Visada buvau didžiuojasi savimi, nes širdyje jaučiuosi jauna. Amžius – tik skaičius pase. Mano esmė, mano vidinė šviesa, mano gyvenimo jausmas – visa tai liko nepakitusi, nepaisant veidrodžio atspindžio. Niekada neleidau sau nuleisti rankų vien dėl to, kad praeina metai. Gyvenau, jaučiau, džiaugiausi.
Tačiau vieną karštą vasaros dieną, būdama savo sūnaus puikiame name netoli Palangos, supratau, kad ne kiekviena šiluma yra saulės. Kartais ji dega iš vidaus. Tą dieną gavau smūgį, nuo kurio ilgai negalėjau atsigauti.
Mano sūnus pasiekė daug. Jis turi nuostabų namą, karjerą, statusą. Visa tai – jo pastangų dėka. Buvau juo didžiuojasi. Tačiau kartu su sėkme jo gyvenime atsirado ji – jo žmona. Gabija.
Kai jis vedė Gabiją, iš pradžių džiaugiausi. Graži, puoselėta, gerų manierų. Bet laikui bėgant supratau: viskas, ką ji turi – tik vaizdas. Gabija per greitai pajuto pinigų ir galios skonį. Ji tarsi įsivaizdavo, kad yra gyvenimo šeimininkė, pamiršusi, kas ji buvo prieš vestuves. O sūnus… Sūnus žiūrėjo į ją su susižavėjimu, tarsi ji būtų sukūrusi jam naują pasaulį, o aš tame pasauly tapau šešėliu.
Tą vasaros dieną apsirengiau savo mėgstamą maudymosi kostiumėlį. Jis buvo ryškus, sodrios žalios spalvos. Taip, ne tipiška mano amžiui. Bet jame jaučiausi gyva. Norėjau pasimaudyti, truputį pagulėti saulėje, pajusti jos spindesį ant odos, įkvėpti vasarą pilna krūtine. Išėjau į kiemą ir nužygiavau link baseino. Staiga išgirdau juoką.
— Dieve, koks vaizdas! — išgirdau Gabijos balsą. — Kas čia tokia senelė užsidėjusi tokį kostiumėlį? Geriau uždengtum savo randus, o negąsdintum žmonių!
Jos žodžiai įskėrė gyvai. Juokas, kandumas, panieka – viskas jos balse buvo nuodu. Norėjosi nirti po žeme. Suspaudžiau lūpas, nuleidau žvilgsnį ir apsimečiau, kad nieko negirdėjau. Užsidėjau tamsiakinius akinius ir atsiguliau ant gultuvės, lyg nieko nebūtų nutikę. Bet viduje… viduje plakė skausmas.
Gulėjau tyloje, apsimetinėdama, kad esu susinėrinusi, o galvoje suktasi vienas klausimas: „Kaip ji drįso?“ Kaip mano sūnus galėjo leisti savo žmonai taip su manimi elgtis? Kur yra riba? Kur pagarba? Kur elementarus žmogiškumas?
Ir tada, po deginančia saule, gimė kitas jausmas – ne aršus pyktis, ne užuojauta sau, o sprendimas. Šaltas, aiškus. Neleisiu jai sunaikinti mano savivertės. Ir jeigu ji nusprendė mane paversti pajuoka, aš priversiu ją pažvelgti į save pačią.
Kitas keletą dienų tyliai stebėjau. Nematomai. Žiūrėjau, kaip Gabija elgiasi, kalbasi, kaip prisitaiko prie savo „draugių“ iš aukštuomenės. Klausiausi, kaip ji gyrėsi savo labdaros vakaru, norėdama „visiems parodyti, kas ji dabar yra“. Tarsi pamiršusi, kas ji buvo.
Ir štai vieną dieną, kai atvažiavau pas juos nepranešusi, žinodama, kad sūnus komandiruotėje, užklupau idealų momentą. Name vyko jos „knygų klubo“ repeticija – iš tikrųjų puota, kur ponios plaukia vyne ir aprypėse.
Atsinešiau padėklą su gaiviais gėrimais, kaip gera, kukli anyta. Gabija mostelėjo galvą abejingai, net nepažiūrėjusi į mane. Ir tada, su švelniausia šypsena, pasakiau:
— Gabija, tikiuosi, tavo labdaros vakaras bus nepriekaištingas. Tikrai, viskas turi būti tobula. Beje, radau seną albumą… su nuotraukomis. Atsimeni, kaip atrodai iki vestuvių?
Jos draugės suaktyvėjo.
— Parodyk! Prašau! — sušuko jos choru.
Padaviau vienai iš jų nedidelį albumą. Nuotraukose – Gabija: paprasta, nesureikšminta, be makiažo, palaidinėje su kamuoliukais, ant senos virtuvių fono, su litriniais sūrymo indais ir pigia arbata ant stalo. Be glamoūro. Be įmantrybės. Tikra.
— Oi, Gabija, ar tai tikrai tu? Kokia tu čia… paprasta! — sukikeno viena iš svečių.
— Tu taip pasikeitei… — pridūrė kita, vartydama puslapius.
Gabijos veidas užsidegė. Akys metė žaibus. Ji vos susilaikė.
— Milda, tai visiškai netinkama! — prasmeidė ji per dantis.
O aš, vis dar šypsodamasi, atsakiau:
— Ar čia yra kas nors gėdinga? Visi mes pradėjome nuo mažo. Pagalvojau – bus malonu prisiminti, kokios buvome jaunos ir paprastos.
Tyla. Įtampa. Atsikėliau ir, neatsisukusi, nužygiavau į sodą. O viduje – plakė pergalė. Aš neskandinau, nepažeminau, nekeršijau. Aš tiesiog priminiau, kas yra kas.
Sūnus grįžo vakare. Jo veidas buvo susirūpinęs. Gabija jam viską išpasakojo. Aš tyliai klausiausi, o p— O Gabija, — tyliai tarė sūnus, žvelgdamas jai tiesiai į akis, — mūsų šeimoje pagarba bus visada.