Aš esu 45-erių, o mano mamai 70. Koks jausmas gyventi su senstančia motina?
Viena iš mano skaitytojų pasidalino savo istorija, kupina skausmo ir pasimetimo, ir paprašė patarimo. Nutariau pasidalinti jos istorija su jumis, kad galėtumėte išsakyti savo nuomonę. Galbūt ir jūs susidūrėte su gyvenimu po vienu stogu su senstančiais tėvais ir suprasite jos neviltį.
„Man 45 metai. Dar toli iki pensijos, turiu dirbti, kad išlaikyčiau save, ir rūpintis savo 70-mete mama. Iš esmės ji nėra bejėgė. Ji gali savimi pasirūpinti – nusiprausti, išeiti pasivaikščioti, pasigaminti valgyti. Bet kasdien būdama šalia jos jaučiu, kaip iš manęs ištraukiamos paskutinės jėgų kruopelės. Tai ne gyvenimas, o lėtas nykimas.
Kai vakarą praleidžiu su mama, po to noriu tik vieno – užsidaryti savo kambaryje, įjungti televizorių ir atsijungti nuo visko. Bet mano mama neduoda man ramybės. Ji dievina knistis praeityje, nagrinėti mano gyvenimą po kaulelį. „Jei būtum klausiusi manęs ir ištekėjusi už Sauliuko, o ne už tų niekšeėlio, būtum turėjusi vaikų, karjerą, ateitį! O dabar kas? Tu niekam nereikalinga, išskyrus mane. Džiaukis, kad turi mane, artimą žmogų. Saugok savo mamą!“ Taip, aš neturiu vaikų. Vyras mane paliko – arba taip man atrodo. Vos tik pradėjome gyventi kartu su mama po vienu stogu, po mėnesio jis susipakavo daiktus ir išėjo. Skyrybos buvo neišvengiamos.
Mama mano, kad kvaila nuomotis butą, jei turime tris kambarius mūsų sename name, Vilniaus priemiestyje. Ir štai aš, būdama 45-erių, gyvenu su ja šioje trijų kambarių tvirtovėje. Mes dalijamės svetaine ir virtuve, bet kiekviena turime savo kambarį – mano mažytę salelę, kur bandau pasislėpti. Bet net ten jos balsas mane pasiekia, kaip šešėlis. Ji nesustodama mane bara, tarsi aš vis dar būčiau vaikas, o ne suaugusi moteris:
— Per vėlai grįžai namo!
— Nusipirkai nereikalingų prekių, vėl pinigai į balą!
— Nepaskalbti mano daiktai, nekeitus patalynės!
— Nepamaitintas katinas, neatsakinga!
Per visus šiuos metus iš jos neišgirdau nei gero žodžio, nei palaikymo, nei pagyrimo. Tik priekaištai, tik nuolatinis nepasitenkinimas, tarsi būčiau didžiausia jos gyvenimo klaida. O, mama, kodėl tu taip su manimi elgiesi? Kodėl mano gyvenimą pavertei nenutrūkstamu teismu? Ir aš net negaliu pabėgti. Mano atlyginimas – menki centai, jų vos užtenka maistui, nekalbant jau apie būsto nuomą ir sąskaitas. Ir sąžinė graužia – o jei netyčia kas nors jai nutiks? O jei aš išeisiu, o jai nepavyks susitvarkyti vienai?
Bet, kalbant atvirai, aš jau ant ribos. Mama mane iš proto varo. Žinau, kad taip kalbėti apie savo tikrą mamą negalima, tai nuodėmė, neteisinga. Bet aš dusiu šiuose namuose, šiose sienose, po jos žvilgsniu, kuris mato manyje tik nevykėlę. Jaučiu, kaip mano gyvenimas teka, kaip tirpstu jos priekaištuose ir reikalavimuose. Kiekviena diena – kaip kova dėl oro gurkšnio, kurio vis mažiau. Noriu rėkti, bėgti, bet kur? Kaip ištrūkti iš šios spąstų, kai pareiga ir baimė mane laiko už gerklės? Nežinau, ką daryti. Kartais žvelgiu į ją ir mąstau: ar ji nemato, kaip man skaudu? Ar jai tai nesvarbu?“
Štai jos istorija – sielos šauksmas, pilnas ilgesio ir nuovargio. Ji balansuoja tarp meilės motinai ir noro išgelbėti save. Gyvenimas su senstančiu tėvu yra išbandymas, kurio ne visi palūžta, bet ją jis jau sulaužė. Kaip jai rasti išeitį? Kaip išmokti laisvai kvėpuoti, neišduodant motinos ir neprarandant savęs? Prašau, pasidalinkite mintimis. Galbūt jūsų patirtis ar pašalinė nuomonė padės jai ištraukti save iš šios tamsos. Ką jūs darytumėte jos vietoje?