Visados didžiuojuosi tuo, kad širdyje jaučiuosi jauna. Amžius – tik skaičius pase. Mano esmė, mano vidinė šviesa, mano gyvenimo jausmas – visa tai išliko nepakitusi, nepaisant veidrodžio atspindžio. Niekada neleidau sau nuleisti rankų vien dėl to, kad metai bėga. Gyvenau, jutau, džiaugiausi.
Tačiau vieną karštą vasaros dieną, būdama puikiame sūnaus name netoli Druskininkų, supratau, kad ne kiekviena šiluma yra saulėta. Kartais ji dega iš vidaus. Tą dieną gavau smūgį, nuo kurio ilgai negalėjau atsigauti.
Mano sūnus daug pasiekė. Jis turi puikų namą, karjerą, statusą. Visa tai – jo pastangų dėka. Didžiuojuosi juo. Tačiau kartu su sėkme jo gyvenime pasirodė ji – jo žmona. Gabija.
Kai jis vedė Gabiją, iš pradžių nudžiugau. Graži, puoselėta, gerų manierų. Tačiau laikui bėgant supratau: viskas, ką ji turi – tik apsimestinis. Gabija per greit pajuto pinigų ir galios skonį. Ji tarsi įėjo į gyvenimo šeimininkės vaidmenį, pamiršusi, kas buvo prieš vestuves. O sūnus… Sūnus žiūrėjo į ją su susižavėjimu, lyg ji būtų sukūrusi jam naują pasaulį, o aš tame pasauly tapau šešėliu.
Tą vasaros dieną aš apsivilkau savo mėgstamą maudymosi kostiumėlį. Jis buvo ryškus, sodrios smaragdinės spalvos. Taip, ne tipiškas mano amžiui. Bet jame jaučiausi gyva. Norėjau nusimaudyti, truputį pagulėti saulėje, pajusti saulės spindulius ant odos, įkvėpti vasarą pilna krūtine. Išėjau į kiemą ir nuėjau link baseino. Ir staiga išgirdau juoką.
— Dieve, kokia vaizdyna! — išgirdau Gabijos balsą. — Kas čia tokia senutė tokiam kostiumėly? Geriau būtum savo randus pridengė, nei žmones gąsdintum!
Jos žodžiai įsmigo kaip peilis. Juokas, kandumas, panieka – viskas jos balse buvo nuodu. Norėjosi nusigramždinti. Suspaudžiau lūpas, nuleidau žvilgsnį ir apsimetiau, kad nieko negirdėjau. Užsidėjau tamsius akinius ir atsiguliau ant gulto, lyg nieko nebūtų nutikę. Bet viduje… viduje plakė skausmas.
Gulėjau tyloje, apsimetinėdama, kad atsipalaidavau, o galvoje suko vieną mintį: „Kaip ji drįso?“ Kaip sūnus galėjo leisti savo žmonai taip elgtis su manimi? Kur riba? Kur pagarba? Kur elementarus žmogiškas užuojauta?
Ir tada, po deginančia saule, gimė kitas jausmas – ne gailestis, ne įskaudinimas, o sprendimas. Šaltas, aiškus. Neleisiu jai sunaikinti mano savigarbos. Ir jei ji nusprendė mane paversti pajuokos objektu, aš priversiu ją pažvelgti į save veidrodyje.
Kitas kelias dienas stebėjau. Tyliai, nepastebimai. Žiūrėjau, kaip Gabija elgiasi, kaip kalba, kaip prisitaiko prie savo naujų „draugių“ iš aukštuomenės. Klausiausi, kaip ji gyrėsi savo labdaros vakarėliu, kaip nori „parodyti visiems, kas ji dabar“. Lyg būtų pamiršusi, kas ji buvo.
Ir štai vieną dieną, kai atvažiavau pas juos be perspėjimo, žinodama, kad sūnus komandiruotėje, užklupau idealų momentą. Name vyko jos „knygų klubo“ repeticija – iš tikrųjų susirinkimas damų, plūduriuojančių vyno ir paskalų srautuose.
Atnešiau padėklą su gaivinamaisiais gėrimais, kaip gera, kukli uošvė. Gabija nerūpestingai linktelėjo, nežiūrėdama į mane. Ir tada, su švelniausia šypsena, pasakiau:
— Gabija, tikiuosi, tavo labdaros vakarėlis bus aukščiausio lygio. Esu tikra, viskas turėtų būti nepriekaištingaBet jaučiau, kad ši istorija manęs dar neišmokė visko, ir tik laikas parodys, ar Gabija tikrai pasikeitė, ar tik prisitaikė.