėjo išleisti. Dabar nebuvo kito pasirinkimo. Ir jis išvažiavo. Manydamas, kad sūnus su Agne yra gerose rankose, tačiau viskas pasirodė kitaip. Net močiutė jam nieko nesakė, nors jautė, kad kažką slepia nuo jo.
– Viskas gerai, sūnau, dirbk, – kartojo ji.
Paaiškėjo, kad visą tą laiką būtent močiutė lankė Matą ligoninėje – kalbėjo su juo, tepdavo kremu nuo pragulų ir darydavo masažą. Agnė tuo metu grįžo į darbą, o jam nieko nepasakė. Pripažino tik tada, kai Jokūbas pranešė, kad atvažiuos atostogų mėnesiui.
– Agne, tai mūsų sūnus! – pasipiktino jis. – Kokia paliatyva, dėl ko aš dirbu? Gydytojas sakė, kad vaistai…
– Kokie vaistai! – sušuko Agnė. – Tu jį matei iš viso? Pusę metų čia nebuvai, tai nesakyk man, ką ir kaip turiu daryti! Aš dar jauna ir noriu užsiimti savo gyvenimu. Kūdikių galiu ir daugiau turėti, nenoriu visą gyvenimą pampersus keisti kaip mama!
Agnės jaunesnysis brolis sirgo cerebriniu paralyžiumi, ir kai jie susipažino, Jokūbą žavėjo, kaip trapi ir subtili Agnė nešioja brolį, sodina į vežimėlį ir garsiai skaito knygas. Dėl to jis ir ją pamilo. Tačiau atrodė, kad pačiai Agnei meilės užteko tik broliui.
– Jei tu nepasiimsi sūnaus namo, kreipsiuosi dėl skyrybų, – grasino Jokūbas.
– Na ir kreipkis! Manęs tuo nesutrikdysi! Gyvenau be tavęs visą tą laiką ir toliau išgyvensiu.
Jis nemanė, kad ji tikrai pasitrauks. Tačiau Agnė pasitraukė dar iki jo atvykimo. Raktus nuo buto atidavė močiutei, kuri jau seniai viską nujautė, tik Jokūbui nieko nepasakė – per tą laiką Agnė rado, kur persikelti.
– Nesijaudink, sūnau, susitvarkysime. Aš padėsiu su Matu, bet reikės tau čia darbą susirasti – viena su juo nesusitvarkysiu.
Jokūbas ir pats tai suprato – močiutė seniai sirgo, jai pačiai pagalbos reikėjo, tik jis negalėjo jai atsilyginti, negalėjo skilti į dvi dalis.
Jokūbą augino močiutė. Jo motina, sėkminga dainininkė, atvežė jį močiutei mėnesiui, bet taip ir nepaėmė atgal. Pinigus teisėtai siuntė, kol jis mokyklą lankė, bet paskui, matyt, nusprendė, kad užteks, pats apsižiūrės. Kol dar buvo jaunas, manė, kad mama jį myli, tiesiog jos gyvenimas sudėtingas: koncertai, filmavimai, gerbėjai… Kartą jis net į jos koncertą vyko – nupirko didžiulę rožių puokštę, svajojo, kaip jį įteiks, kaip ji jį pažins ir nudžiugins, pasakys nuo scenos – tai mano sūnus!
Bet viskas pasisekė ne taip: iš pradžių ji ilgai jo nepastebėjo, paskui galiausiai paėmė puokštę, net nepažvelgusi, ir numetė į kampą. Ir Jokūbas beveik visą uždarbį už tą puokštę atidavė. Po koncerto jis vos prasibrovė į užkulisius, bandė paaiškinti, kad jis – jos sūnus, bet motina jo neprisileido. Pranešė, kad pavargusi, ir kad paskambins. Jis laukė mėnesį, nuo telefono nesitraukė. Bet ji taip ir nepaskambino.
Dabar jau apie ją neprisimena, o jei per radiją įjungdavo jos dainą, iškart perjungdavo, nors anksčiau viską atmintinai mokėjo. Močiutė buvo jam ir tėvas, kurio niekad nepažino, ir motina. O dabar ir Matui motina tapo – prižiūrėjo jį, kaip galėjo, o Jokūbas įsidarbino su normaliu grafiku, kad močiutė per daug nevargtų. Agnė nė ne skambino, dar blogiau nei jo motina – ta bent kartais vaizduodavo, kad vaikas yra.
– Jokūbai, šiandien sapnavau ryškų sapną, – kartą pasakojo močiutė. – Tavo senelis, tegu ilsisi ramybėje, prašė, kad atneščiau jam vandens iš šulinio. Sakau – kaip gi nešiu, juk mano kojos nevaikšto! O jis sako – čia visiems vaikščioja. Pažiūriu, o po kojomis žolė tokia – žalia-žalia! Ir minkšta, kaip pūkas. Einu per ją, o kojos slysta ir neskauda net! Vandens prisisėmiau ir pažvelgiau į šulinį. Matau, o ten tu – su kostiumu ir kaklaraiščiu, o šalia mergina graži, su duobutėmis skruostuose. Su nuotakos vėliava. Jaučiu, sapnas į ranką – rasi gerą žmoną, o ne tą padaužą!
– Močiute, kokia dar žmona! Jei mano motina nenorėjo Matą prižiūrėti, kas sutikų?
O kitą dieną močiutė neatsikėlė. Taigi sapnas atitiko, bet ne apie tai – dabar jau ji neša vandens seneliui, o ne mažyčiam Matui.
Ką daryti, Jokūbas nežinojo. Motina padėjo su laidotuvėmis, net pati atvažiavo, tačiau vis tiek teko išleisti pinigų, prašyti iš jos buvo gėda. Tačiau po kelių savaičių motina pati paskambino ir pasakė:
– Radau tavo sūnui slaugę. Aš jai mokėsiu, nesijaudink.
Tokis dosnumas Jokūbą nustebino, ir iš pradžių norėjo atsisakyti, pasakyti, kad nieko jam iš jos nereikia, bet persigalvojo – jau nebuvo laiko didžiuotis, kai tojo vaisto jau beveik neliko.
Kažkodėl jis tikėjosi subrendusios patyrusios moters, tokių nemažai ligoninėse matė, kai vežiodavo Matą, jos visos buvo panašios į jo močiutę jaunystėje – veiklios, paprastos, išmanančios savo darbą. Bet, matyt, motina ir čia nusprendė sutaupyti – atsiuntė kažkokią absolventę, mergina iškart prisipažino, kad ten jos pirmas darbas.
– Nesijaudinkite, baigiau specialius kursus ir viską moku, – drąsiai kalbėjo ji, o pati balsas drebėjo.
Galėjo paskambinti motinai ir pasakyti, kad tokia jauniklė nesusitvarkys su Matu, bet su motina visai nesinorėjo kalbėti. Ir Jokūbas nusprendė palaukti, gal tie kursai ir naudingi.
Merginą vardu Greta. Ir ji skambindavo kas pusvalandį.
– Jokūbai, ar normalu, kad jis žagsi?
– Palaikykite jį vertikalioje padėtyje. Prie nugaros ką nors šilto pridėkite, galima rankšluostį išlyginti.
– Jokūbai, jis taip sunkiai kvėpuoja, bijau!
– Greta, inhaliatorių, sakiau jums…
Ir taip visą laiką.
Bet po poros savaičių ji apsiprato ir atrodė, kad tapo geriau tvarkytis. Tiesa, Jokūbui teko įsidarbinti kitur – jos darbo diena buvo iki šešių, o jis dar turėdavo grįžti. Reikėjo eiti į statybas, ten buvo laisvas grafikas, bet viskas neoficialiai. Žadėjo gerai sumokėti, bet kada…
Savaitgalius Jokūbas dabar leisdavo su sūnumi – Greta net už papildomus pinigus negalėjo dirbti savaitgaliais, ji mokėsi kinų kalbos. Kalbėjo, kad nori ten stažuotis, mokytis akupunktūrą. Juokinga ji buvo, naivi, ne kaip jo močiutė – tik ta televizoriui tikėjo, o ši internetui.
Per Mato gimtadienį Greta, vis dėlto, atvažiavo ir savaitgalį – atvežė jam oro balioną, jis juos labai mėgo, ir savos gamybos kombinezoną. Jokūbas net susigraudino ir pakvietė ją arbatos gerti – jis tortą tam reikalui nupirko. O paskui visi kartu pasivaikščiojimu nuėjo – aprengė Matą naujame kombinezonoje, paguldė į vežimėlį ir pririšo prie jos oro balioną, kad jis žiūrėtų. Jokūbas suprato, kad sūnus galbūt iki kito gimtadienio ir neišgyvens, ir dėl to net kvėpuoti buvo sunku. Bet tuo momentu, kai jis vėžė sūnų saulėtu keliu, o oro balionas bandė pakilti, veikiamas švelnaus rudens vėjelio, jo širdyje buvo gera.
Agnę pamatė vėlai, tik kai jie sustojo prie perėjos, jo žvelgis užkliuvo už jos išpiešto veidelio. Šalia stovėjo tokios pačios draugės, matyt, ėjo į kokį renginį. Agnė irgi jo iš karto nepastebėjo, ir veidas jos sužibėjo bei nutvėrė dėmėmis. Ji nusisuko, kažką pasakė draugėms ir paspartino žingsnį į kitą pusę.
– Kas ji? – paklausė Greta, pastebėjusi jo įtemptą žvilgsnį.
Jokūbas lėtai išleido orą iš plaučių ir atsakė:
– Niekas.
– Na ir gerai, – pasakė ji, šypsodamasi.
Jis iki šiol nebuvo matęs jos šypsotis. Gretoje žaidė duobutės, ir tai tarsi jam kažką priminė, bet ką? Mėlyna baliona kontrastojo su mėlynu dangumi ir plakėsi taip stipriai kaip širdis.
Jokūbo atlyginimo vis neatiduodavo. Vaistas baiginėjosi, ir Jokūbui nebuvo kitos išeities, kaip paskambinti motinai.
– Gal kad mažai tave remiu? – susierzinusi paklausė ji. – Ar žinai, kiek tai merginai moku? Koks tu vyras, jei negali sūnui vaistų uždirbti?
Iš gėdos Jokūbui net kvėpavimas sustingo. Ar tikrai negali sūnui aprūpinti? Jis išjungė telefoną ir nuleido galvą – taip norėjosi, kad dabar prištaptų močiutė, padėtų ranką ant peties ir pasakytų, kad viskas bus gerai…
Išgirdo lengvus žingsnius, ir virtuvės duryse pasirodė Greta. Rankose ji laikė voką.
– Štai, – tarė ji ir padėjo jį ant stalo.
– Kas tai? – nesuprato Jokūbas.
– Tai vaistams. Matui.
Jis niekaip negalėjo suprasti – ką tai reiškia?
– Jūsų motina man užmokėjo. Ji gerai sumokėjo, nesijaudinkite. Aš juk tik taupiau kelionei į Kiniją, bet man jie nereikalingi – gyvenu su tėvais, man nieko trūksta.
– Bet kaip dėl jūsų kelionės… – pasimetė Jokūbas.
Greta pagūžčiojo pečiais.
– Taigi į kur aš dabar važiuosiu…
Ji nedrąsiai šypsojosi, ir veide vėl pasirodė duobutės. Jokūbas iškart prisiminė močiutę ir jos svajonę. Ir tada nudelbo akis, pats nesupratęs kodėl.
– Imkite, – sakė ji ryžtingai. – Taip bus teisinga.
– Aš visa grąžinsiu, – kimiai kalbėjo Jokūbas, atkosėjo ir paklausė. – Kadangi jūs nevažiuojate į Kiniją, gal atvažiuosite pas mus savaitgalį? Pasivaikščiosime, kaip ir praeitą kartą…
Greta vėl šypsojosi ir atsakė:
– Su malonumu.