Visą gyvenimą mane žemino, o dabar reikalauja, kad prižiūrėčiau sergančią motiną.
Aš, Jūratė, buvau kartutė ir nepageidaujama vaikė didelėje šeimoje. Be manęs, tėvai turėjo dar keturis vaikus – du brolius ir dvi seseris. Mama daug kartų priminė, kad mane neplanavo. „Teko gimdyti, per vėlu buvo nutraukti“, – sakydavo ji, ir tie žodiai degė kaip įkaitintas geležis. Nuo mažens jaučiausi svetima, nereikalinga, tarsi klaida, kurią priversti kęsti. Šis skausmas lydėjo mane visą gyvenimą, apnuodydamas kiekvieną dieną.
Gyvenome nedidelėje miestelyje netoli Klaipėdos. Tėvai didžiavosi tik vyresniais sūnumis, Tomasu ir Martynu. Jie buvo jų didybe: mokyklos nugalėtojai, raudonieji diplomai universitete, prestižinės pareigos sostinės biuruose. Abu broliai jau seniai susituokę, jų vaikai mokosi prestižinėse Vilniaus mokyklose. Aš jų beveik nepažinojau – kai aš gimiau, jie jau išvyko mokytis. Seserys, Gabija ir Rugilė, taip pat buvo mamos mylimiausios. Sėkmingai ištekėjo, viena net tapo žinoma dainininke. Jų erdvūs namai, brangūs automobiliai, vaikai privačiose mokyklose. Mama gyrėsi jomis prieš visus, o mane vadino nevykėle.
Seserys manęs nekenčia. Vaikystėje priverstinai rūpinosi manimi, bet nepraleisdavo progos pažeminti. „Tu visada būsi prastesnė už mus“, – mėtydavo jos, juokdamasi. Kai į namus ateidavo svečiai, mama išsitraukdavo albumus su vyresniųjų vaikų nuotraukomis, pasakojo apie jų pasiekimus, o apie mane sakydavo: „Jūratė? Ji nieko nepasiekė, vos mokosi“. Stengiausi, bet mano pastangų niekas nepastebėdavo. Po mokyklos išmokau siuvėjos amato, įsidarbinau mažame ateljė. Mėgau siūti, tai teikdavo džiaugsmo ir uždirbdavau gerai. Bet tėvai tik šnirščiodavo: „Siuvėja? Tai ne profesija“. Išsikrausčiau iš namų, gyvenau bendrabutyje, o vėliau išsinuomoavau butą, kad negirgžčiau jų priekaištų.
Po kelerių metų sutikau Mindaugą. Jis tapo mano išgelbėjimu. Susituokėme, gimė mūsų dukrelė, Aušrelė. Pirmą kartą jaučiausi laiminga. Bet likimas smogė: Mindaugas ir Aušrelė žuvo autoavarijoje. Mano širdis suskilo. Likau viena, tuštumoje, kurioje nebuvo vietos viltis. Artimieji manęs nepalaikė. Jokio skambučio, jokio užuojautos žodžio – lyg aš ir mano skausmas nebūtume egzistavę. Vienintėliai, kurie padėjo, buvo kolegos iš ateljė. Dešimt metų gyvenau, pasinerdama į darbą, stengdamasi neprisiminti tos dienos, kai praradau viską.
Neseniai gyvenime pasirodė vyras, Vytas. Jis rūpinasi manimi, bet aš dar nesu pasiruošusi naujiems santykiams – per gilios senos žaizdos. Ir štai, kai pradėjau atsiversti pasauliui, artimieji staiga prisiminė mane. Tėvas mirė prieš kelis metus, o mama dabar pririšta prie ligoninės lovos. Jai reikia priežiūros, tačiau vyresnieji vaikai, tokie sėkmingi ir užsiėmę, nenori tam skirti laiko. Jie paskambino man lyg aš būčiau paskutinė jų viltis. „Tau gi vis tiek nieko nedaryti, pasirūpink mama. Bent kokia nauda iš tavęs“, – pareiškė broliai. Seserys pritarė: „Tu privalai, tai tavo pareiga“.
Buvau šoke. Šie žmonės visą gyvenimą mane žemino, vadino niekam tikusiomis, tyčiojosi iš mano svajonių. Jie nepalaikė manęs tamsiausiomis dienomis, o dabar reikalauja, kad mesčiau viską ir prižiūrėčiau motiną, kuri niekada manęs nemylėjo? Motiną, kuri atvirai gailėjosi, kad mane pagimdė, kuri gyrė visus, išskyrus mane? Atsisakiau. „Susitvarkykite patys“, – atsakiau, o mano balse girdėjosi plienas. Po to pasipylė grasinimai: broliai rėkdavo, kad atims paveldėjimą, seserys grasino apjuodinti mane prieš visus. Bet man tai dabar nerūpi. Jų žodžiai daugiau neskauda – per ilgai kentėjau.
Mano širdis skauda, bet ne dėl jų grasinimų, o dėl to, kad niekada nebuvau jiems šeima. Jie matė manyje tik našta, o dabar – nemokamą slaugytoją. Nebegrįšiu į jų pasaulį, kuri mane mindė. Tegul mama prižiūrima tų, kurių didžiavosi – savo „sėkmingų“ vaikų. O aš gyvensiu sau, savo ateičiai. Vytas kviečia pradėti iš naujo, ir galbūt sutiksiu. Bet viena žinau tikrai: nebeleisiu savo šeimai mane laužyti. Jie mane prarado amžinai, ir tai jų pasirinkimas, ne mano.