– Niekada nemančiau, kad būdama penkiasdešimt dvejų metų tapsiu pajuokos objektu, ir visa tai dėl savo dukros, – kartėliuosi Gražina savo draugei. – Visą gyvenimą dirbau iki išsekimo, taupydavau, imdavausi bet kokio papildomo darbo, tik kad mano dukra turėtų viską, o galų gale ji mane apkaltino vagyste! Dabar visas Šilutės miestas apie tai plepina, o ji dar ir suranda tėvą, su kuriuo nebendravome jau penkiolika metų, ir jam pasiskundė.
Gražina maldavo dukrą ir buvusį vyrą nustoti skleisti paskalas, nes tai buvo gėda visam miestui. Bet niekas nepadėjo. Jie kartodavo tą patį: ji apvogė savo pačios dukrą. Draugė, išklausiusi, sumišusi paklausy:
– Graža, nieko nesuprantu! Kaip tu galėjai ją apvogti? Papasakok nuo pat pradžių.
– Žinai, kaip aš viena auginau Gabrielę. Atsimeni, kaip vyras mane paliko su dvejų metų dukrelė dėl kitos moters. Nėra sunku suprasti, kai buvo sunku.
– Žinoma, atsimenu. Iki šiol nesuprantu, kaip tu išsiverkei!
Gražina giliai atsiduso, prisimindama tuos niūrius laikus. Po skyrybų ji suprato, jog negali likti gimtajame mieste, kur viskas jai priminė išdavystę. Pardavusi tėvų dviesią butą, su Gabriele persikraustė į Šilutę. Pinigų užteko tik kukliam butui gerame rajone. Gražina dukrą įrašė į darželį ir pasiėmė dvi darbusų. Tuomet ir susipažino su drauge. Gyvenimas buvo sunkus: nesibaigiantys papildomi darbai, nuovargis, tačiau aplinkos pakeitimas davė vilties naujam pradžiams.
Gražina dirbo be atokvėpio, kad Gabrielė nieko neišsilystų. Gražūs drabužiai, naujas telefonas, šokių pamokos, anglų kalbos mokytoja – visko, ko tik dukra norėjo. Be artimųjų paramos, Gražina viena išlaikė šeimą. Ji norėjo, kad Gabrielė niekada nejustų, jog kažko neturi, todėl taupė ant savęs, atsisakydama naujų suknelių ir poilsio.
– Argi tu visa tai mokejai pati? – nustebo draugė. – Manyjau, buvęs vyras padėdavo pinigais!
– Jis mokėdavo išlaikymo pinigus, – prisipažino Gražina. – Bet aš penkerius metus jų neliečiau. Nenorėjau nieko imti iš išdiesią. Vėliau nusprendžiau pasitikrinti, kiek ten susikaupę. Suma buvo nemaža, bet tie pinigai man nebuvo reikalingi – aš ir taip susitvarkydavau. Nusprendžiau juos atidėti ateiciai. Be to, pradėjau taupyti dalį atlyginimo.
Gabrielė visada turėjo viską, ką reikia, tad išlaikymo pinigų nereikėjo leisti. Gražina svajojo apie senatvę: nusipirkti namuką kaime, užsiauginti daržą, laikyti vištas, triušius. Dukra išteks, o Gražina jai paliks butą ir siųs naminių daržovių užsakymus. Žinoma, didžioji sąskaitos dalis buvo išlaikymo pinigai, o ne jos asmeninės santaupos.
– Kokia puiki minta! – susižavėjo draugė. – Aš irgi svajoju apie namą kaime. Šaunuolė!
– Neskubėk girtis, – kartžliai nusišypsojo Gražina. – Kai nusipirkau namą, buvau septintame darlkyme ir pasidalinau džiaugsmu su Gabrielė. Ir tuoj pat to užgailėjau. Ji mane apkaltino vagyste ir nutraukė su manimi bendravimą.
– Argi dėl pinigų? – nustebo draugė. – Gabrielė visada buvo protinga, gera mergina!
– Ji tokia ir liko, – atsiduso Gražina. – Bet kažkodėl nusprendė, kad aš pavogiau jos pinigus. Ilgai barnijomės. O vėliau ji surado tėvo numerį ir jam pasiskundė. Dabar jie reikalauja atgauti visą sumą. Buvęs vyras mane pavadino egoiste, sakydamas, kad aš išleidau pinigus, kuriuos jis davė Gabrielei mokslei. Bet jie nepaiso to, kad aš dirbau ant dviejų darbų ir daviau dukrai viską, ko jai reikamino. Argi aš tokia siaubinga motina, kad apvogiau savo vaiką?
Gražina nutilo, ašaros užliejo jos akis. Ji prisiminė, kaip atsisakydavo mažiausių džiaugsmių, kad Gabrielė augiausi komforte. Kiekvienas naujas įrenginys, kiekviena kelionė jūron – viskas buvo apmoketa jos sunkaus darbo. O dabar dukra, kurią ji augino su tokia meile, apsisuko prieš ją. Šilutė veržė plekais: „Graža dukrai išlaikymo pinigus pavogė!“ Kaimynai šnibždėjo už nugaros, o Gabrielė, vietoj to, kad gintų motiną, kėlė konfliktą atkurdama ryšį su tėvu, kuris paliko jas prieš penkiolika metų.
Buvęs vyras, Darius, nesivaržė kaltinimų. Jis skambindavo Gražinai ir rėkdavo į telefoną:
– Tu išleidai pinigus, kuriuos siunčiau Gabrielei! Kaip tu galėjai? Tai jos ateitis!
Gražina bandė paaiškinti, kad pati aprūpino dukrą viskuo, kad išlaikymo pinigai liko nenaudoti, kol ji nusprendė įgyvendinti savo svajonę. Bet Darius neklausė. Gabrielė taip pat. Jos pyktis buvo toks gilus, lyg motina būtų atėmusi jai kažką brangiausio. Gražina jautėsi išduota. Ji atidavė dukrai visą save, o dabar ją kaltino savanaudiškume.
Vieną vakarą, sėdėdama savo naujame name, apsupta tylos ir žolių kvapo, Gražina susilankstė. Galbūt ji ir iš tiesų klydo nesikonsultavusi su Gabrielė? Bet argi metai aukojimosi neįrodė, kad viskas, ką ji darė, buvo dėl dukros? Ji parašė Gabrielė ilgą laišką, išliejama širdį: apie savo nuovargį, svajonę apie namuką, apie tai, kaip norėjo, kad dukra niekada nežinotų skurdo. Gabrielė neatsakė, bet po mėnesio staiga atvažiavo.
– Mama, aš buvau neteisi– Atsiprašau, – tarė Gabrielė, ašaros tindamos jos aksiuose, ir prisiglaudė prie motinos širdies.