Išvaryti iš namų: šeimos drama sūnaus svečiuose
Niekada nesvajojau, kad kelionė pas sūnų pavirs tokia žeminančia patirtimi. Laikas keičia žmones, bet ne tiek – mano širdis atsisako tuo tikėti. Kai papasakojau šią istoriją giminaičiams ir draugams, nuomonės išsiskirstė: vieni mus palaikė, kiti tik gūžtelėjo pečiais, sakydami: „Na ir kas?“ Todėl noriu sužinoti kitų nuomonę – galbūt mes tikrai ko nesuprantame apie svetingumą ir šeimos ryšius?
Pirmą kartą su vyru nuvykome pas vyriausią sūnų Dovydą. Jis su žmona Viktorija ir sūneliu Dominiuku gyvena erdvioj dviejų kambarių buto Vilniaus centre. Norėjome juos pamatyti, apkabinti anūką, praleisti kartą bent savaitę. Krepšiai sprogo nuo dovanų: naminių pyragų, uogienės, visiems skirtų smulkių dovanėlių. Susitikimas buvo šiltas, kaip senais gerais laikais. Su taksi mes su vyru atvykome į jų namus, marti Viktorija padengė puikų stalą. Pridėjome savo užkandžių, išsirinkome gėrimus, juokėmės, prisiminėme senus laikus. Viskas buvo taip širdingai, kad širdis džiaugėsi. Tačiau kai atėjo nakvynės metas, sūnus staiga pareiškė:
„Mama, tėti, nusiprendėme, kad kiekvienam būtų patogiau, jums išsinuomoti kambarį viešbutyje. Jau sumokėta, dabar iškviesiu taksi, o ryte sugrįšite pas mus!“
Aš apstulbau. Vyras, sutrikęs nusikausdamas, bandė priešintis:
„Dovyde, sūnau, koks dar viešbutis? Mes gi pas jus atvažiavome! Dominyko kambaryje yra sofa, ten puikiai tilpsime…“
Bet Viktorija, neleisdama sūnui atsakyti, pertraukė:
„Kokia sofa? Kambarys jau išsinuomotas savaitei! Čia visai šalia, dešimt minučių mašina, ir jūs vietoje.“
Dovydas stovėjo žemai nuleidęs akis. Matėsi, jam nepatogu, bet žmonai neprieštaravo. Jo tyla skaudino labiau už žodžius.
Ką mums liko? Su sunkiomis širdimis įlipome į taksi ir nuvykome į tą „svetimą namą“. Naktis praėjo be miego. Aš vartiausi lovoje, gerkdama ašaras, o vyras dūsavo taip, lyg ant pečių apsidėjęs visą pasaulį. Ryte nuotaika buvo prastesnė nei kada nors, gerklę daužė kamuolys.
Viktorija mus sutiko su šypsena, tarsi nieko nebūtų nutikę:
„Na kaip, patogiai nakvojote?“
Aš neištvėriau:
„Geriau būtumėte mums klostę ant grindų! Kur tai girdėta – atvykstant pas vaikus, o nakvojame viešbutyje kaip svetimi!“
Ji tik gūžtelėjo pečiais, lyg būčiau pasakiusi kažką nereikšmingo. Dovydas tylėjo, ir ši tyla mane galutinai sužlugdė. Iki pietų mes su vyru nusprendėme – gana. Nuvažiavome į stotį ir nusipirkome bilietus namo kitai dienai. Viktorija, sužinojusi, net nebeslėpė džiaugsmo – tik paklausė, ar grąšins pinigus už likusias dienas viešbutyje. Dovydas tylėjo kaip pamiršta šešėlis, nors žinojo, kad planavome pasilikti ilgiau. Tik Dominykas, mūsų mylimas anūkas, kabinosi prie mūsų. Jis įsiprašė palydėti į stotį, kad bent minutę pailgintų laiką kartu. Viktorija prieš išvyką buvo užsiėmusi savo reikalais, be, o paskutiniai jos žodžiai buvo atsainus “iki pasimatymo”, lyg mūsų atėjimas ir išvyka būtų tiesiog dar viena įprasta dienos detalė.