Širdį verčia skausmas ir baimė. Mano uošvė nori atimti namą, kurį saugojau visą gyvenimą, dėl mano sūnaus svajonių. Jų planai apie didelį šeimos lizdą skamba kaip nuosprendis, o aš, vieniša moteris gyvenimo vakare, bijau likti be stogo virš galvos. Ši istorija – apie meilę sūnui, išdavystę ir kovą dėl teisės turėti savo kampelį pasaulyje, kuris man vis labiau atrodo svetimas.
Esu Ona Kazlauskienė, gyvenu mažame miestelyje pietų Lietuvoje. Prieš dešimtmetį mano sūnus, Tomas, vedė Jurgitą. Jie su dukrete glūdi siaurame vieno kambario bute. Prieš septynerius metus Tomas nusipirko sklypą ir pradėjo statyti namą. Pirmaisiais metais nieko nepadarė. Antraisiais – pastatė tvorą ir užliejo pamatus. Tuomet statyba vėl sustojo – trūko pinigų. Tomas taupė medžiagoms, neprarandant vilties. Per šiuos metus jie pastatė pirmą aukštą, bet svajoja apie didelį dviejų aukštų namą, kur bus vietos ir man. Mano sūnus – šeimos žmogus, ir aš visada didžiavausi jo rūpesčiu.
Jie jau daug paaukojo statybai. Jurgita įkalbė Tomą parduoti jų dviejų kambarių butą, kad galėtų persikelti į vieną kambarį ir skirti skirtumą namui. Dabar jiems ankšta, bet jie nenusileidžia. Kai jie atvyksta pas mane svečiuotis, visi pokalbiai – apie būsimą namą: kokie bus langai, kaip apšiltins sienas, kur bus laidai. Mano skausmai, mano rūpesčiai jiems nerūpi. Aš tyliu, klausau, bet širdyje auga nerimas. Jau senai jaučiu, kad Jurgita su Tomu nori parduoti mano dviejų kambarių butą, kad baigtų statybą.
Vieną kartą Tomas tarė: „Mama, mes visi gyvensime kartu dideliame name – tu, mes, mūsų dukrelė“. Aš drįsau paklausti: „Tai reiškia, kad turiu parduoti savo butą?“ Jie linktelėjo, pradėjo kalbėti apie tai, kaip mums visiems bus jauku po vienu stogu. Tačiau žvelgdama į Jurgitą supratau: su ja gyventi negaliu. Ji nepaslėpia savo neapykantos, o aš pavargau apsimesti, kad viskas tvarkoje. Jos šalti žvilgsniai, aštrių žodžių – tai nėra dalykai, su kuriais noriu taikstytis senatvėje.
Noriu padėti sūnui. Man skauda matyti, kaip jis tempa šią statybą, kuri gali užtrukti dar dešimtmetį. Bet uždaviau klausimą, kuris mane kankino: „O kur aš gyvensiu?“ Persikelti į jų ankštą butą? Į neužbaigtą namą be patogumų? Jurgita tuoj pat atsakė: „Tau puikiai tiks vasarnamis!“ Turime nedidelį vasarnamį – seną pastatą be šildymo, tinkamą tik vasarai. Mėgstu ten leisti šiltas dienas, bet žiemą? Kūrenti malkas, mazgotis dubenyje, eiti į lauko tualetą šaltyje? Mano sąnariai, mano sveikata to neištvers.
„Kaime gi kažkaip gyvena“, – numetė Jurgita. Taip, gyvena, bet ne tokiomis sąlygomis! Nesiruošiu savo senatvę paversti išgyvenimo kova. O pinigų statybai reikia, ir aš jaučiu, kaip uošvė stumia mane į bedugnę. Neseniai išgirdau jos pokalbį telefonu su motina. „Reikia perkelti Oną pas kaimyną, o butą parduoti“, – pasakė ji. Kraujas užšalo gyvenime. Kaimynas, Petras Petraitis, vienišas senis, kaip ir aš. Kartais gertume arbatą, kalbamės apie gyvenimą, aš atnešu jam pyragų. Bet pas jį apsikraustyti? Tai buvo jos planas – atsikratyti manimi, atėmus mano namą.
Žinojau, kad Jurgita nenori gyventi su manimi, bet kad taip apgaulingai… Netikiu, kad mes laimingai gyvensime kartu jų name. Jos žodžiai – tuščios pažados, kad įtikintų mane parduoti. Myliu Tomą, man skauda matyti jo kovą, bet negaliu paaukoti savo namo. Tai vienintelis dalykas, kurį turiu. Be jo liksiu su niekuo, palikta, kaip nereikalingas daiktas. O jei jų statyba užtruks, o aš liksiu ant gatvės? Arba šaltame vasarnamyje, kur žiemą neišgyvensi?
Kiekvieną naktį guliu be miego, kamant mintimis. Padėti sūnui – mano pareiga, bet palikti save be stogo – tai per daug. Jurgita manyje mato tik kliūtį, o jos planas su kaimynu – kaip smūgis nugaron. Bijau, kad prarasčiau ne tik namą, bet ir sūnų, jei atsisakysiu. Bet baimė likti senatvėje po tiltu, be savo kampelio, stipresnė. Nežinau, kaip rasti išeitį, kad neiškristų nei sūnus, nei aš. Mano siela verkiasi nuo skausmo, ir meldžiu Dievą duoti man jėgų priimti teisingą sprendimą.
Ši diena priminė man: meilė šeimai neturėtų reikšti savęs aukojimo. Kartais tvirtumas yra didžiausias meilės išraiška.