Mano vestuvėms nebuvo lemta įvykti: aš pagimdžiau sūnų, o Marius vedė tą, kurią išsirinko jo mama.
Kartais likimas sugriūva akimirksniu – kaip kortų namelis, kurį stato su viltimi, meile ir tikėjimu geresne ateitimi. O tada… viskas virsta išdavyste, skausmu ir tylia vienatve. Taip nutiko ir man.
Mano vardas yra Rūta, ir esu pasirengusi pasidalinti savo istorija, kurią, nepaisant praėjusių metų, vis dar negaliu pasakoti be ašarų.
Su Mariumi buvome kartu beveik metus. Tai buvo tikra meilė – lengva, šilta, nuoširdi. Jis buvo rūpestingas, dėmesingas, atrodė, kalbėjome ta pačia kalba. Po pusmečio santykių persikėliau pas jį, ir netrukus pateikėme prašymą civilinės metrikacijos skyriui. Vestuvių diena buvo paskirta, tėvai su džiaugsmu ruošėsi, net mama iš anksto užsisakė sau suknelę. Ir atrodė, kad jo motina džiaugiasi mūsų sąjunga. Ji mane sutikdavo su šypsena, atnešdavo naminius pyragus, sakydavo, kad esu “būtent tai, ko reikia” jos sūnui.
Marius augo sunkiomis sąlygomis – tėvas paliko šeimą, kai jis buvo visai vaikas, išėjo pas kitą moterį, vėliau vėl išsiskyrė ir dingo. Galbūt būtent todėl Marius taip prisirišo prie motinos, jos nuomonė jam labai rūpėjo.
Dešimt dienų prieš vestuves sužinojau, kad esu nėščia. Norėjau padaryti staigmeną ir papasakoti apie tai jau dieną per ceremoniją. Mano tėvas – seno sukirpimo žmogus, ir tokia naujiena prieš vestuves galėjo tapti jam šoku. Svajojau pasakyti tai, kai jis jau išdidžiai ves mane link altoriaus.
Ruošimasis vestuvėms virte virė: rinkomės salės papuošimus, aptarėme meniu, repetavome pirmąjį šokį… Bet staiga, savaitę prieš vestuves, tiesiai mano mamos gimtadienio metu, Marius pareiškė: vestuvių nebus. Nes… vaikas ne jo.
Šie žodžiai buvo smūgis ne tik man, bet ir visai mano šeimai. Mano tėvai net nežinojo apie mano nėštumą. Išsigandusi paklausiau, ką jis turi omenyje. Tuomet Marius parodė man nuotrauką – aš stoviu pėsčiųjų perėjoje šalia nepažįstamo vyro. Nuotrauka padaryta iš toli, kampu, kuris kuria artumo iliuziją. Jis tikino, kad tai “įrodymas” mano neištikimybės.
Bandžiau paaiškinti, kad to žmogaus nepažįstu, kad tai gali būti tiesiog atsitiktinis praeivis. Bet Marius nesiklausė. Jis buvo kurčias mano žodžiams, lyg jau anksčiau būtų nusprendęs tikėti melu.
Tą pačią naktį mano mama susirgo – iš gėdos, pažeminimo jausmo. From necessity skambinti giminėms ir sakyti, kad vestuvių nebus. Kad dukra nėščia, o sužadėtinis pabėgo, palikęs ją prie gimdymo namų slenksčio.
Po penkių mėnesių pagimdžiau sūnų. Pavadinau jį Andriumi. Tėvai, nepaisant nieko, mane palaikė. Nors mačiau, kaip jiems buvo sunku. Jie laikėsi iš visų jėgų – dėl manęs ir mano kūdikio.
Apie Marių stengiausi negalvoti. Bet vėliau sužinojau tiesą. Jo motina niekada nenorėjo manęs savo šeimoje. Per daug “paprasta”, ne ta, kuri moka pataikauti, paklusti, būti “patogi”. Ji įtikino savo sūnų nutraukti sužadėtuves ir suorganizuoti farsą su nuotrauka. O vietoj manęs primetė jam Agnę – įtakingos šeimos dukterį, turinčią gerų ryšių ir pinigų.
Marius vedė Agnę po poros mėnesių nuo mūsų dramos. Bet gyvenimas greitai viską sustatė į savo vietas. Agnė pasirodė ne ta, kuo norėjo atrodyti. Ji iškart pastatė anytą į vietą, užėmė visus namus, ir neleido niekam kištis į jų reikalus. Marius neišlaikė. Jis išvyko dirbti į Vokietiją, o vėliau pateikė skyrybų paraišką.
Neseniai jis pradėjo rašyti man socialiniuose tinkluose. Atsiprašinėja, sako, kad viską suprato, nori bendrauti su Andriumi. Kad nesvarbu, kieno jis sūnus, svarbiausia būti šalia.
Bet aš nebetikiu. Mano pasitikėjimas sudegė iki pamatų. Nenoriu, kad mano sūnus augtų šalia žmogaus, kuris geba taip išduoti. Kuris nepasiklausė savo širdies, o ėjo pagal mamos nurodymus. Kuris pasirinko melą, patogumą, bailumą.
Taip, žinau, kad reikia mokėti atleisti. Bet nenoriu sugrąžinti į savo gyvenimą tų, kurie kažkada pasirinko mane išduoti. Išmokau būti stipri. Išmokau nelaukti. Išmokau būti mama be vyro pagalbos. Turiu Andrių – mano prasmę, mano meilę, mano stiprybę.
O Marius… tegu gyvena su savo sąžine. Jei jam liko nors lašas tos meilės, kurią kažkada man prisiekė, jis supras, kodėl neatvėriau jam durų, kai jis beldėsi po dešimties metų.
Ir galbūt tai taps jo tikra bausme.