„Aš grįžau namo… o namie mane laukė siurprizas, nuo kurio aš apstėjau.“
Živilė grįžo į Vilnių iš ilgai laukto atostogų – saulėtų, kupinų bangų šurmulio ir pušų kvapo. Beveik savaitę ji praleido nedideliame pajūrio miestelyje prie Baltijos jūros. Taksi švelniai pasistabdė prie jos namų. Ji išlipė, išsitraukė lagaminus ir nusigręžė link įėjimo.
„Dabar – dušas, vakarienė ir gerai uždirbtas poilsis,“ mąstė Živilė, lipdama trečiaisiais laiptais.
Tačiau kai tik ji atrakino duris ir įėjo į koridorių, kažkas viduje suspaudė. Oras bute buvo kitoks. Šviežias, nepažįstamas. Ji žengė vieną žingsnį… ir sustingo. Kambariai atrodė lyg kas juos būtų pakeitę. Viskas pasikeitė. Ryškesnė tapyba, naujai įrengti langai, pertvarkyta baldų tvarka.
„Kas čia įvyko?!“ – vien tai šovė jai į galvą.
…Živilė visada galvojo, kad yra laiminga moteris. Jos vyras – Andrius – buvo kantrus, patikimas, rūpestingas. Dirbo sunkvežimio vairuotoju, namuose būdavo retai, bet viskas, ką darė, buvo dėl šeimos. Be blogų įpročių, su pajamomis, kurios leisdavo gyventi be rūpesčių. Vienintelis trūkumas – jo nebuvimas. Ji dažnai ilgosi naktimis, glaudydamasi prie pagalvės, ir tyliai verkdavo, kai jo išvykos užsitęsdavo.
Draugės jos nesuprasdavo:
„Tu gyveni kaip poilsio namuose,“ juokėsi artimiausia draugė Rasa. „Mažiau rūpesčių, vyras lyg svečias, pinigai yra… ko dar reikia?“
Tačiau Živilei rūpėjo ne pinigai, o petys, balsas, paprasti žodžiai „aš šalia“.
Prieš viršūnę atostogų Andrius pažadėjo, kad atvažiuos pas ją porai dienų. Daiktai buvo paruošti iš anksto, bilietai nupirkti. Tačiau pakeliui į stotį jų taksi įstrigo kamštyje. Živilė nervinosi, bijojo pavėluoti, o kai jau stovėjo prie savo vagonėlio, išgirdo už nugaros pažįstamą balsą:
„Živilė, palauk!“
Ji atsisuko – prieš ją stovėjo uošvė, Veronika. Susijaudinus, atkvėpusi.
„Tu išvyksti, o aš pas tave! Duok buto raktus,“ greitai pratarė ji. „Mano dukra su šeima persikraustys laikinai, tegul pasirūpina.“
Živilė apstulbo. Butas nors ir reikalavo remonto, bet priklausė jai nuo jaunystės. Kiekvienas kampelis – prisiminimas. Tačiau laiko nebuvo. Ji atsivertė krepšį ieškodama bilieto, ir raktų grandinė pati išslydo. Uošvė vikriai juos pagavo:
„Ačiū, brangioji! Išgelbėjai!“
Živilė net nespėjo nieko atsakyti – traukinys pajudėjo.
Atostogų metu ją kamuolė mintys. Vyras taip ir neatvažiavo: „mašina sugedo“, „detės vėluoja“. Telefonu jis buvo švelnus, atsiprašinėjo, siuntė balsinius pranešimus. Živilė apsisėdino. Nusprendė – ilsėsis, atsipalaiduos. Bet galvoje šėmė vaizdai: ta uošvės triukšminga šeima… vaikai, riaušės, netvarka…
Kai atostogos baigėsi ir Živilė grįžo namo, ji mintyse ruošėsi blogiausiam. Tačiau kuo arčiau namų, tuo stipriau plakė širdis. Rankose – dovanos, galvoje – nerimo ir vilčių mišinys. Prie įėjimo ji pastebėjo statybinių atliekų. „Na, viskas…“ – pagalvojo ji.
„Atrakinta!“ – sušuko kas nors iš buto.
Živilė įėjo… ir sustingo. Prieš ją stovėjo – visi: vyras, uošvė, vyro sesuo su vaikais… ir net jos pačios tėvai. O už jų nugarų – visiškai kitas butas. Naujos tapetai. Plastikiniai langai. Šiuolaikiniai baldai. O kampe, po stiklu, – jos seni daiktai, kruopščiai išsaugoti.
„Patinka?“ – Andrius priėjo ir apkabino ją. „Tai mūsų siurprizas. Penkerių santuokos metinių proga.“
Živilė vos nespyko. Ji buvo pamiršusi… Penkeri metai. Ir jis ne tik neO paskui jis paėmė jos ranką ir pasakė: „Šis namas buvo tavo sapnas, dabar jis – mūsų abiejų realybė.“