— Mama, ką tu padarei? — dukra beveik šaukė į telefoną. — Koks, po galais, šuo iš prieglaudos?! Ir dar senas bei ligotas. Tu pati nesveika! Galėjai šokiais užsiimti?
Nida stovėjo prie lango. Stebėjo, kaip lėtai miestas apsigaubia baltu sniego šydu. Snaigės sukosi sūkuriuose, krito ant stogų, šakų, trupindamos savo gležnus spindulius po vėlyvųjų praeivių kojomis. Pastaruoju metu stovėti prie lango jai tapo įpročiu.
Anksčiau ji laukdavo grįžtančio vyro, kuris parvažiuodavo pavargęs, su prikimusiame balse paslėptu nuovargiu. Virtuvėje švytėjo švelnus apšvietimas, ant stalo buvo paruošta vakarienė, pokalbiai gurkšnojant arbatos puodelį… Laikui bėgant, pokalbių temos baigėsi, vyras grįždavo vis vėliau. Kartą…
— Nida, seniai norėjau tau pasakyti… sutikau kitą moterį. Mes vienas kitą mylime, ir aš skirsiuosi.
— Kaip taip? Skyrybos… o aš, Algirdai, kas tada bus su manimi? — Nida staiga pajuto aštrų skausmą po mente.
— Nida, mes esame suaugę žmonės. Vaikai suaugo, gyvena savo gyvenimus. Mes drauge praleidome beveik trisdešimt metų. Bet mes dar esame jauni. Pažiūrėk, man ir tau šiek tiek po penkiasdešimt. Tačiau aš noriu kažko naujo, gaivaus!
— O aš, vadinasi, sena ir pasibaigusi? Prisiminimas, kuris jau atitarnavo savo laiką, — sutrikusi šnabždėjo moteris.
— Neneigk to. Tu visai nesena… Bet suprask, ten, su ja aš jaučiuosi trisdešimtmetis. Atleisk, bet noriu būti laimingas, — tarė vyras, pabučiavo ją į viršugalvį ir nuėjo į vonią.
Jis nusiprausė nuo savęs senos santuokos pėdsakus, niūniuodamas džiugias daineles, o Nisai ant pečių slėgė viso pasaulio sielvartas… Išdavystė. Kas gali būti dar kartesnio?
Nida nepastebėjo, kaip prabėgo laikas – skyrybos, Algirdas iškeliavo pas naująją išrinktąją. O jos gyvenime atėjo pilkos dienos. Ji buvo įpratusi gyventi vaikams, vyrui. Jų problemos – jos problemos, jų ligos – jos ligos, jų džiaugsmai ir pasiekimai – jos pasiekimai. O dabar?
Nida valandų valandas stovėjo prie lango. Kartais ji pažvelgdavo į mažą veidrodėlį, paveldėtą iš močiutės. Jame matė tai liūdną akį, tai į ašarą, kuri skendo jau atsiradusiose raukšlėse, tai žilą plauką smilkiniuose.
Nida bijojo žvelgti į didelį veidrodį.
— Mama, tau reikia ką nors susirasti veikti, — dukters skubus balsas rodė, kad ji ruošiasi kažkur išeiti.
— Ką, dukra? — blankus motinos balsas skendo telefono vielose.
— Na, nežinau. Knygos, šokiai „Vyresniems“, parodos.
— Taip, taip… Man jau vyresniems… — Nida negalėjo susiimti.
— Oi, mama, atleisk, neturiu laiko.
Nuostabu, bet sūnus Lukas žymiai supratingiau reagavo į motinos liūdesį:
— Mama, man tikrai labai gaila, kad taip atsitiko. Žinai, mes su Aiste norime aplankyti tave, galbūt per naujuosius metus. Būtų malonu susipažinti, tau būtų linksmiau.
Nida dievino vaikus, bet stebėjosi, kokie jie skirtingi…
*****
Vieną vakarą, naršydama socialiniuose tinkluose, Nida aptiko skelbimą:
„Atvirų durų diena šunų prieglaudoje. Ateikite, atsiveskite vaikus, pažįstamus ir artimuosius. Mūsų gyvūnai labai norės susipažinti su kiekvienu nauju svečiu! Lauksime jūsų adresu…“ Toliau buvo nurodyta, ko reikia prieglaudai, jei kas norėtų padėti.
Nida perskaitė vieną kartą, antrą.
— Antklodės, pledai, senos patalynės, rankšluosčiai. Man kaip tik reikia viską sutvarkyti, manau, turiu, ką jiems atiduoti, — mąstė naktį Nida.
Stovėdama prie lango, ji apgalvojo būtinų daiktų sąrašą, ką dar galėtų nupirkti už savo nedidelį atlyginimą. Po dešimties dienų ji stovėjo prie prieglaudos vartų. Nida atvyko su dovanomis. Taksistas padėjo iškrauti nesibaigiančius sunkius maišus su antklodėmis ir skudurais. Išnešė suvyniotą seną kilimą ir nešulį su takeliais.
Prieglaudos savanoriai padėjo svečiams įnešti maišus su skalbiniais, maišus su ėdalu, krepšius su dovanomis šunims. Vėliau savanoriai suskirstė svečius į grupes ir vedžiojo po voljerus, pasakodami kiekvieno šių liūdnų narvų gyventojo istoriją…
Nida grįžo namo pavargusi. Ji vos stovėjo ant kojų.
— Gerai, dušas, vakarienė, sofa. Pagalvosiu apie viską vėliau, — pasakė sau moteris. Bet „vėliau“ nesusiklostė. Galvoje vis sukosi paveikslai – žmonės, narvai, šunys. Ir jų akys…
Tokias akis Nida matė savo mažame veidrodėlyje. Akys, kupinos liūdesio ir netikėjimo laime.
Ypač ją pribloškė viena senutė, žila šunytė. Ji buvo be galo liūdna. Tyliai gulėjo kampe, nereaguodama į nieką.
— Tai Vera. Japonų hondas. Šeimininkė paliko ją gana garbaus amžiaus. Vera ir taip jau sena, jai dvylika metų. Sakoma, kad turint tinkamą priežiūrą jie gyvena net penkiolika metų. Tačiau Vera jau yra sena, ligota ir liūdna šunytė. Deja, tokias niekas namo nepaima, — atsiduso savanorė ir ėjo su svečiais toliau.
Nida sustojo prie Veros. Ji į ją nereagavo. Gulėjo ant senos apklotėlio, lyg būtų tik dirbtinė šunytė, sena nelaiminga žaislas…
Visą savaitę darbe Nida prisiminė liūdną šunytę. Pačiai moteriai staiga pabudo jėgos, ir ji rodė aktyvumą darbe.
— Vera – tai mano atspindys. Tik aš dar ne tokia sena. Bet vieniša. Vaikai išsivažinėjo, vyras mane peržengė, lyg būčiau skuduras. Bet aš ne skuduras! Ne, aš ne skuduras!
Nida išėjo iš kabineto ir surinko prieglaudos numerį.
— Labas! Buvau pas jus atvirų durų dieną. Jūs daug pasakojote apie Verą, tą seną šunytę. Atmena jūs?
— Taip, taip, žinoma, atmenu. Jūs buvote vienintelė, kuri sustojo prie jos narvo.
— Pasakykite, prašau, ar galima ją pamatyti?
— Vera? Neįtikėtina! Žinoma, atvažiuokite! Galima artimiausiam savaitgaliui, — savanorė susitarė dėl vizito laiko ir atjungėsi.
Tą vakarą Nida vėl stovėjo prie lango. Tačiau šį kartą ji neliūdėjo atsiminusi praeitį. Ji stebėjo, kaip kieme vaikščioja vyras su dideliu šunimi. Šuo bėgo ratais po tuščią naktinį kiemą. Gainiojo kamuolį, vėl ir vėl jį atnešdamas šeimininkui. O tas meiliai glostė jo galvą.
Artėjo savaitgalis.
— Vera, labas! — Nida pritūpė prie šunytės. Bet ji į tai nereagavo.
Nida atsisėdo tiesiai ant grindų. Ji vilkėjo senus džinsus, kuriuos pasiėmė, kad galėtų prieglaudoje persirengti. Nepriartėdama prie šunytės, Nida pradėjo kalbėti…
Ji pasakojo apie save, apie savo vaikus. Apie tai, kad ji viena dideliame bute, kurį dabar jai nebėra su kuo dalytis. Taip praėjo valanda.
Nida šiek tiek paartėjo prie kilimėlio, ant kurio gulėjo Vera. Pamažu prikišo prie jos ranką. Palietė galvą. Lengvai paglostė ją.
Šunytė atsiduso.
Nida, įsidrąsinusi, pradėjo glostyti šunytę ramiais lėtais judesiais. Vera, pagalvojusi, ėmė kišti galvą po ranka. Taip užsimezgė kontaktas.
Išeidama Nida pagavo įdėmų rudų akių žvilgsnį. Šunytė žiūrėjo į ją, tarsi bandydama suprasti, ar tai buvo vienkartinis susitikimas, ar…?
— Palauk manęs, aš greitai, — šnabždėjo moteris šuneliui, uždarė narvą ir pasiskubino pas savanorę.
— Na, ar pasikalbėjote? — su šypsena mergina žvelgė į Nidą.
— Aš… noriu ją paimti… — iš jaudulio Nidai sustojo kvėpavimas.
— Tikrai taip iš karto?
— Taip, ji atsakė. Jūs sakote, kad tokių senyvių beveik niekas neima. Noriu suteikti jai šią galimybę.
— Nida, norėčiau jus perspėti. Vera yra ligota šunytė, jai reikės priežiūros, jei norite prailginti jos gyvenimą. O tam reikės laiko, jėgų ir pinigų.
— Suprantu. Auginau du puikius vaikus. Manau, kad susidorosiu. Suteikime jai šią galimybę, — Nida buvo įtikinama.
— Gerai. Paruošiu sutartį. Ir dar – mes nesiekdami apsunkinti sekame mūsų augintinių likimą. Suprantate, žmonės įvairūs…
— Žinoma. Kad ir ką sakytumėte. Nuotraukas, vaizdo skambučius, apie visus vizitus pas veterinarą jums pranešiu.
Po poros valandų Nida įėjo į butą, laikydama ant rankų į rankšluostį suvyniotą šunytę. Ji paleido ją ant grindų.
— Tai, Vera. Štai tavo nauji namai. Mokykimės kartu, kaip dabar gyventi.
Nida pasiėmė kelias dienas atostogų ir atsidėjo šunytės priežiūrai. Veterinarai, apžiūra, kirpėjas, nagų kirpimas, sergančių dantų šalinimas… Vera buvo labai išauklėta šunytė. Nidai jai paklojo vystyklus, kad, jei reiks, Vera galėtų išspręsti savo poreikius.
Išeinant į lauką, Nida stengėsi anksti rytą ir vėlai vakarą, maksimaliai sumažindama susitikimus su kaimynais. Ji norėjo, kad Vera priprastų prie naujų sąlygų ir kad niekas jos neišgąsdintų.
*****
— Mama, ką tu pridarei? Ar sveika esi? — dukra beveik šaukė į telefoną.
— Sveika. Ačiū, kad tai tau rūpi.
— Mama, koks, po galais, šuo iš prieglaudos?! Ir dar senas bei ligotas. Tu pati nesveika! Galėjai šokiais užsiimti?
— Dukra, tavo mama – jauna moteris. Man tik penkiasdešimt treji. Esu sveika, graži, savarankiška. Ir ne tam tave mokiau! — atkirto Nida.
— Bet, mama…
— Palikime jokių „bet“… Tu turi savo gyvenimą, tavo brolis Lukas taip pat toli. Tėvas – net mane iškeitė į beveik moksleivę. Būk maloni, išmok gerbti ir priimti mano sprendimus.
Nida išjungė telefoną, atsiduso ir nuėjo į virtuvę. Ji norėjo kavos.
— Mama, na tu ir valioje! Net nespėjau suvokti! Esi šaunuolė! Šuo iš prieglaudos – vertas pagarbos. Ar bus kantrybės?
— Lukai, jus gi užauginau. Kaip nors, — juokėsi Nida. — Sugebėsiu. Prieglauda pažadėjo padėti, jei prireiks.
Nidos nei sūnui, nei dukrai nepasakė, kad naktiniame pasivaikščiojime su Vera ji susipažino su tuo pačiu vyru, kuris vedžiojo didelį šunį. Kad jis vardu Andrius. Jis skyryboje, žmona išvyko į naują gyvenimą naujoje šalyje su nauju vyru. O jam atsirado šuo…
Ir atspėkite, iš kur?
Taip, Andrius sutiko savo Brudą prieglaudoje. Brudą iš ten paėmė iš Benamio sugavimo tarnybos. Sveikas grynaveislis šuo lakstė po miestą, kai buvo pagautas.
Nepaisant žymėjimo, senųjų šeimininkų paieškos buvo bevaisės. Andrius pradėjo gyventi su Brudu, prisitaikydamas prie naujų aplinkybių…
*****
— Mama, mes su Aiste atvyksime pas tave, ar gali? Noriu susipažinti, ji tokia nuostabi. Pašėlusi, kaip tu!
Nida juokėsi iš sūnaus žodžių.
— Atvažiuokite, sūnau. Lauksime jūsų.
O trisdešimt pirmą dieną, kai pasigirdo durų skambutis, įtariai sukruto du šunys – Andrius su Brudu atėjo pas Nidą ir Vera į svečius.
Sūnus, pamatęs tokią kompaniją, nudžiugo:
— Mama, nebesulauksiu nakties, pasakysiu tau iškart. Štai mano Aistė. Mylime vienas kitą, tu greitai tapsi močiute. Ir dar – norime pasiimti šunį iš prieglaudos. Tik iš pradžių gal mažesnį, juk greitai gims vaikas…
Tąnakt mieste nebuvo liūdnų langų – sveikinimai, muzika, juokas pripildė miestą ir visą pasaulį džiaugsmu. Net prieglaudose, dar neradę savo šeimos šunys ir katės, persisunkė ypatingu jausmu – laimės laukimu.
Tad būkime visi laimingi!
Ir jums, mieli draugai, siunčiu didžiulį linkėjimą ir sveikinimus nuo mano brangiausio berniuko Filipo. Tikiuosi, kad jis jau neprisimena, kaip gyveno prieglaudoje. Juk dabar jis mėgaujasi laime ir klesti mūsų meilėje!
Linkiu jums laimės!