— Aš jums blynų iškepiau, — tarė uošvė… Septintą valandą ryto, sekmadienį.
Kai tik ištekėjau už Andriaus, draugės šnibždėjo su pavyduliu: „Tau pasisekė! Tavo uošvė tobula.“ Ir iš tiesų, pirmą kartą Gražina Bronislovovna atrodė kaip taktiška, išmintingą ir, svarbiausia, maloni moteris. Ji nesikišdavo su patarimais, nemokino gyvenimo, o net vestuvėse pasakė tostą, kuriame pabrėžė, kad „nenori trukdyti jaunai šeimai kurti savo laimės“.
Praėjo penkeri metai. Aš nebepamatysiu tos mielos moters. Nes dabar kiekvieną sekmadienį ji stovi prie mūsų durų septintą ryto, su karštų blynų lėkšte, džemu ir balsu, kuris, atrodo, specialiai įjungtas į maksimumą: „Vaikeliai, kelkitės! Aš jums pusryčius atnešiau!“
Ir viskas prasidėjo taip nekaltai. Su Andriumi po vestuvių apsigyvenome pas jo motiną Klaipėdoje, jos dviejų kambarių bute. Stengiausi būti mandagi, nesipriešinti, padėti namų ruošoje. Iš pradžių viskas ėjo sklandžiai – be barnių, be garsų ginčų. Uošvė neužkabindavo, tik kartais priekaištaudavo, kad ne taip valau dulkes ar ne tokia temperatura skalbiau rankšluosčius. Bet tai smulkmenos, tiesa?
Po dvejų metų pagaliau sutaupėme pirmą įmoką ir nusipirkome butą naujame name kitoje miesto pusėje. Aš atsikvėpiau – turėjome savo erdvę. Uošvė atvažiuodavo tik savaitgaliais, paskambindavo iš anksto. Mes netgi džiaugėmės jos apsilankymais – atveždavo pyragų, padėdavo smulkmenomis, kartais pasižiūrėdavo mūsų katę, kai išvykdavome.
Tačiau tai tęsėsi neilgai. Kažkuriuo metu Gražina Bronislovovna užsiminė, kad nori persikelti arčiau: „Na, staiga atsiras anūkų – reikės padėti!“ Mes su Andriumi apsidairėme, bet nutylėjome. Ji primygtinai reikalavo, kad padėtume jai parduoti seną butą ir nusipirkti naują – kitoje pastato dalyje. Tuomet pagalvojau: na nieko, išlaikysime atstumą.
Bet atstumas greitai dingo. Kai tik ji persikėlė, viskas ėjo iš viso. Uošvė iš Andriaus gavo atsarginį raktų komplektą – „atsarginiam atvejui“ – ir ėmė užeiti be perspėjimo. Grįžusi iš darbo pamatyčiau virtuvėje virdančią sriubą: „Štai, norėjau jūsų paglostyti!“ Dar lygindavo mano drabužius, skalbdavo mano apatinius, tvarkydavo spintas – „tiesiog norėjau sutvarkyti“. Vieną kartą užtikinau ją mūsų miegamajame, kai ji keitė lovos balnelius. Be leidimo. Beklepdama.
Bandžiau paaiškinti Andriui, kad tai įsibrovimas. Kad man sunku. Kad jaučiuosi kaip nuomininkė. Bet jis tik pečiais trūso: „Ji gi iš gero širdies. Tu pati matai, kaip ji stengiasi.“
O man norėtų sušukti: aš nė vieną kartą neprašiau nei blynų, nei džemo, nei palaidinių lyginimo! Noriu pabusti savaitgalį, kada pati noriu. Noriu vaikščioti po butą pizamoje, o ne užsimauti chalato skubiai, nes „mamytė atėjo“. Noriu gyventi kaip suaugusi moteris savo namuose, o ne kaip mergaitė, kurią vis dar auklėja.
Bet jei pasakysiu jai tiesiai – ji įsižeis. Įsižeis iki ašarų. Ir pasakys, kad aš nedėkinga, kad ji atidavė viską, o aš ją išvaro.
Kaip paaiškinti, kad rūpinimasis nėra kontrolė? Kad padėti nereiškia kištis? Kad meilė nematuojama atneštų blynų kiekiu?
Nežinau. Bet aš pavargau. Ir su kiekvienu sekmadienio rytu, su kiekvienu ankstu skambučiu į duris, manyje auga neviltis. Ar tikra ramybė savo namuose – tokia neįgyjama svajonė?