Labas. Aš esu Gabija, man trisdešimt metų, gyvenu Kaune. Noriu papasakoti istoriją, kuri iki šiol skaudina širdį, bet tuo pat metu aš nesigailiu nei sekundės dėl savo poelgio.
Prieš pusę metų pagimdžiau dvynukus – gražius, ilgai lauktus, mylimus vaikelius. Mergaitę pavadinau Austeja, berniuką – Dovydu. Šie mažyliai tapo tikru stebuklu man ir mano vyrui. Ilgai siekėme tapti tėvais, gydėmės, tikėjomės, o kai gydytoja ultragarsu pasakė: „Jūsėms bus du“, – aš verkiau nuo laimės.
Bet, deja, ne visi dalijosi mūsų džiaugsmu. Nuo pat pradžių šioje laimėje kaip rakštis kišosi mano anyta – Aldona. Atrodytų, patyrusio gyvenimo moteris, mano vyro mama, mano vaikų senelė… Bet tai, ką ji veikė, galima pavadinti tik absurdu.
„Mūsų giminėje niekada nebuvo dvynių“, – įtariai tarė ji. – „O pažiūrėk į mergaitę, ji visai nepanaši į mūsų Martyną. Apskritai, mūsų šeimoje visada gimdavo tik berniukai.“
Pirmą kartą tylėjau. Antrą – suspausdau dantis. Trečią – atsakiau, kad matyt, likimas nusprendė įvairovės jų vyriškai giminei. Bet paskui prasidėjo pats šlykščiausias.
Kartą ruošėmės pasivaikščioti. Aš rengiau Austeją, anyta – Dovydą. Ji su rūkančia veido išraiška ramiai, lyg kalbėtų apie orą, tarė:
„Vis žiūriu… Dovydas visai kitoks, nei buvo Martynas. Labai skiriasi. Kažkaip keistai…“
Aš sustingau. Kelias sekundes tiesiog negalėjau patikėti, kad tai girdžiu iš suaugusios moters. Man galva apsiriko. Užuot pykusi, iš manęs veržėsi nervingas juokas. Sugriebiau sauskelnes ir, netikėdama savo ausims, išspjoviau:
„Taip, matyt, Martynas vaikystėje buvo panašesnis į mergaitę.“
Po šių žodžių pirmą kartą gyvenime taip ramiai ir tvirtai paprašiau jos susirinkti daiktus. Ir pasakiau:
„Kol neatneši DNR testo, kuris patvirtins, kad tai tavo sūnaus vaikai – gali nesugrįžti.“
Man nerūpėjo, kur ji jį darys, už kiek pinigų ir kas išvis duos jai prieigą prie biomedžiagos. Man buvo vis vien. Tai buvo paskutinis lašas.
Beje, vyras man pritarė. Jis jau ir pats buvo ant ribos – pavargęs nuo nuolatinės motinos kritikos, nuo jos nuodų, bevaisių paskalų ir įtarimų. Jis žinojo, kad vaikai – jo. Jis laukė jų su tokiu pačiu drebėjimu kaip ir aš. Ir jis taip pat jautėsi įžeistas.
Manęs niekieno graužia sąžinė. Aš neišvariau senutės dėl pramogos. Aš gyniau savo šeimą, savo motinystę, savo vaikus. Moteris, kuri drįsta užsiminti apie neištikimybę, žiūrėti į kūdikių vystyklus ir garsiai svarstyti, „ką jie primena“, neturi vietos mano namuose.
Galbūt kas nors pasakys, kad tai žiauru. Kad taip negalima elgtis su pagyvenusiais. Kad ji – senelė. Bet atsakykite sąžiningai: ar senelė turi turėti vietą, jei nuo pirmų dienų kelia abejones dėl tėvystės ir gadina šeimą iš vidaus?
Aš renkuosi ramybę, tylą ir meilę savo namuose. Geriau, kad mano vaikai augs be tokios „senelės“, nei su žmogumi, kuris kiekvieną rytą prie pusryčių patieka abejonių, o ne pieno.
Taip – aš išvydau savo vyro motiną. Ir nesijaučiu dėl to nė kiek menko gėdos.