Jam 49, man 62 — jis sakė, kad myli, o aš rūpinausi ir skalbiau… Kol neišvariau.

Man 62, jam 49 – jis sakydavo, kad myli, o aš už jį viriau ir skalbiau… Kol išmetėm

Prieš daug metų išgyvenau sunkią skyrybą. Nors laikas gydo, žaizdos užgydavo lėtai.

Mano pirmasis vyras buvo ne tiesiog nevykėlis – jis buvo tikras energijos vampyras, išsiurbdavęs jėgas, pinigus ir norą gyventi. Jis nedirbo, gėrė, naktim dingdavo, o paskui dar ir daiktus iš namų vogdavo kaip lapių šunys. O aš kentėjau. Kentėjau visa tai dėl sūnaus. Dėl Gabijo. Tik dėl jo.

Kai berniukui sukako dvylika, jis priėjo prie manęs, pažvelgė tiesiai į akis ir pasakė:

– Mama, kam tu visa tai toleruoji? Išmesk jį. Tiesiog išmesk.

Tada mane lyg žaibas trenkė. Viskas paaiškėjo kaip dieną. Tą patį vakarą išmetė vyrą pro duris. Jokio gailesio. Tik palengvėjimas. Laisvė. Negaliu net paaiškinti, koks buvo laimės jausmas – tiesiog kvėpuoti be baimės ir kaltės.

Vėliau buvo vyrų. Keletas. Kas rašydavo, kas kviesdavo į kino teatrą. Bet aš į nieką neįsimylėjau. Negalėjau. Baimė. Baimė, kad vėl pateksiu į spąstus. Vėl tapsiu tarnaite, o ne moterimi.

Paskutiniai ketveri metai buvo ypač vieniši. Sūnus išvyko į Kanadą, rado ten darbą, o paskui ir liko visam laikui. Kviečė mane pas save. Bet aš negaliu. Man jau per vėloka mokytis gyventi iš naujo svetimoje šalyje. Čia praleidau savo keturiasdešimt metų – čia mano atsiminimai, šaknys, skausmas ir džiaugsmas.

O tada prasidėjo pandemija. Ir viskas. Jokie svečiai, jokie apsikabinimai. Tik tyla ir keturios sienos.

Draugė kartą pasakė:

– Surask bent ką nors. Pakalbėk, pasijuok… Juk tu ne akmuo!

O aš jai:

– Pažvelgiu į savo amžiaus vyrus – ir širdis susiverčia. Žili, sulenkę, tik gailesčio kelia. Jie ne moterų ieško – jiems slaugytoja reikalinga. O aš nenoriu būti slaugytoja. Aš noriu būti mylima.

– Tai rask jaunesnį! Tu puikiai atrodai, tikrai.

Aš nusišypsojau. Bet sėkla buvo užmėta.

Ir tada nutiko keistas dalykas. Aš jį pamaciau.

Jis kiekvieną dieną vaikščiodavo su šuniu mūsų skvere. Aukštas, sportiškas, visada juodu paltu. Jo vardas buvęs Dainius. 49 metų. Išsiskyręs, žmona išvyko į Ispaniją, liko suaugusi dukra.

Žodis už žodžio – ėmėm kalbėtis. Po to dar. Po to kava. Po to gėlės. Kiekvieną dieną. Nebeprisimenu, kada jis pradėjo pasilikti pas mane, o paskui tiesiog gyventi.

Kaimynės žavėjosi:

– Koks vyras! Toks gražuolis, ir su tavimi, Aldona?! Tu stebuklinga!

O man buvo malonu. Žinoma, malonu. Aš jam virdavau pietus, lyginau marškinius, sutikdavau prie durų su šypsena. Prisiminiau, ką reiškia būti moterimi.

Bet vieną dieną jis pasakė:

– Klausyk, tau reikėtų daugiau judėti. Gal galėtum išvesti mano šunį?

Nustebau:

– O kodėl mes kartu neišeisime?

– Na… nereikia, kad mes per daug dažnai rodytumės kartu. Žmonės kalba…

Tada mane pervėrė mintis: jam gėda. Už mane. Už mano amžių. Už mano raukšles, žilumą, bet ką.

Apsidairiau. Jis tikrai nieko nedarė namuose. Net savo kojines paskalbinamajame nedėdavo. O aš? Viru, lyginu, valau, skalbiu… Tarnaitė. Nemylima. Ne moteris. Paslaugos.

Susiėmiau drąsos ir pasakiau:

– Dainiau, manau, kad namuose viskas turėtų būti po lygiai. Gali pats pasišluoti savo daiktus. O šunį – išvesk pats.

Jis nusišypsojo:

– Klausyk, jei norėjai jaunesnio ir patrauklaus vyro – tai ir elkis atitinkamai. Teik malonumą, linksmink, aptarnauk. Kitu atveju kam aš tau?

Žiūrėjau į jį kaip į svetimą. Ir tik pasakiau:

– Turi pusvalandį, kad susirinktum daiktus.

– Ką?! Man dukra su vaikinu ketino pas mane apsistoti, tu juokiesi?

– Gyvenk pas dukrą kartu. Sėkmės.

Išmetėm jį. Be rėksmo, be skandalų. Tada atsisėdau ir apsiverkiau.

Taip, buvo skausma. Žeminama. Vieniša. Bet nesulaužyta. Žinojau, kad pasielgiau teisingai. Nes jei vyras ateina į tavo namus tik imti, o ne duoti – tai ne meilė. Tai parazitizmas.

Man 62. Turiu raukšlių ir nuovargio kojose. Bet turiu ir sielą, gyvą, trokštančią šilumos. Ir aš vis dar tikiu, kad gali būti mylima. Kad kažkur yra žmogus, kuris norės būti su manimi, o ne manimi naudotis.

Ir tegul jis nebūna jaunesnis, ne aukštesnis, ne geresnIr tegul jis tiesiog būna šalia – atviras, šiltas, gerbiantis, nes moteris, net ir 62 metų, turi teisę būti laiminga.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

11 − 11 =

Jam 49, man 62 — jis sakė, kad myli, o aš rūpinausi ir skalbiau… Kol neišvariau.