„Po ligos vyras pasikeitė: jis išprotėjo, o aš pabėgau“

Prieš metus būčiau tiesiog nusijuokusi, jei kas nors būtų pasakęs, kad aš paliksiu Antaną. Žmogų, su kuriuo praleidau dvylika metų, kurį garbinau. Vyras, dėl kurio visos mano draugės sakydavo: „Tau tiesiog neįtikėtinai pasisekė“. Jis tikrai buvo man viskas. Rūpestingas, patikimas, šiltas, geras tėvas. Gyvenome kaip pasakose. O dabar aš su dviem vaikais gyvenu pas sesę Vilniaus rajone, mintyse nešiojuosi vieną mintį – tai buvo vienintelis būdas išgyventi.

Kai susituokėme, viskas buvo kaip ir visų – pradėjome nuo mažo, nusipirkome butuką, vėliau Antanas pardavė tą būstą ir pasiėmėme paskolą erdvesniam triviečio butui. Padarėme remontą, nusipirkome baldus, pradėjome gyventi patogiai. Du sūnūs – devynerių ir ketverių metų. Aš dirbau vaikų muzikos mokykloje, vedžiojau būrelius – ne dėl pinigų, o todėl, kad mylėjau savo darbą. Antanas atnešdavo į namus pastovias pajamas, buvo šeimos siela. Keliaudavome, vaikams ruošdavome šventes, gyvenome iš tikrųjų laimingai.

Bet viskas pasikeitė per vieną dieną.

Vieną dieną man paskambino iš jo darbo – Antanui tapo bloga ofise. Greitoji, ligoninė, tyrimai… Diagnozė: gerybinė smegenų auglys. Bet užsitęsus, užaugusi, praleista. Gydytojai negalėjo atlikti švelnios operacijos, reikėjo sudėtingos neurochirurgijos.

Jis išgyveno. Gydytojai sakė, kad jam pasisekė. Bet mano Antanas dardis. Po operacijos jis tapo visiškai kitas žmogus. Veidas iškraipytas dėl nervų pažeidimo, klausa sutrikusi. Bet baisiausia buvo vidinės pasikeitimai. Jis grįžo namo, ir prasidėjo pragaras.

Jis išėjo iš darbo. Tiesiog pasakė:

„Aš savo jau atidirbau. Dabar tu mus išlaikysi.“

Aš pasiėmiau papildomą darbą. Išsekau iki ribos. O jis… Jis visas dienas prabuodavo ant sofos, naršydavo telefone, žiūrėdavo televizorių. Jokių pastangų padėti, jokios iniciatyvos. Tik priekaištai. Ir rėksmai. Daug rėksmų.

Jis išsiverždavo ant visų: ant manęs, ant vaikų. Net ant mažojo – ketverių metų kūdikio. Kaltino mus, kad jis serga. Sakydavo, kad mes jį „suklausinėjome“. Kad dėl mūsų jis „susilaužė“.

Ir tada prasidėjo keiksmai. Jis hilais pagrįsdavo laidas apie pasaulio pabaigą, ruoštis „didžiulėms katastrofoms“, perkiopdavo druskos, degtukų ir konservų. Atsisakydavo vartoti vaistus, eiti pas gydytoją. Aš meldžiausi – o jis rėkdavo, kad aš noriu jį „įkalinti psichuškėje“, kad turiu „meilužių“ ir „visam Vilniui skauda dėl manęs“.

Gyvenau lyg blogame sapne. Namas virto kovos lauku, vaikai bijojo savo paties tėvo. Negalėjau palikti jų tokioje aplinkoje. Ir aš išėjau. Pasiėmiau juos ir išvykau pas sesę.

Skyrybos buvo neišvengiamos. Aš negalėjau toliau gyventi su tuo žmogumi. Ne dėl to, kad jis serga. O todėl, kad jis atsisakė gydytis, atsisakė kovoti, atsisakė būti vyru, tėvu, žmogumi.

Dabar Antano giminė sako, kad aš egoistė. Kad palikau jį, kai jam labiausiai „reikėjo“. Kad numečiau jį bėdoje. Kad jo ant pečių sėdėjau, o kai tapo sunku – pabėgau. Man skauda, kai tai girdžiu. Nes niekas nebuvo šalia, kai aš naktimis nemiegojau nuo išsekimo. Niekas nematė, kaip dreba mano rankos, kai girdžiu, kaip jis vėl rėkia ant vaikų. Niekas nepadėjo, kai aš stengiausi su dviem darbais ant pečių.

Aš nebūčiau jį palikusi, jei jis būtų nuvykęs pas psichiatrą. Jei būtų priėmęs pagalbą. Jei būtų likęs savimi. Bet aš nebegalėjau veikti vaikus nuolatinės baimės ir toksiškos aplinkos. Mano pareiga – juos apsaugoti.

Kartais prisimenu tą Antaną – buvusį. Su šypsomis, kantrybe, rūpesčiu akyse. Ir širdis skyla. Bet aš žiūriu į savo berniukus ir suprantu: aš pasielgiau teisingai. Aš juos išgelbėjau. Ir save. Nors ir už sugriauto santuokoIr tik žinau, kad kartais ištikimybė reiškia ne išlikti, bet ištrūkti, kad būtų galima atsikvėpti.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

one + nine =

„Po ligos vyras pasikeitė: jis išprotėjo, o aš pabėgau“