Močiutės tylos paslaptis: kodėl ji paliko šeimą, ir aš ją supratau

Aš esu Mantas, man trisdešimt dveji metai, gyvenu Vilniuje ir tik neseniai suvokiau tai, kas pakeitė mano požiūrį į žodį „šeima“. Visą gyvenimą maniau, kad mūsų giminėje yra keistumas, apie kurį visi tylėjo – mano močiutė Birutė, kuriai neseniai sukako aštuoniasdešimt metų, jau dvidešimt metų gyvena visiškai atsiskyrusi.

Ji neskambina savo vaikams, neateina į šventes, neatsako į sveikinimus. Jos telefone nėra įrašų, išskyrus šeimos gydytoją ir kaimyną, kuris kartais nupirko produktų. Mes su mama ir teta daugelį metų manėme, kad tarp jos ir kitų įvyko konfliktas – galbūt ginčas, gal nuoskauda. Bet kai vieną dieną pats pas ją nuvykau, kad nuvežčiau vaistų ir pabendraučiau, ji papasakojo tiesą, kuri atėmė man žadą.

– Manai, kad aš jų nekenčiu? – paklausė ji, žiūrėdama man tiesiai į akis. – Ne. Aš tiesiog nebenoriu gyventi jų gyvenimo. Aš per daug pavargau.

Ir tada ji pradėjo kalbėti. Iš pradžių tyliai, lėtai, lyg bandytų prisiminti tai, ką seniai paslėpė giliai viduje. Vėliau – vis drąsiau, su tvirtumu balsu, kokio anksčiau iš jos negirdėjau.

– Su amžiumi, Mantai, viskas keičiasi. Kai tau dvidešimt, nori ginčytis, kovoti, įrodinėti. Kai keturiasdešimt – kurti, rūpintis, laikyti. O kai tau aštuoniasdešimt… tiesiog nori tylos. Kad niekas netrukdytų. Nei klausimais, nei priekaištais, nei svetima sumaištimi. Tu pradedi jausti, kad tau liko mažai laiko. Labai mažai. Ir nori jį praleisti ramiai, savaip.

Ji pasakojo, kad po senelio mirties pradėjo suprasti – jos niekas negirdi. Vaikai ateidavo ne dėl jos, o iš pareigos jausmo. Anūkai – tėvų nurodymu. Prie stalo kalbėjo apie viską: politiką, pinigus, skandalus, ligas. Jos niekas neklausė, kaip ji jaučiasi, kas jai įdomu, apie ką galvoja naktimis, kai pabunda tamsoje.

– Aš nebuvau vieniša. Aš tiesiog pavargau būti antroje eilėje savo pačios gyvenime. Nustojau norėti bendravimo dėl bendravimo. Norėjau – prasmingo, šilto, pagarbaus. O gaudavau – abejingumą, kritines pastabas ir begalinius pokalbius apie nieką.

Ji paaiškino, kad vyresni žmonės kitaip suvokia bendravimą. Jiems nereikia triukšmingų tostų, audringų sveikinimų ir amžinų kitų problemų aptarimo. Jiems – reikia ramaus buvimo. Kažkas, kas tiesiog pasėdės šalia, tyliai apkabins, suteiks jausmą, kad nesi niekas.

– Nustojau atsiliepti į skambučius, kai supratau, kad man skambina ne dėl to, kad pasiilgo, o todėl, kad „taip reikia“. Kas blogo apsaugoti save nuo veidmainystės?

Aš tylėjau. Tada paklausiau:

– Ar nebaisu būti vienai?

– Aš jau seniai ne viena, – nusišypsojo močiutė. – Esu su savimi. Ir man to pakanka. Jei kas nors ateis su nuoširdumu, aš priimsiu. Bet su tuščiais žodžiais – ne. Senatvė – ne apie baimę likti vienai. Tai apie orumą. Apie teisę pasirinkti ramybę.

Nuo tada pradėjau į ją žiūrėti kitaip. Ir į save – taip pat. Juk visi mes vieną dieną tapsime seni. Ir jei šiandien neišmoksime klausytis, išgirsti ir gerbti kito tylos – kas vėliau mus išgirs?

Močiutė nėra pikta. Nėra nuskriausta. Ji tiesiog išmintinga. Ir jos pasirinkimas – tai žmogaus, kuris daugiau nenori švaistyti laiko tam, kas nereikalinga, pasirinkimas.

Psichologai sako, kad senatvė – tai etapas, kai pasiruošiama išeiti. Jai netinka depresija, užgaidos ar atmetimas. Tai būdas išlikti savimi. Kad neištirptum svetimame triukšme, kad išeitum į pasaulį, kur pagaliau bus ramybė.

Ir žinote, aš supratau – ji teisi.

Aš nebandžiau jos įkalbėti „palaikyti santykius“. Nežinojau imti tvirtinimą, kad „šeima – šventa“. Nes šventumas – pirmiausia pagarba. O jei nesugebi gerbti kito tylos – nevadink savęs šeima.

Dabar pats stengiuosi būti šalia ne iš pareigos, o nuoširdžiai. Tiesiog sėdžiu su ja. Kartais skaitau garsiai. Kartais tyliai geriame arbatą. Be triukšmingų frazių. Be pamokslų. Ir jaučiu, kaip jos akys švelnėja.

Tokia tyla yra brangesnė už visus pokalbius. Ir aš dėkingas, kad tada ją išgirdau. Tikiuosi, išgirsiu ir kitus – kai būsiu jos amžiaus.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

twenty − nineteen =

Močiutės tylos paslaptis: kodėl ji paliko šeimą, ir aš ją supratau