Mama akimirksniu perskrodžia uošvę ir sutramdė jos ambicijas
Būti skolingam kam nors – sunkus naštas, bet šimtą kartų baisesnė, kai skolintojas visada kiša į veidą savo „dorybe“, reikalaudamas amžinos dėkingumo. Aš, Rasa, ir mano vyras, Vytautas, visuomet stengėmės gyventi pagal galimybes, nesiskolindami. Bet jo motina, Dalia Bronislovna, vis veržėsi padėti, kad vėliau galėtų neribotai priminti, kaip mus „išgelbėjo“. Šie priminimai nutildavo tik tada, kai ji vėl „paskolindavo“ mums pinigų. Net kai Vytautas pasiskolindavo iš jos ir grąžindavo laiku, ji vis rastų priežasties pagirti save: „Matai, nereikėjo jums su bankais vargti, su jų plėšikais palūkanomis, mama išgelbėjo!“ Gyvename mažame miestelyje prie Kauno, ir šis „geradarystės“ žaidimas mus troškino.
Kai iškilo klausimas dėl buto pirkimo, aš kategoriškai nenorėjau priimti uošvės pagalbos. Galimybė atsirado po mano močiutės mirties. Ji paliko mamai butą, mama jį pardavė ir pinigus padalino tarp manęs ir sesers. Tai buvo beveik pusė reikalingos sumos. Bet Dalia Bronislovna tuoj pareiškė, kad pasiruošusi pridėti trūkstamą – su sąlyga, kad butas bus įrašytas į jos vardą. Aš apstulbau: „Kodėl į jūsų vardą?“ – paklausiau. „O į kieno? Aš gi pinigus duodu!“ – atkirto ji. Aš nesilaikiau: „Mano mama irgi davė pinigų. Gal tuomet jūs su ja būsite bendrasavininkės?“ Uošvė pašvieso kaip burokėlis: „Ar tu išdykstai?“ – „Ne,“ atsakiau, „mes nusipirksime butą ir įrašysime į savo vardą. O jūsų pinigų mums nereikia. Paskola nėra tokia baisi, kad turėtume tapti jūsų amžinais skolininkais.“
Tuo metu aš jau nebylėjau kaip anksčiau ir išmokau atsakyti uošvei jos pačios tonu. Tai erzino ją, ir ji skundėsi giminėms, kad uošvė „visai išsipučia“. Bet pinigus už butą ji vis tadek įgrūdo Vytautui, neklausydama mūsų prieštaravimų. Jis grįžo namo sutrikęs: „Atsiprašau, paėmiau pinigus iš mamos. Ji mane užkniso su tavo „nepakantumu“ ir kalbomis apie paskolą.“ Aš tik atsidusau: „Gerai, linksėsime ir dėkosime.“ Bet nesuvokiau, koks košmaras mūsų laukia.
Sumokėjusi dalį buto kainos, Dalia Bronislovnai pasirodė, kad ji tampa jo šeimininke. Ji diktuodavo, kurias tapetus klijuoti, kokius baldus pirkti, kur dėti sofą. „Dušo kabiną išmeskite, aš atvešiu vonią. Man vonioje patogiau, ir vaikų jūs turėsite, kur juos maudyti?“ – įsakydavo ji. Mes atrėsdavomės nuo jos „patarimų“, bet tai buvo lyg kova su vėjo malūnais. Kai butas buvo sutvarkytas, uošvė pareikalavo raktų „atsarginiam atvejui“. Jaučiau, kaip mane užlieja pyktis, bet sutikau, kad išvengčiau skandalo. Tai buvo mano klaida.
Pirmą sekmadienį pabudau nuo keisto triukšmo virtuvėje. Migloje, vien marškinėlyje, nusibrokiau ten ir sustingau: Dalia Bronislovna pertvarkė indus spintose. „Ką jūs čia darote?“ – išsp„O kas gi kita, jeigu ne padedu savo vaikams tvarkytis jų pačių namuose!“.